İnternet Yasağı Yasası Geliyor!

İnternet Yasağı Yasası Geliyor!

İnternet yasaklarına meşru zemin geliyor!

A+A-
İnternet yasaklarına meşru zemin geliyor!
 
Meclis İnternet Araştırma Komisyonu raporunu tamamlayarak önerilerini Meclis Başkanlığı'na sundu. Öneriler, üstü örtülü yasakların kapısını aralarken, 'Yerli sosyal paylaşım siteleri ve arama motorlarını' kapsıyor.
17 Aralık 2012 Pazartesi 19:07
 
ANKARA- Meclis İnternet Araştırma Komisyonu raporunu tamamladı. Meclis Başkanlığı'na sunulan raporun öneriler bölümünde, bilgiye erişimin ve internetin, Anayasa'da temel bir hak olara düzenlenmesi gerektiği belirtildi.
 
'SİBER SUÇLAR ALANINI BİLEN HAKİM VE SAVCI'
 
Bilişim suçlarına da değinilen raporda; bilişim, elektronik haberleşme ve siber suçlar alanında ihtisas sahibi hakim ve savcıların yetiştirilmesinin sağlanması ve bu alanlarda ihtisas mahkemelerinin kurulması önerildi. 
 
'YOUTUBE YASAĞINA' MEŞRU ZEMİN!
 
Raporda, yerli arama motoru, sosyal paylaşım ve video siteleri ile e-posta sağlayıcıların yaygınlaştırılması teşvik edilmesi gerektiğine de işaret edildi. İnternet üzerinden hizmet alıcıların ve sağlayıcıların sorumluluklarının netleştirilmesi, kişisel verilerin gizliliğinin korunmasına ilişkin düzenlemelerin yapılması da raporda yer alan öneriler arasında.
 
SINIR ÖTESİ SUÇLARLA MÜCADELE!
 
Siber suçların failine ulaşılabilmesi, suçun takibinin yapılabilmesi ve failin cezalandırılabilmesi için; sınır ötesi suçlarla mücadele olanağının artırılması, uluslararası güvenlik standartlarının oluşturulması, hizmet sağlayıcı adaylarına vergi indirimi veya kredi teşviki sağlanması, kamu ihale ve bütçe planlama mevzuatının bulut bilişim hizmeti alımlarına uyumlu hale getirilmesi gerektiği belirtildi.
 
'ÖTV KALDIRILSIN'
 
Raporda, özel iletişim vergisinde mobil ve sabit ayrımının kaldırılması, kademeli olarak indirime gidilmesi ve özel iletişim vergisinin tamamen kaldırılması önerildi. Sadece Türk Telekom'un yükümlüsü olduğu haberleşme vergisinin ya tamamen kaldırılması ya da aynı veya benzeri hizmeti sunan işletmecileri de kapsar şekilde genişletilmesi gerektiğini ifade edildi.
 
YERLİ VE TÜRKÇE İÇERİKLİ OYUN 
 
Yerli ve Türkçe içerikli oyun üretiminin niceliksel ve niteliksel olarak geliştirilmesi ve yurt dışı kaynaklı oyunlarla rekabet gücünün artırılması, ilgili eğitim kurumlarında oyun programlama ve tasarım eğitimlerinin verilmesi ve bu alanda yükseköğrenim kurumlarında bölümler açılmasının yararlı olacağı kaydedildi.
 
Oyun derecelendirmesi ve yaş sınırlandırmasına ilişkin ölçüt ve kurallara ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla tanıtım çalışmalarının yapılması, bu amaçla radyo ve televizyon yayınları ile dijital oyun tanıtımlarının yapıldığı internet sitelerinden yararlanılması gerektiğini belirtildi.
 
 
Anahtar Kelimeler: Internet Araştırma Komisyonu,Yerli Sosyal Paylaşım Siteleri,Yerli Arama Motoru,Youtube

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.