İPLER  KOPUYOR :AVRUPA BİRLİĞİNDEN İDAM RESTİ

İPLER KOPUYOR :AVRUPA BİRLİĞİNDEN İDAM RESTİ

Erdoğan'ın Belarus dönüşü uçakta yaptığı idam açıklamasına Avrupa Birliğinden çok net bir açıklama geldi.

A+A-

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye’de idamın yeniden getirilmesinin kırmızı çizginin aşılması anlamına geleceğini hatırlatarak, bunun üyelik görüşmelerinin sonu olacağını söyledi.

ÜYELİK GÖRÜŞMELERİ BİTER

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Schulz, Türkiye’deki güncel gelişmeleri değerlendirdi. İdam gelirse üyelik görüşmeleri biter “Türkiye idam cezasını yeniden getirirse, bu durumda üyelik görüşmeleri sona erer” diyen Schulz, idamın üyelik görüşmeleri için kırmızı çizgi olduğunun altını çizdi.

BUNA GEREK KALMAYACAĞINI UMUYORUZ

Buna gerek kalmamasını umduğunu kaydeden Schulz, Türkiye ile ilişkilerin sürdürülmesinden yana olduğunu dile getirdi. Yardım etme şansımız kalmaz “Türkiye ile ilişkileri durdurursak, muhalefet ve gözaltına alınanlara yardım etme şansımız kalmaz” diyen Schulz,” Bu nedenle diyaloğun sürdürülmesinden yanayım” ifadelerini kullandı.

MUHALİFLERE OLAN TUTUMA ELEŞTİRİ

Muhalefete ve gazetecilere yönelik tutumu da eleştiren Schulz, ekonomik yaptırım seçeneğini gündeme getirdi. Schulz,” Türkiye’deki durumun devam etmesi halinde, Avrupa Birliği olarak ekonomik yaptırımlar dahil, bazı önlemleri düşünmek zorunda kalacağız. Yıl sonuna kadar Türkiye’nin de üye olduğu gümrük birliğinin reforme edilmesi gerekiyor. Muhalefet milletvekilleri ve gazetecilerin tutuklanmasının ardından gümrük birliğinin genişletilebileceğini düşünemiyorum” dedi.