Kılıçdaroğlu; Kapanan Belediyeleri Açacağız

Kılıçdaroğlu; Kapanan Belediyeleri Açacağız

Kılıçdaroğlu; Kapanan Belediyeleri Açacağız

A+A-
'Domatesin fiyatı niye artmıyor?'

Kılıçdaroğlu Kumluca'da "Domatesin fiyatı niye artmıyor" diye sordu.

KUMLUCA,(Antalya)
22.02.2013 17:10
 
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2 gün devam edecek 'Batı Antalya' programının ilk gününde Kumluca İlçesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı'nda parti otobüsü üzerinden ilçe halkına seslendi. 
 
Kılıçdaroğlu, ilk kez geldiği ilçede “Kumluca'nın 'Derdi var' dediler. 'Sorunu var' dediler. Nerede sorun varsa, halkın derdi varsa halkın yanında olacağız" dedi. Kumluca'nın Türkiye'nin en önemli yaş meyve ve sebze üretim bölgesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları şöyledi:
 
“Domates konusunda 2002 fiyatıyla 2013 fiyatı arasında fark var mı? Aynı. Gübre, elektrik, su aynı fiyat mı? O zaman bir derdiniz var. Her şeyin fiyatı artıyor da domatesin fiyatı niye artmıyor? Neden bu sorunu siyasi iktidar çözmüyor? İktidarların görevi halk bir sorunla karşılaştığında o sorunu çözmek, derde derman olmak. Siz iktidar oldunuz da biz size Suriye ile savaş mı dedik? Hayır. Suriye'de demokrasi yokmuş. Sen kendi ülkene bak, senin ülkende demokrasi var mı? Ben size söz veriyorum. Bu sözümü iyi dinleyin, halk için, halkın yararına, halkın çıkarına ne gerekiyorsa onun mücadelesinin sonuna kadar yapacağız. Onun sözünü veriyorum."
 
'KAPANAN BELEDİYELERİ AÇACAĞIZ'
 
Kumluca'da yağan yağmurun altında, “Ben size sahip çıkacağım sizler de halkın partisine sahip çıkacaksınız" diye seslenen Kılıçdaroğlu, Türkiye genelinde bir yasayla 40 bin belde kapatıldığını söyledi. Fransa'da 63 bin belediyenin varolduğunu kaydeden ve belediye yönetimlerinin demokrasinin uygulandığı alanlar olduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Marifet belediye kapatmak değil yeni belediye kurmaktır. İktidar olduğumuz kapatılan belediyelerini tamamının yeniden açacağız" dedi. 
 
YALAN SÖYLEMEYEN SİYASET
 
Halka asla yalan söylemeyen bir siyaset geleneği içinden geldiklerini belirterek Kumluca'daki konuşmasına devam eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz söz var, 'Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar.' 9 köyden de kovulsam 10'uncu köye gideceğim ve bu millete her zaman her yerde doğruları söyleyeceğim" diye konuştu.
 
Bu anlayış içinde CHP'li belediyeler üzerinden sistematik bir baskının uygulandığını savunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Kimse bizi yıldıramaz. Verilmeyecek hesabımız yok. Her türlü hesabı vermeyi namuslu görev kabil ederiz. Çünkü bizim boğazımızdan kul hakkı geçmez" dedi.
 
Barış ve huzur dolu güzel bir Türkiye dilekleriyle konuşmasını tamamlayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Kumluca'dan otobüsün üzerinden karanfiller atarak ayrıldı.
 
DOMATES SERASINI GEZDİ
 
Buradan Finike İlçesi'ne hareket eden Kemal Kılıçdaroğlu, yol üzerinde bir domates serasını da ziyaret etti. Galip ve Esra Çatal çifti ve çocuklarıyla bir süre sohbet eden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na burada bir kasa domates hediye edildi. 
 
'SÜREK AVINA ÇIKMIŞLAR'
 
Kılıçdaroğlu, Kumluca'nın ardından Finike'de de ilçe meydanında parti otobüsü üzerinden konuştu. “El birliği yaparsak, güç birliği yaparsak, yalanı da talanı da biz bitiririz. Sizden destek istiyorum" diyerek sözlerine başlayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin birçok sorunu ve derdi olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Vatandaş gazete okumaktan, televizyon izlemekten korkuyor. Bir sürek avına çıkmışlar, sabahın 6'sında evler basılıyor. Neden huzur içinde yaşamıyoruz bu ülkede?" diye sordu. 
 
Finike'nin portakalının, tüm diğer girdi maliyetleri yükselmesine rağmen 10 yıldır yerinde seyrettiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Köylüyü, üreticiyi düşünmeyen, üreticiyi cezalandıran demokrasilerde vatandaş ders verir. Sandığa gider dersini verir. Sandığa gidip üreticiyi ezen iktidara ders vermeye söz veriyor musunuz?" şeklinde konuştu. 
 
HORTUMCUDAN YANA DÜZEN
 
Demokrasi ve huzur içinde, halkın sağduyusunu öne çıkaran bir mücadelenin yapılmak zorunda olduğunu kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, 'iyi niyetlerle' çıktıkları bu yolda bütün amaçlarının Türkiye'de herkesin huzur içinde yaşabileceği, geçinebileceği bir düzeni kurmak olduğunu söyledi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Hortumcumdan yana düzen kuranın halini biliyorsunuz. Önce halk zenginleşmeli, halkın cebi para görecek ki, esnafın cebi de para görsün" dedi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti: 
 
“Ekonomi çok iyi yönetilmiyor. Finikeli portakal üreticisinin cebi para görmüyorsa, 10 yıldır ürünün fiyatı artmıyor, girdinin fiyatı artıyorsa o zaman dönüp sormak lazım, bu ekonomi kimin için iyi? Sizin borsada paranız var mı, borsa oynuyor musunuz? Borsa fiyatları yükseldi 'Türkiye'nin durumu iyi' diyorlar. Hayır arkadaşlar, üreticinin, işçinin cebi para görürse Türkiye'nin durumu iyidir. İşsizlik olmazsa Türkiye'nin durumu iyidir. Aylık 1200 liranın altında yaşayan yüzde 50'nin üzerinde aile var. 400 lira ile geçinen, aybaşını getiren binlerce aile var. Bizim görevimiz ailelerin gelir düzeyini yükseltmek. Huzur, barış bununla olur. Bunu yaparsak güzel Türkiye'yi ayağa kaldırmış oluruz."
 
'GÖRKEMLİ CUMHURİYETİ YAKIŞIR MI?'
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Finike'de hükümetin Suriye politikasını da eleştirerek, “Burada alıyoruz adamı yetiştiriyoruz, cebine para koyuyoruz, eline silah veriyoruz, 'Git Suriye'ye kardeşini' öldür. Türkiye Cumhuriyeti'ne, görkemli Türkiye Cumhuriyeti'ne bu yakışır mı? Barışı özleyen, yurtta barışı dünyada barışı savunan bir Cumhuriyet'e yakışır mı?" şeklinde konuştu.