İŞTE ERDOĞAN'IN YARIN YAPACAĞI AÇIKLAMANIN İP UÇLARI

İŞTE ERDOĞAN'IN YARIN YAPACAĞI AÇIKLAMANIN İP UÇLARI

Erdoğan'ın dün "Çarşamba günü çok önemli kararlar açıklayacağız" sözleri piyasalarda büyük deprem yarattı. Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı, borsa çakıldı.

A+A-

Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli, darbe girişimi sırasında yaralananlara ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında Erdoğan'ın "çok önemli " diye nitelendirdiği açıklamanın konusu hakkında ipuçları veren Canikli şöyle konuştu.

MİLLETE İHANET EDECEKSİNİZ VE ÖYLE KALACAK

Genelkurmay Başkanlığı'nın önünde kolundan yaralanan Levent Karabilek'i ziyareti sırasında, bu girişimde bulunanlara karşı en ağır cezanın verileceğini belirten Canikli, "Yarından itibaren kararlar açıklanacak. Millete ihanet edeceksiniz, düşmandan koruması için milletin verdiği silahı millete doğrultun, böyle bir şey yok. Devlet olarak inşallah bütün kararlar alınacak." ifadelerini kullandı. 

"HELİKOPTERLE BENİ ALMAYA GELDİLER"

Hürriyet'te yer alan habere göre, Canikli, darbe girişiminin gerçekleştiği gece İstanbul'da bulunduğunu belirterek, yaşadıklarını şöyle aktardı: "Toplantıdan yeni geldim, saat 22.15'te. Haber aldık, sonra beni almaya geldiler.

Önce tankla, vatandaş önünü kesti, gelemedi. Sonra helikopterle, İKEA var kaldığımız yerin karşısında oraya indiler 9 maskeli, ellerinde silahlı.

Daha önce evden ayrılmıştım eşimle. Bütün site dışarı çıkmış, polisler de gelmişti. Polisler ateş etti, vatandaşı da görünce kaçıp helikopterle geriye gittiler. Sitenin girişinde vatandaş izin vermedi." 

"YASAL SİSTEMİMİZİN İMKAN SAĞLADIĞI BİR DURUM OLACAK"

Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın açıklayacağı unsurlara ilişkin de şunları söyledi: "Sıkı yönetim değil, öyle İstiklal Mahkemesi falan da değil. Bu istikrarsızlık kaynağını besleyen yapının daha etkili bir şekilde temizlenmesini sağlayacak, tamamen anayasal, yasal yetkilerin kullanılacağı bir durum ortaya çıkacak. Yarın Cumhurbaşkanımızın açıklayacağı, yasal sistemimizin imkan sağladığı bir durum olacak. İstikrarsızlık kaynağının tamamen defedilmesi, gelecekte de tekrar ortaya çıkmasını engelleyecek tedbirlerin alınmasını kolaylaştıracak adım olacağı için tam tersine piyasalarda kesinlikle olumlu bir etkisi olacaktır."