KİTAP EVİNİN HİSSEDARLARI SOKAK HAYVANLARI

KİTAP EVİNİN HİSSEDARLARI SOKAK HAYVANLARI

Kitap Koala aldığınız kitaplardan elde edilen karın yardıma muhtaç sokak hayvanlarının iyileşmesi için kullanıldığı bir e-ticaret sitesi

Kitap Koala, aldığınız kitaplardan elde edilen karın yardıma muhtaç sokak hayvanlarının iyileşmesi için kullanıldığı bir e-ticaret sitesi olan ‘www.kitapkoala.com’un ardından, hem daha fazla hayvanın tedavisini gerçekleştirebilmek hem de kitap çeşitliliği ile sektöründe fark yaratmak amacıyla önceki gün ilk kitap-kafe işletmesini Teşvikiye’de açtı. 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nü resmi açılış günü olarak seçen Kitap Koala, kurulduğu 600 metrekarelik alan ve 30 binin üzerinde kitap çeşidi ile Şişli’nin en büyük kitabevi oldu.

Kitap alanlarının yanı sıra kafeterya, okuma odası, çocuklar için etkinlik alanı, toplantı salonu ve 40 kişilik seminer salonuna sahip olan Kitap Koala, gerek keyifli atmosferi gerekse çocuk ve yetişkinlere özel düzenlediği etkinliklerle ziyaretçilerinin kısa sürede ilgi odağı haline geldi. Onu sektöründe benzerlerinden ayıran ve okuyucularla duygusal bağ kurmasını sağlayan en önemli faktörlerin başında ise sokak hayvanları için üstlendiği ‘sosyal sorumluluk’ geliyor. Normalde kar amaçlı şirketlerde kar, ortakların portföyüne dahil olurken, kar amaçlı bir kurum olan Kitap Koala’da ise sokak hayvanlarının portföyüne gidiyor. Yani bu nedenle, Kitap Koala’nın yönetim kurulu ortakları, sokak hayvanları…

Açılışta ikram yerine 1.000 kg’lık mama

daha çok sosyal sorumluluk bilinci ve tüketicilerin duygularına temas eden bir marka anlayışı ile rakiplerinden ayrışmaya yöneliyor. Çevreye, doğaya, yardıma muhtaç insan ve hayvanlara yapılan yardımlar, ‘değer yaratarak’ müşteri sadakatini sağlıyor. Ancak bunu sistematik biçimde yapabilen, kuruluş amacı olarak benimseyen ve özellikle ‘sürdürülebilir’ bir sistem kurarak başarabilen şirket sayısı yok denecek kadar az. Kitap Koala’yı farklı kılan etkenler de tam bu noktada karşımıza çıkıyor. Alanında uzman, eğitmen bir ekiple yola çıkan şirketin kitap dostları tarafından ‘samimi’ olarak algılanmasının arkasında, ortak değerlerle yola çıkan beyin takımının hayallerini okuyuculara ve ziyaretçilere samimi olarak aktarmasının da önemli bir payı aldığını söyleyebiliriz…

İlk finansmanı Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilen, eğitmen ve yazar Umut Kısa’nın kurucusu olduğu ve yayıncılık ile eğitim alanlarında çalışan bir ticaret şirketi olan Sola Unitas Akademi tarafından karşılanan Kitap Koala’nın tek amacı, elde ettiği finansal kâr ile sokak hayvanlarının tedavisini finanse etmek. Bu kapsamda açılışta ziyaretçilere ikramda bulunmak yerine ihtiyacı olan hayvanlara ulaşmak üzere farklı barınaklara 1.000 kg’lık mama dağıtmaya karar veren şirket, bakıma muhtaç, engelli ve hasta hayvanların ev ortamında tedavileri ve bakımlarının yapılması amacıyla kurulan yaşam merkezi olan ENCANDER’e de mama gönderiminde bulundu.

Tedaviler, yardımlar ve mali bilançolar şeffaf biçimde web sitesinde.

