MEHMET ŞİMŞEK'TEN İLGİNÇ DOLAR AÇIKLAMASI

MEHMET ŞİMŞEK'TEN İLGİNÇ DOLAR AÇIKLAMASI

EKK toplantısı yapılacak diye 3.40'dan 3.34 TL'ye kadar düşen dolar toplantı iptal edilince yeniden yükselişe geçti. Öte yandan Mehmet Şimşek Dolar konusunda açıklama yaptı. İşte ayrıntılar

A+A-

Dolar/TL’de ekonomi yönetiminin alacağı kararlar ve Merkez Bankası’nın Perşembe günü sonuçlarını açıklayacağı Para Politikası Kurulu ana gündem olmaya devam ediyor.

TOPLANTI İPTAL OLUNCA DOLAR YENİDEN YÜKSELMEYE BAŞLADI

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) bugün yeniden kur gündemi ile toplanacağı haberi ile yönünü aşağı çeviren dolar/TL EKK’nın iptal edildiği haberi ile iyimserliğini nispeten kaybetti. Başbakanlık kaynakları, bugün yapılması planlanan EKK toplantısının Başbakan Binali Yıldırım’ın İstanbul’daki Bilişim Zirvesi’ne katılacak olduğu program nedeniyle iptal edildiğini bildirdi.

MEHMET ŞİMŞEK OLAYI TRUMP'A BAĞLADI

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek son günlerde dolarda yaşanan yükselişi yorumladı. Şimşek, Sanko Üniversitesi ' nin 2016 -2017 akademik yıl açılış törenine katılıp ilk dersi verdi. Şimşek, buraada dolardaki yükselişe ilişkin konuşarak şu ifadeleri kullandı:

DOLARDA SON DURUM

1-218.jpg

TÜM PARALAR İÇERİSİNDEN EN ÇOK DEĞER YİTİREN TL OLDU

"Bu aralarda en çok konuşulan konular doların yükselişi. Dikkat ederseniz, son 13 yılda dolar en hızlı yükselişini son dönemde gösteriyor. Buradan önce 90'lı yıllar ile 2000'li yılların başı böyle bir süreç yaşanmış. Onden önce de 1980'li yıllarda yaşanmış. Bu ABD dolar endeksi doların reel değerinin diğer bütün para birimlerine karşı reel değerini gösteriyor. Dolar yükselişte. 

MEHMET ŞİMŞEK YUMUŞATMA GAYRETİNDE AMA

Yani özetle Türkiye'deki günü birlik kur hareketleri sadece Türkiye kaynaklı değil, sadece Türkiye'ye özgü değil. Aslında gerçekten şu anda küresel olarak doların yükselişinin iki basit sebebi var. Şimdi Amerikan seçimlerinden sonra yeni başkan diyor ki; 'ben artık dışarıdaki benim şirketlerimin tuttuğu paraya izin vermeyeceğim. Geri Amerika'ya getirsinler'. Yani diyelim ki Apple bugün İrlandada yüz milyarlarca dolar, euro kaynak tutuyor. Yani kar etmiş ama ülkeye geri götürmemiş. 

DÜNYA İŞLERİ İLE İLGİLENMEK İSTEMİYORUM DEDİ

Geri götürmesini istiyor. Şimdi önümüzdeki dönemde bu şöyle yorumlanıyor, acaba bir trilyon dolar ABD şirketlerinin düşük vergilerle dışarıda tuttuğu kar aktarımı olacak mı? Bu birinci husus. İkinci konu, 'ben o kadar dünya işleriyle ilgilenmek istemiyorum. Ortadoğu'da trilyonlarca dolar harcadık o parayı getirelim artık Amerika'da yatırım yapalım' diyor. 

AMERİKADA İŞSİZLİK

Amerika'da yatırımların artması demek aslında bir anlamda maliye politikasını genişletmek yani bütçenin büyütülmesi, bütçe açığının büyütülmesi demek. Yani bu da maliye politikası bu kadar genişlerken para politikası üzerinde baskı yaratır, enflasyon yaratır. Çünkü Amerika'da işsizlik oranı yüzde 5'in altında. Yüzde 5'in altındaki işsizlik oranı genelde ham istihdam olarak tanımlanır. Yani bunun daha fazla istihdam artışı olacaksa ancak yüksek ücretlerle enflasyonla olur. 

ENFLASYON ARTARSA FAİZ ARTAR

Enflasyonun artması demek, tabiki faizin artması demek. Faiz artışı ne demek; doların değerlendirmesi demek. Yani dışarıda tutulan başka para birimleri, karlar, kendi ülkesine Amerika'ya gelirse dolara dönecektir. Dolara talep artması, faiz artışı demek. Ondan dolayı dolarda çok güçlü çıkış var. Tabi birde diğer para birimlerinin içinde bulunduğu konjoktörde dolar lehine."