İstifa'da Ne Etkili Oldu ?

İstifa'da Ne Etkili Oldu ?

Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, 5N1K programında Cüneyt Özdemir'in sorularını cevapladı.

A+A-
Salih Fırat o süreci anlattı
Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, 5N1K programında Cüneyt Özdemir'in sorularını cevapladı.

Gülseli KENARLI / ANKARA
29.01.2013 20:54
 
 
 Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, "Anadilde savun görüşülürken Birgül Ayman Güler'in talihsiz açıklamaları beni bu sürece getirdi. Grubumuz adına konuşan herkes bu yasaya karşı olduklarını belirlediler. Bizim partimizin genel yaklaşımı bu yasanın geçmesiydi" dedi. Fırat ayrıca, "Ben Güler'in sol görüşlere sahip, sosyal demokrat bir insan olduğunu biliyordum. Güler'le ters düştüğümüz zamanlar oldu ve grupta da zaman zaman konuştuk. Bende düşüncelerimi savundum. Bölünme fobisinden dolayı özgürlükler, insan haklarının önüne engeller konuyor, insan haklarının önüne engeller konuyor. Kürtler ve Türkler birlikte yaşmak istiyorlar" şeklinde konuştu.
 
Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, CNNTÜRK'te Cüneyt Özdemir hazırlayıp sunduğu 5N1K programına katıldı. Fırat gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Fırat, istifası ile ilgili olarak, "Anadilde savun görüşülürken Birgül Ayman Güler'in talihsiz açıklamaları beni bu sürece getirdi. Grubumuz adına konuşan herkes bu yasaya karşı olduklarını belirlediler. Bizim partimizin genel yaklaşımı bu yasanın geçmesiydi. Önergelerde verildi. Amam nedense söz alan arkadaşlarımız tavır aldılar. Birgül Ayman Güler bu sözleri söyleyince de istifa etme kararı verdim. Ertesi sabah istifamı verdim" şeklinde konuştu. 
 
"TÜRKİYE İÇİN BİR İHANET OLURDU"
 
Fırat istifaden vazgeçirilme konusunda ise arkadaşlarının kendisini vazgeçirmeye çalıştıklarını belirterek şunları kaydetti: 
"Tepkinizi istifa etmeden de söyleyebilirsiniz dediler. 'İstifa etmek çözüm değildir' dedi arkadaşlar. Kararımdan pişman değilim. Bu söylemler Türkiye'yi ve bütün halkları rahatsız ediyor. 30 yıldır devam ediyor 40-50 bin insanımız kaybettik. Bir barış ortamı oluşması için İmralı süreci başladı. Genel Başkanımız kredi de verdi. partiden bazı arkadaşlarımız bu krediye karşı olduklarını söylediler. Açlık grevleri başladı. Ana dilde savunma yasası ile açlık grevleri de bırakıldı. Türkiye'de olumlu bir hava başladı. Bu olumlu havayı bozmak darbe vururdu. Türkiye için bir ihanet olurdu. Sosyal demokrat bir partinin tavrı olmamalı."
 
"GÜLER'LE TERS DÜŞTÜĞÜMÜĞÜZ ZAMANALAR OLDU"
 
"Güler'in bu partide olduğunu daha önce bilmiyor muydunuz? Uzun zamandır parti içindeler ve bu düşünceleri savunuyorlar. Siz yeni mi fark ettiniz?" sorusuna ise Fırat şöyle yanıt verdi: 
"CHP'ye 2001 yılında girdim. il başkanlığı yaptım. Güler benden sonra bu partiye geldi. Ben Güler'in sol görüşlere sahip, sosyal demokrat bir insan olduğunu biliyordum. Güler'le ters düştüğümüz zamanlar oldu ve grupta da zaman zaman konuştuk. Bende düşüncelerimi savundum. Bölünme fobisinden dolayı özgürlükler, insan haklarının önüne engeller konuyor, insan haklarının önüne engeller konuyor. Kürtler ve Türkler birlikte yaşmak istiyorlar." 
 
" BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU"
 
"Bazı şeylerden rahatsız olduğumu Kılıçdaroğlu'na söyledim. Zaman zaman söyledim" diyen Fırat, "Genel kurulda bu yasa konuşulurken bile zaman zaman arkadaşlarımızla konuştum. Ne yazık ki o süreçte bardağı taşıran son damla oldu. Bende Kürt kökenli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşım. CHP'de dahil, herhangi bir partiye gitmeyi düşünmüyorum. Bağımsız olarak görevime devam edeceğim. Barış sürecine de bu şekilde destek vereceğim" dedi. 
CHP'den başka istifalar olup olmayacağı konusunda ise Fırat, "Bir beyanda bulunmak zor olur. Eğer Birgül Ayman 'ın sarf ettiği sözler yönünde devam ederse bu tür istifaların olabileceğini düşünüyorum. Kimseyle konuşmuş değilim. Ama bu düşünce, bu fikir CHP içinde aynı şekilde devam ederse o kırılma noktasının giderek artacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.