Kitap Koala, bağışı ‘istikrarlı ve sürdürülebilen bir model olmaması nedeniyle’ kabul etmiyor. Siz normalde satın almak istediğiniz kitapları site veya kitabevinden alıyorsunuz ve sonucundaki kar, veterinerlerle bağlantı kurularak hayvanların tedavisi ve iyileşmesinde kullanılıyor. Şirket, işleyiş biçimini yakından anlamak isteyenler için hayvan tedavilerini, kitap ve mama yardımlarını, tedavi başvuru sistemini ve hatta mali bilançolarını bile www.kitapkoala.com adresinden şeffaf biçimde kullanıcılarıyla paylaşıyor. Yardımların gerçekten hedefine ulaşıp ulaşmadığından kimi zaman ne yazık ki emin olamadığımız bir sistem içinde, şirketin bu yaklaşımı tüketiciye güven veren unsurlardan biri… Kitap okuyarak hayvanlara yardım etmenin 4 yolu ise sitede şöyle belirtiliyor: “Online olarak veya kitabevinden kitap satın almak, kitabevinde kafeden alışveriş yapmak, doğumgünü, kurumsal eğitimler ya da diğer etkinlikler için salonların ve toplantı odalarının ücretsiz olarak kullanılması ve internet sitesi üzerinden Askıda Kitap ya da Askıda Mama satın almak.”

Kitap çeşidinin fazlalığı, araştırma meraklılarını cezbediyor

Kitap Koala’ya girdiğinizde hepimizin sevdiği ‘kahve-kitap’ ikilisi kadar içeride dinlenebileceğiniz, ders çalışabileceğiniz, arkadaşlarınızla muhabbet edebileceğiniz alanların bulunması da keyifli geliyor. Ancak iyi ve araştırmacı bir okuru bundan daha fazla mutlu eden neden ise herhangi bir kategoride beklediğinizin üzerinde kitap çeşidiyle karşılaşabilmeniz. Bu kimi zaman sahaflarda bulamadığınız bir roman da olabilir, daha çok kaynağa ihtiyaç duyduğunuz özel bir araştırma konusu da… 30 binin üzerinde kitaba sahip olan Kitap Koala, buradaki felsefesini “Az kitaptan çok adet tutmaktansa, çok kitaptan az adet tutacağız. Hiçbir kitaba sansür uygulamadan her kitabı talep olduğu sürece bulundurmaya çalışacağız” diyerek özetliyor.

Açılışın sürprizleri: Mario Levi, Cello ziyafeti ve Çini sergisi

Şubat Dünya Öykü Günü’nde gerçekleştirilen açılışında ünlü yazar ve iletişim eğitmeni Mario Levi, ‘Bu Salı ve Her Salı Şişli’ adlı yeni kitabının imza günü ve söyleşisini gerçekleştirdi. Açılış, çellistler Şafak Erişkin, Didem Erken ve Gulyar Balcı’nın çellolarıyla sergiledikleri müzik şölenine de ev sahipliği yaptı.

Kütahyalı Çini Sanatkārı Saim Kolhan’ın çini eserlerinin yer aldığı ve Kitap Koala’nın ilk sergisi olan ‘Sır Altındaki Aşk’ da sanatseverlere kapısını açılışta açtı.

Çocuklar ve yetişkinlere özel etkinlikleri kaçırmayın
Kitap Koala’nın kapıları, imza, söyleşi düzenlemek ya da etkinlik yapmak isteyen herkese açık. Toplantı düzenlemek ve etkinlik yapmak isteyen kişi veya şirketler için tesis, bir süre için de ‘ücretsiz olarak’ kullanılabilecek. Bunun yanı sıra Kitap Koala’da bir süredir hem çocuklara hem de yetişkinlere farklı konularda, konunun uzmanı gönüllü eğitmenler eşliğinde ücretsiz olarak atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenleniyor. Örneğin çocuklarıyla gelen ebeveynler, çocukları etkinlikteyken kahve eşliğinde kitap dünyasına dalabiliyor.

Etkinliklerin duyuruları Kitap Koala’nın sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebiliyor. Resmi açılışına değin geçen sürede bugüne kadar yapılan etkinliklerden bazıları ise şöyle:

*Çocuklar için ‘Kitaptan Dramaya Atölyesi’nde, drama eğitmeni Gökçe Tuncer ile Yalvaç Ural’ın kedili şiirleriyle Feridun Oral’ın birbirinden güzel çizimlerini buluşturan ‘Mırnâme’ kitabını ele alındı. Atölyede kitaptan bölümler okunup bir süre çocuklarla kitaptaki konu ve kavramlar üzerine konuşuldu ve yaratıcı drama ile oyun ve resimlerle hayal güçlerini harekete geçirecek şekilde çalışmalar yapıldı. Yazmak isteyen çocuklara yönelik olarak ise Eğitmen Zehra Emre ile onların hayal güçlerini artırmaya yönelik bir ‘Yazma Atölyesi’ gerçekleştirildi.

*‘Köpekleri Keşfet Atölyesi‘nde atölye ödüllü çocuk kitapları yazarı ve sertifikalı Terapi Köpeği eğitmeni İrem Uşar liderliğinde, çocuklar hikaye okuyup köpek Pako ile eğlenceli vakit geçirirken bir taraftan da köpek eğitimi, beslenmesi, barınaktan köpek sahiplenme hakkında bilgiler edindi. ‘Köpek dostlarımızla sağlıklı iletişim‘ için köpek eğitmeni Kadriye Uçar ile de özel bir atölye yapıldı.

Eğitmen Ayça Aytaç ile çocukların bireysel kariyer yönetimini ele alan çocuk gelişiminde bütünlük sağlamak ve çocuğa rehberlik etmek üzere, ebeveynlere ve çocuğa bakmakla sorumlu olan kişilere yönelik, interaktif sohbet içeren ‘Çocukla İletişim Ebeveyn Atölyesi’ gerçekleştirildi. Uzman psikolog ve yazar Asena Yurtsever ile ‘Çocuklarla Kaynak Geliştirme Atölyesi‘nde çocukların daha cesur olabilmesi için içlerindeki kaynaklara nasıl ulaşılabileceği ele alınırken, eğitmen Feray Orman ile ‘Çocuğunuzla Felsefe Sorularını Keşfetme Atölyesi’ ile ebeveynlerin çocukların merak dolu sorularına nasıl eşlik edebileceği, eleştirel düşünme becerilerini derinleştirebilmeleri için nasıl rehberlik edebilecekleri masaya yatırıldı.

Yoga asanaları, nefes, konsantrasyon ve odaklanma çalışmalarının yer aldığı ve tüm bu çalışmaları masallar ve oyunlar aracılığı ile neşeli bir şekilde uyguladıkları bir yoga etkinliği olan ‘Ece Nur Ateş ile Masallarla Yoga Etkinliği’ çocuklarla yogayı biraraya getirdi. Çocuk yogası derslerinde tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi zihinsel-fiziksel ve ruhsal bir bütünlük sağlayabilmek konusunda çocuklar desteklendi.

Yetişkinler için ‘Resimli Drama Atölyesi’ ve ‘Rüya Atölyesi’ gibi farklı alanlardaki etkinlikler kadar, üstün zekalı ve yetenekli çocuk sahibi ailelerin eğitim ihtiyaçları üzerine Boğaziçi Üniversitesi’nde doktorasını bitiren Dr. Uğur Zat’ın liderlik ettiği ve iletişim üzerine deneyim, hayat ve durum gerçeklerinin ışığında paylaşımlarda bulunarak ailelerin sorularını cevaplandırdığı ‘Üstün Zekalı Çocuklarda Aile İletişimi ve Ergenlik’ konulu seminer de büyük ilgi uyandırdı.

İlgili Haberler