İlber Ortaylı da çapulcu çıktı Erdoğan'ı bozacak Gezi Parkı açıklaması

İlber Ortaylı da çapulcu çıktı Erdoğan'ı bozacak Gezi Parkı açıklaması

A+A-

Usta Tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı da Gazi Parkı'nın yıkılmasına karşı çıktı.

"Hiçbir aklıselim insan, 4-5. asırdan kalan tarihî bir alanın üzerine AVM kurmaz, inşaat yapmaz." diyen Ortaylı "Bir gün insanlar İstanbul'un eski fotoğraflarına bakacak ve bir de o güne bakacak. Ve o zaman anlayacak kaybolup gideni..." dedi.

İşte Ortaylı'nın mesajları:

İtalyanlar zevkli bir toplum; parayı tarihin içinde yaşamak için kazanır. Bizimkiler niye para kazanır, belli değil.

Şimdi biri gelsin de Roma'daki Kolezyum'un yanına bir gökdelen diksin bakalım ne oluyor.

Trafik oluyor diye bir şehir tahrip edilebilir mi? Burası İstanbul, şakası olmaz.

O zaman tek suçlu Menderes değil, tüm toplumda suç var. Unutmayın, o zamanlar Cumhuriyet bile Menderes'e alkış tutmuştu. Sağı-solu yok bunun

Menderes zamanında yıkılan binaların bir fotoğraf albümü, bir rölevesi dahi yok ortada. 5 Sinan Mescidi yıkıldı, elimizde hiçbir şey yok.

Herkes İstanbul'un imarı için Menderes'i suçluyor, ben dahil. Peki o zamanın "dahi" mimarları, koca koca profesörleri ne yapıyordu?

Bahsettiğim dönem 16. yüzyıl değil, daha 1950'lerden, 1960'lardan bahsediyoruz. Bir toplum bu kadar tahripkâr nasıl olabilir?

Suriçi İstanbul'u bitmiş vaziyette. Orada bir medeniyet vardı. Sadece eserler değil, orada insanlar vardı ve ona göre de bir havası vardı.

İstanbul'un her semti güzel, her semtini sevmek ömre bedel demişler ama orjinalliğini koruyan semt kaldı mı?

Galatasaray Üniversitesi yıkıldı, kaç ay geçti, herhangi bir çalışma başladı mı? Hayır. Ne bekleniyor?

İnsan biraz bu geçmişten utanır da kaldırır o binayı ama hayır, en çok mimar geçinenler bir de tarihi eser diye tescil ettirdiler.

Bugün aslında utanılacak bu binayı tarihi eser diye tescil ettiler. Roma ve Osmanlı'nın en parlak eserlerini yıkarak yaptılar.

İstanbul'daki birçok yapı çirkin ve özenti. Fatih'teki belediye sarayı mecmualardan çalınarak yapılmıştır. Katiyen orijinal değildir.

Bir gün insanlar İstanbul'un eski fotoğraflarına bakacak ve bir de o güne bakacak. Ve o zaman anlayacak kaybolup gideni...

Hiçbir aklıselim insan, 4-5. asırdan kalan tarihî bir alanın üzerine AVM kurmaz, inşaat yapmaz.

Yarın Avrupa'dan birileri çıkacak, bir şeyler diyecek "vay efendim bize karışıyorlar". Hayır, biz şimdiden uyarıyoruz, dinleyin.

Marmaray hayırlı bir işe vesile oldu. Yenikapı civarında Theodosius Limanı ortaya çıktı. Bakıyorum kazı alanına inşaat yapılıyor.

Gökdelen yapılır ama her yere değil. Artık İstanbul'un siluetini lekeleyen garip binalardan bıktık.