KKTC SINIRLARINI KAPATTI

KKTC SINIRLARINI KAPATTI

KKTC Corona virüs salgını nedeniyle Bakanlar Kurulu toplantısında önemli kararlar alındı Yapılan açıklamada 14 Mart'tan itibaren 1 Nisan'a kadar Türkiye dahil tüm ülkelerden KKTC'ye giriş ve çıkışlar yasaklandığı belirtildi

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Corona virüs salgını nedeniyle Bakanlar Kurulu toplantısında önemli kararlar alındı. Yapılan açıklamada 14 Mart'tan itibaren 1 Nisan'a kadar Türkiye dahil tüm ülkelerden, KKTC'ye giriş ve çıkışlar yasaklandığı belirtildi.  

NTV'nin haberine göre: Karar, virüs salgınına karşı olağanüstü toplanan KKTC Bakanlar Kurulu'nda alındı. Kararda, "1 Nisan'a kadar, kara, deniz ve hava sınır kapılarından KKTC'ye sadece KKTC vatandaşları ve ülkemizde yasal izinli bulunan kişiler girebilecektir. Bunun dışında kalan kişilerin KKTC’ye girişleri yasaklanmıştır" ifadesi yer aldı.

Toplantı sonrası konuşan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye'nin de bu yasak dahilinde olduğunu, sadece KKTC'de ikamet, çalışma ve öğrenci izinleri olanların kapsam dışı tutulduğunu söyledi.

1 Nisan'a kadar sürecek olan uygulama, salgının seyrine göre yeniden değerlendirmeye açık olacak.

TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR:

1.Kamuda polis, itfaiye, sağlık, sivil havacılık maliye ve benzeri hizmetler haricinde görev yapan tüm kamu görevlileri 27/03/2020 tarihine kadar idari izinli sayılacaklardır.

2.Özel sektörde, eczane, benzin istasyonu, fırın, ve market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet üreten işletmeler haricinde tüm dükkan, işletme, casino, gece kulübü, bet ofisi Eğlence merkezi vb. yerler 27/03/2020 tarihine kadar kapalı olacaktır.

3.Bu iki tedbir çerçevesinde, çok sayıda vatandaşımızın evinde kalacağı ve sokağa çıkma ihtiyacı hissetmeyeceği aşikardır. Öte yandan hükümet olarak zaruri olmadıkça kimsenin sokağa çıkmaması yönünde çağrı yapıyoruz. Ayrıca önümüzdeki 48 saat içerisinde gelişmelere bağlı olarak Bakanlar Kurulumuz Fasıl 156 tahtında kısmi veya tam sokağa çıkma yasağı alınmasını değerlendirecektir.

4.14/03/2020 saat 02:00 itibarıyla 01/04/2020 tarihine kadar, kara, deniz ve hava sınır kapılarından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sadece KKTC vatandaşları ve ülkemizde yasal izinli bulunan kişiler girebilecektir. Bunun dışında kalan kişilerin KKTC’ye girişleri 01/04/2020 tarihine kadar yasaklanmıştır.

5.Hangi ülkeden geldiğine bakılmaksızın, kara, deniz ve hava kapılarından ülkemize giren vatandaşlarımız ve yasal izinli kimseler 14 gün süre ile evlerinde izlem ve kontrol altında kalacaklardır. Buna uygun davranmayanlar hakkında 45/2018 sayılı Bulaşıcı Hastalıklar Yasası tahtında yasal işlem başlatılacaktır.

6.14/03/2020 ile 01/04/2020 tarihleri arasında dernek, birlik ve lokallerde toplanılması ve toplu ibadet yapılmaması kararı üretilmiştir.

7.Mağusa Devlet Hastanesi’nin bir karantina hastanesi olarak kullanılmasına karar verilmiş ve hastanemizde yeterli personel, ekipman ve yatak kapasitesinin ve her türlü olanakların sağlanması konusundaki çalışmalar artırılmıştır.

KAYNAK: NTV
 

Coca Cola'nın formülündeki gizem

Coca Cola'nın formülündeki gizem

Coca Cola ve KFC gibi dünya markası olmuş ürünlerin herkesin bildiği gibi formüllerinde büyük bir gizem vardı. Peki bu sırrı bu markalar yıllar boyu nasıl saklamayı başardılar; işte yanıtı

Ruslardan korkutan kıyamet uyarısı

Ruslardan korkutan kıyamet uyarısı

Rus Astrofizik bilim insanları Sergey Korolev anısına düzenlenecek olan uzay konferansına sundukları bir bildiri ile Nasa'nın daha önce uyardığı Apofis Asteroidinin dünyaya çarpma olasılığının sanılandan daha yüksek olduğunu açıkladı

İngiltere'de yaşayan Türk vatandaşının ALIŞ-VERİŞ listesi

İngiltere'de yaşayan Türk vatandaşının ALIŞ-VERİŞ listesi

İngiltere ve Türkiye'de yaşayan 2 Türk vatandaşı aynı marketten aldıkları ürün listesi ile asgari ücretin ne kadarının harcandığını karşılaştırınca sosyal medyada yer yerinden oynadı.

53 LİRALIK BABA 1000 LİRA Muhittin Böcek'ten Menderes Türel Dönemi Yolsuzlukları

53 LİRALIK BABA 1000 LİRA Muhittin Böcek'ten Menderes Türel Dönemi Yolsuzlukları

Antalya' Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek düzenlediği basın toplantısında AKP'li eski Belediye Başkanı menderes Türel'in gerçekleştirdiği ihalelerde ortaya çıkan inanılmaz rakamları açıkladı.

Turizm Bakanı Eşinin Bu görüntüleri Büyük Tepki Çekti

Turizm Bakanı Eşinin Bu görüntüleri Büyük Tepki Çekti

Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un eşinin Ani harabelerinde eğlenirken sosyal medya hesabında yayınladığı görüntülerin " Ülke felaket yaşarken eğleniyorlar" eleştirileri üzerine hesaplarından sildiği iddia edildi.

Halk Otobüsüne Yolcu Gibi Binen Köpeğin Görüntüleri

Halk Otobüsüne Yolcu Gibi Binen Köpeğin Görüntüleri

Durakta bekleyen halk otobüsüne tıpkı bir yolcu gibi binen köpeğin görüntüleri sosyal medyada büyük ilgi gördü.

İlgili Haberler