IŞİD'İN VURDUĞU TANKLARDA ŞEHİT SAYISI 3 OLDU

IŞİD'İN VURDUĞU TANKLARDA ŞEHİT SAYISI 3 OLDU

Saldırıda şehit olan askerlerden 21 yaşındaki Muhammed Koşan'ın şehit haberi memleketi Bingöl'de ailesine bu gece yetkililer tarafından verildi.

A+A-

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin başlattığı Fırat Kalkanı harekatının 14'üncü gününde, Suriye'nin Vukuf bölgesinde IŞİD militanlarının 2 tanka yönelik roketli saldırısında 3 asker şehit oldu, 4 asker yaralandı. Böylece, harekatın başlamasından itibaren PYD ve IŞİD saldırılarında şehit olan asker sayısı 4'e yükseldi.

İLK ŞEHİDİMİZ PYD SALDIRISINDA GELMİŞTİ

Türk Silahlı Kuvvetleri, 24 Ağustos günü Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Cerablus kentinin IŞİD'den temizlenmesi ve sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla 'Fırat Kalkanı' adı verilen harekat başlattı. Harekatın başlamasından 4 gün sonra 27 Ağustos günü Cerablus'in iç kesimlerinde PYD unsurlarının düzenlediği roketli saldırıda uzman çavuş Ercan Çelik şehit oldu.

RAİ BÖLGESİNE GİRİLDİ

Cerablus bölgesinin IŞİD'den arındırılmasının ardından TSK, harekatın ikinci aşaması olarak bu kez cumartesi günü Kilis'in Elbeyli İlçesinden sınırı geçerek Suriye'nin Rai bölgesine girdi. Zırhlı birliklerin geçişinin ardından ikinci cepheden de ilerleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Türkiye sınır kesimini tamamen IŞİD'den temizledi ve sınıra 30 kilometre uzaklıktaki IŞİD'in merkezlerinden Bab'a ilerlemeye başladı.

GÜDÜMLÜ ROKET İLE SALDIRDILAR

Ancak, öğleden sonra Elbeyli'nin karşısında, sınırın 10 kilometre içerisinde Suriye'nin Vukuf bölgesinde meydana gelen şiddetli çatışmalar sırasında, IŞİD militanlarınca harekata katılan 2 tanka güdümlü TAS roketleriyle saldırı düzenlendi.

Saldırıda hedef alınan tanklarda bulunan 2 asker şehit oldu, 5 asker ise yaralandı. Silah arkadaşları tarafından hemen sınır hattına taşınan yaralı askerlerden durumu ağır olanlar, askeri helikopter ile Gaziantep'e, durumu daha iyi olan 3 asker ise ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi'ne sevkedilerek tedaviye alındı.

TSK AÇIKLAMASI

TSK'dan da konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Vukuf bölgesinde meydana gelen çatışmalar esnasında DEAŞ unsurlarınca güdümlü TAS roketleriyle 2 tankımıza yönelik yapılan saldırıda maalesef 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş; 5 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralılarımız derhal helikopterle hastaneye sevk edilerek tedavi altına alınmışlardır" denildi.

TSK'dan yapılan bilgilendirmede ayrıca harekatın 14'üncü gününde teröristlere ait 44 hedefin 153 atım yapılarak tam isabetle vurulduğu, çatışmalarda 2 üyesini kaybeden ÖSO güçlerinin 2 köyü ele geçirdiği kaydedilerek şöyle denildi:

"24 Ağustos 2016 Fırat Kalkanı Harekatının başladığı günden bugüne kadar toplam 437 hedefe 1852 atım yapılmıştır. Koalisyon Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarınca saat 12.30 sularında Baragidah bölgesinde tespit edilen DEAŞ hedefleri vurulmuştur. Ayrıca bugün Koalisyon Güçleri desteğindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Vukuf ve Sadvi köyleri ele geçirilmiştir. Bölgede operasyonlara devam edilmektedir. Vukuf bölgesinde meydana gelen çatışmalar esnasında DEAŞ unsurlarınca güdümlü TAS roketleriyle 2 tankımıza yönelik yapılan saldırıda maalesef 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş; 5 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralılarımız derhal helikopterle hastaneye sevk edilerek tedavi altına alınmışlardır. Ayrıca yine Vukuf bölgesi ve civarında süren çatışmalarda 2 ÖSO personeli hayatını kaybetmiş, 2 personeli de yaralanmıştır. Aynı şekilde yaralılar tahliye edilerek hastanede tedavilerine başlanmıştır. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."

ŞEHİT SAYISI 3'E YÜKSELDİ

060920161959197203082_2.jpg

Fırat Kalkanı harekatı kapsamında sınırı geçerek Suriye'nin Vukuf bölgesinde görev yapan 2 tanka IŞİD tarafından düzenlenen güdümlü tanksavar roket saldırısında şehit olan asker sayısı 3'e yükseldi.

TSK'dan da konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede, tanklara yönelik roketli saldırıda ağır yaralanan askerlerden birisinin daha kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olduğu belirtildi. 3 askerin şehit olduğu saldırıda yaralanan diğer 4 askerin tedavilerine ise hastanelerde devam ediliyor.

Öte yandan Fırat Kalkanı harekatının 14'üncü gününde teröristlere ait 50 hedefin Fırtına obüsleriyle 225 atım yapılarak imha edildi.

ŞEHİT ASTSUBAY KOŞAN'IN EVİNDE YAS

Suriye'de sürdürülen Fırat Kalkanı operasyonunda IŞİD'in tanksavarla yaptığı saldırıda şehit olan 3 askerden astsubay Muhammed Koşan'ın şehit haberi Bingöl'deki ailesine bildirildi. Acı haberi alan şehidin kardeşi fenalaşınca, sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi.

Suriye'de sürdürülen Fırat Kalkanı operasyonunda bugün IŞİD'li teröristler Türk tankına tanksavar ile yaptığı saldırıda 3 asker şehit oldu. Saldırıda şehit olan askerlerden 21 yaşındaki Muhammed Koşan'ın şehit haberi memleketi Bingöl'de ailesine bu gece yetkililer tarafından verildi.

Acı haberi alan şehidin babası Abdullah ile kardeşleri büyük üzüntü yaşadı. Kardeşlerinden Kadir Koşan, fenalık geçirince, sağlık tarafından müdahale edildi. Şehit annesi Fatma Koşan'ın Ankara'da kızının yanında bulunduğu acı haber üzerine Bingöl'e yola çıktığı öğrenildi.

BİNGÖL'DE TOPRAĞA VERİLECEK

Astsubay Muhammed Koşan'ın şehit olduğu haberi üzerine baba evinin bulunduğu Bingöl'ün Bahçelievler Mahallesi Akpınar Caddesi üzerindeki evine Türk bayrağı asıldı, yakınları da eve geldi. Diyarbakır'da görevli olduğu öğrenilen şehit astsubay Muhammed Koşan'ın, Suriye'deki Fırat Operasyonu'nda görevlendirildiği belirtildi. Bekar olan Koşan'ın Bingöl'de son yolculuğuna uğurlanacağı öğrenildi.
 

AMASYA’YA ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Sinan HARMANCI/SULUOVA (Amasya), (DHA) - SURİYE’de devam eden Fırat Kalkanı operasyonunda terör örgütü IŞİD mensuplarınca Türk tanklarına düzenlenen roketli saldırıda şehit olan uzman çavuş 26 yaşındaki Osman Karakuş'un Amasya'nın Suluova İlçesi'ndeki baba ocağına ateş düştü. 

Uzman çavuş Osman Karakuş'un şehit olduğu haberi, Amasya’nın Suluova İlçesi'ne bağlı Eraslan Köyü’ndeki baba ocağına ulaştı. Suluovo Kaymakam Hayatı Taşdan, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cenk Alper Göksu'nun sağlık ekipleri eşliğinde veridiği acı haberi alan baba 52 yaşındaki Mehmet ve anne 50 yaşındaki Ayfer Karakuş, gözyaşlarına boğuldu. Biri erkek, diğeri kız 2 kardeşi bulunan Osman Karakuş’un baba evine Türk bayrağı asıldı. 

Şehit Osman Karakuş’un Merve Karakuş ile resmi nikah kıydığı, Kurban Bayramı sonrası da düğün yapacakları ifade edildi.

SURİYE'DEKİ IŞİD SALDIRISINDA ŞEHİT DÜŞEN ÖZKOZANOĞLU’NUN BABA OCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ

SURİYE’de devam eden Fırat Kalkanı operasyonunda IŞİD’li teröristlerin 2 Türk tankına yönelik gerçekleştirdiği roketli saldırıda şehit düşen 28 yaşındaki Uzman Çavuş Ziya Özkozanoğlu'nun memleketi Adana’nın Kozan İlçesi’ndeki baba evine ateş düştü.

Sağlık ekibiyle birlikte şehidin Türkeli Mahallesi’ndeki baba evine gelen askeri heyet, acı haberi şehidin 60 yaşındaki babası Mustafa Özkozanoğlu ile 55 yaşındaki annesi Hatice Özkozanoğlu’na verdi. Oğullarının şehit olduğunu öğrenince fenalık geçiren acılı çifte, hazırda bekletilen sağlık ekibi müdahale etti. Şehidin baba evine ve bulunduğu sokağa Türk bayrakları asılırken, yakınları ise taziye için eve akın etti. 

6 AYLIK EVLİ

Askerlik görevini tamamladıktan sonra uzman erbaşlık sınavına girdiği belirtilen şehit Özkozanoğlu’nun, 3 yıllık uzman çavuş ve 6 aylık evli olduğu öğrenildi. 5 kardeşten 3’üncüsü olan şehit Ziya Özkozanoğlu’nun 25 yaşındaki amcasının oğlu Uzman Çavuş Murat Özkozanoğlu’nun da 2011 yılında Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin pusuya düşürmesi sonucu şehit olduğu bildirildi. Şehit Uzman Çavuş Ziya Özkozanoğlu’nun cenazesinin, ne zaman ve nereye defnedileceği henüz açıklanmadı.