Gökçek Kanunsuz Davranmıştır

Gökçek Kanunsuz Davranmıştır

Danıştay, Gökçek’in “ödenekleri ve yeni yatırımları sınırlama” kararını ‘hukuka aykırı bularak’ iptal etti.

A+A-

Danıştay, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Çankaya Belediyesi için aldığı karara 'dur' dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘Siz Danıştay’dan kararlar aldırırsınız. Hadi bakalım Danıştay bu kez de bu kararı da alacak mı?” sözlerine Danıştay’dan cevap geldi. Danıştay, Gökçek’in “ödenekleri ve yeni yatırımları sınırlama” kararını ‘hukuka aykırı bularak’ iptal etti.

“KANUNSUZ DAVRANDI”
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, “Bu karar, Büyükşehir Belediyesi’nin hukuk dışı yöntemlerle Çankaya Belediyesi’ni durduramayacağının kararıdır. Danıştay, Büyükşehir Belediyesi’nin kanunsuz davrandığını tespit etmiştir.” dedi.
Büyükşehir Belediyesi’nce Çankaya Belediyesi 2013 yılı bütçesine getirilen “ödenekleri ve yeni yatırımları sınırlama” kararı Danıştay tarafından hukuka aykırı bulunarak iptal edildi. Danıştay Birinci Dairesi’nce verilen kararı değerlendiren Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, “Danıştay, Büyükşehir Belediyesi’nin kanunsuz ve hukuk dışı davrandığını tespit etmiş bulunuyor” dedi.
Başkan Tanık, Belediye Hizmet Binası’nda düzenlediği basın toplantısında, “Danıştay’ın 2013/1 sayılı kararında, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kanunda belirtilen nedenler dışında ilçe ve ilk kademe belediye bütçelerinde değişiklik yapmaya yetkisi bulunmadığı belirtiliyor. Belediye bütçelerinde değişiklik yapılarak belediyelerin idari ve mali özerkliğinin zedelenemeyeceği vurgulanıyor” diye konuştu.

“HUKUKSUZLUK ORTAYA KONMUŞTUR”Kararda, Çankaya Belediyesi Bütçe Kararnamesi’ne eklenen bütçeyi kısıtlama hükmünün diğer belediye bütçelerine konulmadığının da vurgulandığını ve bunun ayrımcılık olduğunu belirten Başkan Tanık, şunları kaydetti:
“Danıştay kararında, Çankaya Belediyesi’nin 2013 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi’ne konulan hükmün mevcut mevzuat karşısında gereksiz ve sınırlayıcı nitelikte bir müdahale olduğu ve hukuki bir dayanağının bulunmadığının ortada olduğunu belirterek, bu hüküm Büyükşehir kararının hukuksuzluğunu ve Çankaya Belediyesi için özel olarak düzenlendiğini ortaya koymuştur.”

“ÇANKAYA BELEDİYESİ DURDURULAMAZ”Danıştay’ın 2006, 2007, 2008 ve 2009 bütçelerine ilişkin de benzer kararlar almış olduğunu hatırlatan Başkan Tanık, “Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Danıştay’ı ve bizi zan altında bırakmış, ‘Siz Danıştay’dan kararlar aldırırsınız. Hadi bakalım Danıştay bu kez de bu kararı da alacak mı?” gibi sözler sarf etmişti. Danıştay, hukuka uygun bir karar almıştır. Çankaya Belediyesi’nin hukuk dışı yöntemlerle durdurulamayacağı kesindir, Çankaya Belediyesi’nin hizmetleri kesintisiz olarak devam edecektir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT