Gürcistan'da dünyanın en eski şarap çanağı bulundu

Gürcistan'da dünyanın en eski şarap çanağı bulundu

Gürcistan’da gerçekleştirilen bir kazı serisinde araştırmacılar, tarihi Milattan Önce 6 bin yılına dayanan (8 bin yıllık) kilden yapılmış bir şarap çanağı buldu

Gürcistan’da bulunan çanak, şarap yapımı ve kullanımının, şu ana kadar bilinenden çok daha da eskiye dayandığını ortaya çıkardı. Şu ana kadar bulunan en eski çanağın, 1986 yılında İran’ın kuzeyindeki Zagros Dağları’nda ortaya çıkarılmış ve tarihinin yedi bin yıl öncesine dayandığı söylenmişti. Gürcistan’da bulunan yeni çanak ise, bilinen şarap yapımı ve kullanımının yaklaşık çok daha önce başladığını gösteriyor.

İran’daki çalışmanın yazarlarından biri olan, Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi'nde görevli Patrick McGovern, "Şu an bir bardak şarap alıp onun tadına baktığımızda, en az sekiz bin yıl öncesine dayanan bir tarihi yineliyoruz" dedi.

Avrupa ve Kuzey Amerika’dan gelen bir grup arkeolog ve botanikçinin bir araya gelerek başlattığı çalışma, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in 50 kilometre güneyinde bulunan Güney Kafkasya’da gerçekleşti.

Araştırmacılar, alanda bulunan bir takım çanaktan sonra kazı çalışmasını başlatırken, toplam 30 çanak ve 26 farklı toprak çeşidini alıp incelemeye aldı. Bilim insanları bulunan çanaklarda, şaraba ait olabilecek kimyasal bileşimleri araştırdı.

Araştırmaların ardından Ulusal Bilimde Gelişme Akademisi (Proceeding of the National Academy of Sciences) tarafından yayınlanan raporda, bulunan birkaç çanakta şarap yapımında görülebilen bir kimyasal bileşenin bulunduğu açıklandı.

Araştırmayla, bilinen şarap yapımının tarihi daha da eskiye dayanırken, kazı yapılan alanın da en eski şarap tüccarlarının yaşadıkları yer olduğu ortaya çıktı. 

 

İlgili Haberler