Gıda Perakendecileri Derneği'nin Yeni Başkanı Alp Önder Özpamukçu Oldu

Gıda Perakendecileri Derneği'nin Yeni Başkanı Alp Önder Özpamukçu Oldu

Fiyat artışları konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaşadığı polemik sonrasında aralık ayında istifa eden Galip Aykaç’tan boşalan Gıda Perakendecileri Derneği (GDP) Başkanlığı’na Alp Önder Özpamukçu seçildi. Özpamukçu bu görevi, 2023-2025 dönemi için yürütecek.

Fiyat artışları konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaşadığı polemik sonrasında aralık ayında istifa eden Galip Aykaç’tan boşalan Gıda Perakendecileri Derneği (GDP) Başkanlığı’na Alp Önder Özpamukçu seçildi. Özpamukçu bu görevi, 2023-2025 dönemi için yürütecek.

Gıda Perakendecileri Derneği'nin seçimli genel kurulu bugün İstanbul'da yapıldı. Üyeleri arasında A101, BİM, CarrefourSA, Migros, Şok gibi market zincirlerinin de bulunduğu GPD’nin yeni başkanı Alp Önder Özpamukçu oldu. GPD'den yapılan açıklamaya göre, Özpamukçu bu görevi 2023-2025 dönemi için yürütecek. Koçtaş yönetim kurulu üyesi olan Özpamukçu, ayrıca GürAta Danışmanlık’ta yönetim kurulu başkanı konumunda bulunuyor.

GALİP AYKAÇ, ARALIK AYI BAŞINDA BAHÇELİİLE YAŞADIĞI POLEMİĞİN ARDINDAN İSTİFA ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinin fahiş fiyat uyguladıkları ve enflasyonu körükledikleri yönünde marketlere yönelttiği sert eleştirilere karşı Aykaç, çeşitli konuşmalarında bu suçlamaları reddetmişti. MHP lideri Devlet Bahçeli, TBMM’deki grup toplantısında, enflasyon etkisiyle oluşan fahiş fiyatlardan zincir marketleri sorumlu tutmuş ve sattığıürünlere zam yapan zincir marketlerin "FETÖ’yle bağılarının araştırılmasınıönermişti.

BİM'in İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Bahçeli'nin fahiş fiyatlarla ilgili söz konusu ifadelerine atıfta bulunarak "FETÖ örgütüyle bizi tehdit eden parti liderlerine söyleyeceklerimiz var. Bu ülkenin güzel insanları sizlerin yalanlarına hiçbir şekilde itibar etmediler. Bu süreçte o bahsedilen zincir marketleri diye altınıçizerek söylenen üç harfliler diye bizleri farklı yere koyan ve bunları koymaya çalışan ve Müslüman olduğunu iddia eden bu insanlara söyleyeceklerimiz var. Lütfen aynaya baksınlar. Kendilerini göreceklerdir. Bunların hepsinde bir art niyet vardır. Bir algı yönetimi vardır. Bunlara tüketicimiz hiçbir zaman karşılık vermemiştir" demişti.

Aykaç'ın açıklamasına, MHP'den karşılık gelmiş, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Twitter'dan yaptığı paylaşımlarda isim verip "Vatandaşın kanını emen asalaklar" diyerek Aykaç'ı hedef almıştı. Bu gelişmelerin ardında BİM İcra Kurulu üyesi Galip Aykaç aralık ayı başında GPD Başkanlığı’ndan istifa etmişti.

Yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Alp Önder Özpamukçu, ilk mesajında hedefleri hakkında bilgi verdi. Özpamukçu’nun açıklamasışöyle:

“GPD ÜLKE EKONOMİSİNDE HER ZAMAN ÖNEMLİ BİR ROLE SAHİP OLACAK: GPD tüm sektörde farklı alanlarda hizmet sunan, çözüm ortaklarını kapsayan zengin bir üye yapısına sahip. GPD bu yapısıyla ülke ekonomisinde her zaman önemli bir role sahip olacak. Halkın en temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacının ekonomik ve hijyenik ortamlarda karşılanması için çalışmaya devam edecek.

GPD ÜYELERİNİN EKONOMİYE KATKISI YADSINAMAZ: GPD üyelerinin 300 milyar TL’nin üstünde cirosu var. Ekonomiye ve 450 binin üstündeki çalışanla istihdama olan olumlu etkisi yadsınamaz. Bu veriler tamamen kayıtlı ve kurallı işleyen, her türlü denetime açık olan perakendecilerin ülkeye katkısının da en önemli kanıtı.

ÖZELLİKLE MALİYETLERİN KONTROL ALTINA ALINMASI GEREKİYOR: Alınan önlemler ve atılan adımlarla enflasyonda gerileme başladı. Bu adımlara yenileri de eklenerek, özellikle maliyetlerin kontrol altına alınması gerekiyor. Sektörün kendi içinde yapacağıçalışmalarla beraber, özellikle gıda ürünlerinde, tarım ve hayvancılıkta bütüncül bir stratejiye ihtiyaç var. Planlıüretimi geliştirme ve tedarik süreçlerinde iyileştirme çalışmalarında gıda perakendecileri diğer paydaşlarla beraber üstüne düşeni yapmaya hazır."

GPD'nin 2023-2025 döneminde görev üstlenen Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’na seçilen isimler şöyle oldu:

Yönetim Kurulu asil ve yedek üyeleri:

Alp Önder Özpamukçu: GürAta

Ahmet Şükrü Yanıkoğlu: Caffe Nero

Bahadır Özbek: Shaya

Banu Arıduru: Çelebi Gıda

Bora Volkan Mumcu: Tavuk Dünyası

Cem Maltaş: A101

Emir Güçlü: Paleks

Erdal Tüfekçi: Onur Market

Haluk Dortluoğlu: BİM

Hıdır Murat Keklik: Detay

Hasan Ulutürk: Tchibo

Hüseyin Deniz Alkaç: Metro

Kutay Kartallıoğlu: Carrefour

Mehmet Haluk Alpay: Obase

Merter Özay: Özay Hukuk

Mwaffak Kanjee: McDonalds

Ömer Özgür Tort: Migros

Özgür Çetinkaya: Tab Gıda

Savaş Taşkın: Hakmar

Seymen Serintürk: IFCO

Uğur Kaan Ünver: İş Holding

Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri:

Ahmet İri: Özdilek

Cemal Parlak: Üçler Market

Didem Şekerel Erdoğan: Nielsen

Birol Altınkılıç: Kahve Dünyası

Elif Bilgehan Müftüoğlu: GS1 Türkiye Vakfı

Serhat Enyüce: Chep

ALP ÖNDER ÖZPAMUKÇU KİMDİR?

GPD'nin yeni Başkanı Alpa Önder Özpamukçu, 1971'de Kayseri'de doğdu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme ve Hukuk bölümlerini bitirdi. 1995 yılında Koçtaş’ta çalışma hayatına başlayan Özpamukçu, mağaza şefi, mağaza müdürü, operasyon müdürü, operasyon ve yatırım direktörü görevlerinde bulunduktan sonra 2007-2019 yılları arasında Koçtaş Genel Müdürlüğü görevine getirildi. Özpamukçu, 2012-2017 döneminde Kategori Mağazacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Koçtaş Yönetim Kurulu üyeliğini 2008 yılından beri sürdüren Özpamukçu, 2021 yılı itibarıyla faaliyete geçen GürAta Danışmanlık’ta Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildi. Özpamuk, bu göreviyle birlikte, Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Perakendecilik Sektör Meclisi Başkanlığı görevlerini de sürdürüyor.

Özpamukçu evli ve iki çocuk sahibi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı