MEHMET ŞİMŞEK'TEN FLAŞ AÇIKLAMA

MEHMET ŞİMŞEK'TEN FLAŞ AÇIKLAMA

2. darbe tehdidi yüzünden gergin bir gün yaşayan AKP'nin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 14 Ağustos'a ilişkin soruya bu yanıtı verdi

A+A-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 14 Ağustos'a yönelik yapılan spekülasyonlara yönelik önemli bir durumun olmadığını söyleyerek " “Herhangi bir tehdit yok ama biz hükümet olarak gerekli önlemleri aldık" dedi

TEHDİT YOK AMA

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, CNN Türk'te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Mehmet Şimşek'in yaptığı açıklamalardan satırbaşları şöyle:
* 14 Ağustos denilince aklıma Ak Parti'nin kuruluşunun 15. yıldönümü geliyor. 14 Ağustos'a yönelik yapılan tehditlere yönelik olumsuz bir durum yok.  
* Ben milletime güveniyorum. Riskin minimize edilmesi için yapılması gereken herşey yapıldı. 
* Şu anda bir tehdit yok ama hümüketimiz tüm önlemleri aldı.
* 100 binlerce vatandaşımız bu terör örgütü tarafından yıllarca dinlendi. Devletin gizli bilgilerini içeren konuşmaları biz telefonda ya da elektronik ortamda yazışmalarla yapmıyoruz.
* Darbe girişiminin ekonomiye yarattığı maliyeti şu aşamada ölçmek zor. Kısa vadede borsada düşüş yaşandı. Güveni inşa ettik ve toparlanma yaşandı. Darbe girişimi nedeniyle Türkiye'nin yurtdışında itibarı zedelendi.
* Darbe girişiminin en büyük zararı Türkiye'nin itibarına verdi.
* 17/25 Aralık'tan önce biz bu örgütü Türkiye'nin yararına, dışarıda Türkiye'yi iyi tanıtan, kültürler arası dialog olarak gördük. 17/25 Aralık'ta gerçek yüzleri ortaya çıktı. O günden itibaren hepimiz Cumhurbaşkanımızın yanında durduk. 
* Eğitim kılıfı altında 70'li yıllardan bu yana dershanelerle örgütlenmeye başladılar. Sadece Ak Parti değil tüm iktidar dönemlerinde sinsi bir şekilde devlete sızmışlar. 
* Yargıda ve emniyetteki kümelenmeyle 17/25 Aralık'ta hükümeti düşürmeye çalıştılar. Başarılı olamayınca kirli darbe girişimini hayata geçirdiler.

"TÜRKİYE'Yİ DIŞARIDA KÖTÜLÜYORLAR"

* Darbenin veremediği zararı, Türkiye'yi dışarıda kötüleyerek veriyorlar. Türkiye bu tuzağa düşmeyecek. 
* Türkiye'yi Batı'dan koparma çabası darbe girişiminin bir parçasıdır. 
*  Bir ihanet çetesinin üzerine gidiyorsunuz, bu terör örgütünün medyasına operasyon yapılınca dışarıda basın özgürlüğünden bahsediliyor. Teröre bulaşmamış bir basın grubuna bir operasyon var mı?
* Yakın tarihimizde olmuş önemli olayları FETÖ'den bağımsız düşünemeyiz.
* Teröre bulaşmamış, darbeye bulaşmamış hiç kimsenin kaygı duymasına gerek yoktur.
*  Muhalefet partileri temsilcileri yurtdışı gezilerime dahil olabilir.
* Askerler üzerinde sivil kontrol esastır, sistem olarak güçlenmeyiz. Batı'da ordu sivil tarafından kontrol ediliyor. 
* Darbe girişimi olmuş bir ülkenin kredi notunu hemen indirselerdi sürpriz olmazdı. Ama biz kendimizi iyi anlattık. 'Siyasi kutuplaşma artacak, Türkiye'den para çıkışı olacak, ekonomi olumsuz etkilenecek' dediler. Hiçbiri olmadı. 
* Reformlarda durmadık. Bu terör örgütünün çökertilmesi demokrasimizi daha da güçlendirdi. 

"KREDİ NOTUNUN İNDİRİLMESİ HAKSIZLIK OLUR"

* Türkiye birçok göstergesiyle gelişmekte olan ülke ortalamalarının çok çok üzerinde bir performans gösteriyor. Türkiye'nin notunun düşürülmesi bir yana zamanla artırılması gerektiğini düşünüyoruz. 
* Türkiye'nin notunun düşürülmesi ihtimaline de açığız ama bu haksızlık olur. Notumuzu kaybetsek de biz yolumuza devam edeceğiz, o notu geri kazanmak için çalışacağız. 
* Orta ve uzun vadede hangi ülkenin ekonomisi büyürse, reform yapılıyorsa o ülkenin para birimi güçlenir. 
* Türkiye'nin en büyük sorunu tasarruf sorunu. Biz 100 TL'nin 85 TL'sini harcıyoruz, 15'ini tasarruf ediyoruz. Bu oranı artırmamız gerekiyor. 
* Zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile vatandaşlarımıza tasarruf alışkanlığı getirmeye çalışıyoruz. 100 TL koyduğu zaman 25  TL de biz veriyoruz. Dünyada eşi benzeri olmayan cömert bireysel emeklilik sistemi. 
* BES vatandaşlarımızın kaçırmaması gereken bir fırsat.  
* Türkiye büyük bir felaket atlattı. Türkiye demokrasisi şimdi daha güçlü.