"Kanuni ile Pargalı aynı yatakta yatardı"

"Kanuni ile Pargalı aynı yatakta yatardı"

Muhteşem Yüzyıl’la başlayan “tarihi gerçekler” tartışmasına yeni bir isim daha eklendi. Yazar Nedim Gürsel, Erdoğan’ın diziyle ilgili çıkışlarını “abesle iştigal” olarak değerlendirdi.

A+A-

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Muhteşem Yüzyıl” polemiğine bir cevap da yurtdışında yaşayan yazarlardan Nedim Gürsel’den geldi. Başbakanı çıkışlarını; Fatih Sultan Mehmet’i romanlaştıran yazar Gürsel’e sorduk. Fransa’da yaşayan ünlü yazar, “Boğazkesen” romanını nasıl ele aldığını da anlattı.  

Tarihi roman yazmış bir yazar olarak sormam gerekir. Başbakanın, Muhteşem Yüzyıl dizisi hakkında söylediklerini nasıl karşılıyorsunuz?
Tam anlamıyla abesle iştigal’. Bu açıklamasıyla başbakan “otoriter demokrasi” anlayışını da açığa vurmuş oldu. Konuyu yargıya götürmeyi öneriyor. Demek ki “şimdengeru” padişahların hal ve davranışlarını yazmak için yargıya başvurmak durumunda kalacağız.

FATİH KURGU DEĞİL
Siz Fatih Sultan Mehmet’in romanını yazdınız ve orada Fatih’in biseksüel olduğu apaçık ortada, bunun tarihsel bir doğru olduğunu nasıl açıklıyorsunuz. Yoksa tamamen sizin yarattığınız bir Fatih mi?
Elbette benim yarattığım bir tipleme değil. Uzun süre Türkçe’ye çevrilmeyen Babinger’in Fatih monografisinden yararlandım. Ayrıca konu Dukas tarihinde de ele alınıyor. Başka kaynaklar da zikredebilirim. Ama bu kadarının yeterli olduğunu sanıyorum.

SÜLEYMAN BİSEKSÜELDİ
Kanuni Sultan Süleyman ile Makbul İbrahim Paşa arasında da bir sevda ilişkisi olduğu söylenir, bu konuda sizin bildiklerin nelerdir?
Kanuni dönemi uzmanı değilim ama “Muhteşem Süleyman”ın, önce makbul sonra maktul olan İbrahim Paşa ile aynı yatakta uyuduklarını Osmanlı vakanuvisleri bile yazıyor.

Bir romancı ya da senarist, tarihi bir dönemi kurguladığı romanında tarihi gerçeklere uymak zorunda mıdır?
Eğer tarihsel gerçeklerden yola çıkmak iddiasındaysa evet. Ama tarihin boşluklarını kendi hayal gücüyle doldurabilir. Ben Boğazkesen’de popüler anlamda bir tarihsel roman yazmadım. Böyle bir romanın nasıl yazılabileceğini göstermeye çalıştım.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.