HULİSİ AKAR'DAN "KAYIP KUVVET KOMUTANLARI" AÇIKLAMASI

HULİSİ AKAR'DAN "KAYIP KUVVET KOMUTANLARI" AÇIKLAMASI

TSK İçerisinde bir kızım cemaate bağlı askerin düzenlediği açıklanan başarısız darbenin ardından hala netleşmeyen en büyük sır başta Havakuvvetleri olmak üzere, kuvvet komutanlarının nerede olduğu sorusuydu.

A+A-


Önceki gece başlayan ve Askeri Jetlerinde karıştığı darbe girişiminin ardından Başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere tüm kuvvet komutanları ortadan kaybolmuştu. 
İleri sürülen iddialart ise rehin alındıkları yönündeydi. 

HULİSİ AKAR ORTAYA ÇIKTI O NEREDE ?

Darbe gecesi hiç birine ulaşılamayan Komutanlardan Hulisi Akar ortaya çıktı ve Başbakan Binali Yıldırım ileçankaya köşkünde açıklamaya katıldı.

Ancak darbe girişiminde kullanılan f 16 lar ve ateş açan helikopterler nedeni ile gözler en çok Hava Kuvvetleri Komutanını aradı.

MECLİSTE SORULARA YANIT VERDİ

Genelkurmay Başkanı öğleden sonra ise Meclis'teki özel oturuma katılıp toplantı sonrasında TBMM Başkanı, muhalefet liderleri, yüksek yargı organlarının başkanlarıyla kameralara birliktelik pozu verdi. 

KISA KESTİ; GÖREVLERİ BAŞINDALAR

Bu sırada geçmiş olsun dileklerini kabul eden Akar'a, kuvvet komutanlarının neden kendisine eşlik etmediği soruldu. Akar bu soruya, "Komutanlar görev başında" yanıtını vermekle yetindi.

CNN Türk'ün haberine göre, Akar yaşadıklarını TBMM Başkanı, Başbakan, CHP ve MHP liderleriyle Meclis'te yaptığı görüşmede anlattı. 

Yaklaşık 40 dakika süren görüşmede Akar, darbe teşebbüsünün başlamasıyla birlikte, kendisini yakın çalışma arkadaşları, emir subayı ve özel kaleminin gözaltına alınmaya çalıştığını aktardı.

Genelkurmay Başkanı kendisine silah doğrultulduğunu, karşı koyunca da arbede yaşandığını söyledi.

161 ŞEHİT VAR

 

Dün gece Türkiye’yi kana bulayan ve ülkeyi kaosa sürükleyen bir darbe girişiminde bulunuldu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde eşi benzeri görülmeyen darbe girişimi sonrası 161 şehit verilirken 1440 kişi ise yaralandı.

Kanlı darbe esnasında  Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal da rehin alındı. Peki, Abidin Ünal kimdir?

 
ABİDİN ÜNAL KİMDİR?

1953 Kayseri doğumlu olan Abidin Ünal ilk orta lise eğitimini tamamladıktan sonra 1972 yılında Hava Harp Okuluna girmiştir. Buradan 1975 yılında Teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.
Abidin Ünal Hava Harp okulundan mezun olduktan sonra ilk olarak 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı ardından 3. Ana Jet Üs Komutanlığında uçuş ve harbe hazırlık eğitimi almış daha sonra da Temmuz 1977 tarihinde 3. Ana Jet Üs 131 nci Filo K.lığına kol uçucusu ve öğretmen pilot olarak atanmıştır.
Hava Harp Akademisinden 1984 yılında mezun olan Abidin Ünal, Hv.H.O. Öğrenci Alayı Bölük Komutanlığına atanmıştır. 1987 yılında ilk F-16 aktivasyonu ile birlikte Öncel Filo K.lığında Hrk.İcra Sb. ve Öğretmen Pilot olarak, 1989 yılında 142 nci Filo'nun F-16 aktivasyonunda Kol Komutanı olarak, 1990 yılında MSB. F-16 Sistem Yönetim Daire Başkanlığında Proje Subayı olarak, 1991 yılında 162 nci Filo F-16 aktivasyonunda Hrk.Sb.olarak görev almıştır. 1992 yılında İngiltere Kraliyet Hava Akademisine bir yıl süre ile katılmış, 1993 yılında 192 nci Filo'nun F-16 aktivasyonunda Filo Komutanlığı görevi yapmıştır.
1994 yılında Gnkur.Plan ve Prensipler Başkanlığı Silahsızlanma ve Uluslar arası ilişkiler Şubesinde Proje Subayı olarak görev almış ve 1995 yılında Viyana'daki AGİT Türkiye Daimi Temsilciliği Askeri Danışmanlığına atanmıştır.
Abidin Ünal Eylül 1998 tarihinde 5 nci Ana Jet Üs Harekat Komutanlığı görevini üstlenmiş, 30 Ağustos 2000 tarihinde Tuğgeneralliğe terfi etmiş ve aynı tarihte Genelkurmay Başkanlığı Bilimsel Karar Destek Merkezi Bşk.lığına atanmıştır. Görev süresince NATO Teknoloji ve Araştırma Organizasyonu Genel Kurul Kıdemli Üyeliği yapmıştır.
03 Ağustos 2002 tarihinde 5 nci Ana Jet Üs K.lığı görevine, 04 Ağustos 2003 tarihinde Hv.K.K.lığı, Proje Yönetim Daire Başkanlığı görevine atanmıştır. 30 Ağustos 2004 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etmiş ve 17 Ağustos 2004 tarihinde Hv.K.K.lığı Plan Prensipler Başkanlığı görevine atanmıştır. 04 Ağustos 2006 tarihinde Hava Harp Okulu Komutanı olarak atanmıştır. 04.08.2006- 12.08.2008 tarihleri arasında Hava Harp Okulu Komutanı olarak görev yapmıştır. Abidin Ünal Hava Kuvvetleri komutanlığından önce Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı olarak Yüksek Askeri Şura’da yer almıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum