Genel af çıkacak mı?

Genel af çıkacak mı?

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ çözüm süreciyle ilgili olarak, "Süreç netice almazsa bedelini ödemeye hazırız. Millet bu faturayı sandıkta keser. Bu yola çıkarken 30 yılı aşkındır milletimizin uğraştığı bu belayı bitirmektir. Türkiye kazanacaksa Ak Parti

A+A-

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, TRT Haber'de yayınlanan 'Neler Oluyor?' programında Ahmet Böken'in sorularını cevapladı. 'Parti ve hükümet olarak ciddi riskler aldınız. Tünelin sonunda ümit ışığı görüyor musunuz?' sorusuna Bekir Bozdağ, "Değerlendirmelerinizi yapıp ona göre adımınızı yaparsınız. Çözüm süreci Türkiye’nin hayrına inandığımız için bu süreci başlattık. 30 yıldır güvenlik güçlerimiz mücadele ediyor. Geldiğimiz noktada terörü sadece güvenlik boyutuyla yapılan mücadelelerle sona erdirilemeyeceği konusunda herkes ittifak etti. Başka enstrümanlar kullanılmalı. Terörün istismar ettiği pek çok zemini ortadan kaldırdık. Biz bölgesel ayrımcılığı reddediyoruz. 'Toplu konut' dedik Türkiye'nin her tarafında eş zamanlı başladı. Bugün Türkiye’nin bütün illerinde üniversite var. Cezaevlerinde insanlar Türkçenin dışında dil konuşamıyorlardı. Terör örgütü gelip diyor ki 'seni annenle bile konuşturmuyorlar' diyorlardı. Terör örgütünü büyüten terörün artmasına neden olan yanlış uygulamaları kaldırdık. Terör örgütünün istismar ettiğin yanlış uygulamaları kaldırdık. Biz bunları sadece terörü bitirmek için yapmadık. İnsanlarımızın haklı istekleri olduğu için yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" dedi.

"YENİ VE GİZLİ BİR SÜREÇ DEĞİL"

Bozdağ, "Bu süreç yeni bir süreç değil. Afyonkarahisar'da biz bu işlin adını koyarak yola çıktık. Biz bu eşitsizlikleri ortadan kaldırarak yolumuza devam edeceğiz. Çözüm süreci kamuoyundan gizli bir süreç değil. Bundan sonra olacak biteceklerde kamuoyu bilgisi dahilinde olacak. Türkiye'de atılan bir adımın milletten gizli yapılma ihtimali mümkün değil. Milletin talebidir terörü bitirmek. Biz hiçbir zaman millete rağmen adım atmadık. Bütün siyasal riskleri üstlenerek yol alıyoruz. Bu cesaret ister. Gündelik siyasetin içerisinde ilerlenecek bir konu değil. Bu süreçte bir başarısızlık olursa bunun faturasını biz ödeyeceğiz. Terör konusu siyasal rekabetin konusu olmaktan çıkarılması lazım. Siyasetin üstünde görmek ve yek vücut olmamız lazım" diye konuştu. 

"ÇÖZÜM İÇİN SÖYLENEN HİÇBİRŞEY YOK"

Bozdağ, "Muhalefetin nerede durduğunu anlamış değilim. Bahçeli'nin yaptığı konuşmalarda, 'işbirlikçi, hain, bölücü' var. Bunları Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti için söylüyor. Terör örgütünden bahsederken bile Ak Parti hükümetine vurmak için bahsediyor. Çözüm için söylenen hiçbirşey yok. 2009'da randevu talep edildi hem Bahçeli hem Baykal’dan ikisi de randevu vermedi. 2009'da MHP ve CHP aynı noktada duruyordu 2012'de yine aynı noktadalar.

Hükümetle bu konuları istişare etmek muhalefet partilerine bir şey kaybettirmez kazandırır. Konuşmuyorlar sonra da şikayet ediyorlar bize bilgi vermiyorsunuz diye. Kapalı oturumlarda hükümete eleştiriden başka bir şey söylenmedi" dedi. 

"VATANDAŞ SAMİMİ OLANLA OLMAYANI BİRBİRİNDEN AYIRIYOR"

"Çözümde ya da çözümsüzlükte yalnızsınız bu zor bir durum mu?" sorusuna Bozdağ, şöyle yanıt verdi: "Bizim için zor bir hadise değil. Muhalefet için zor bir hadise. Millet bizim yaptıklarımızı görüyor. 34'le başladık '47' dedi. '50' dedi. Vatandaş samimi olanla olmayanı birbirinden ayırıyor. MHP ye CHP başka bir partiye oy veren seçmenlerin destek verdiğini kendi partilerini eleştirdiklerini de biliyoruz. Anketlerde de bunlar çıkıyor."

"SÜRECİ ENGELLEYİCİ ADIMLARA RAĞMEN ADIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ"

Görüşmelerde devlet görevlilerin tutanak tutup tutmadığı ile ilgili olarak Bozdağ, "Bu haberi iyi okumak lazım. Bu sürecin arkasında çok büyük bir halk desteği var. Çözümün gerçekleşecek olmasından içerde de dışarıda da korkanlar var. Terör örgütü sadece terör örgütü değil. Aynı zamanda çıkar amaçlı bir ekonomik örgüt. Oradan beslenen siyasal ve ekonomik anlamda yapılar var. Normalleşme olduğu zaman herkes arık sloganlarla değil ürettiği projelerle halkın karşısına çıkacak. Bundan dolayı biz nasıl çözümün olmasını istiyorsak başkaları da silahın tetiğine basılmasını isteyenler var. Haberden sonra ortaya çıkan havaya baktığınız da haber Öcalan’la Milletvekillerinin görüşmeleri diyor. Kamuoyuna yansıyan havaya baktığınızda sanki MİT'le Öcalan'ın görüşmesinin tutanakları. Zabıt kelimesinin ortaya çıkan karşılığı budur. 'Zabıt' kelimesini oraya koyduğunuzda bu bir manipülasyondur, bilinç altına bir talimattır. Sanki üzerinde mutabakata varılmış tutanaklardır gibi takdim ediliyor. Bu sürecin arkasına milletimizin koyduğu desteği geri çekmesini sağlamak gibi bir art niyet görüyorum. Milletimiz artık manipülasyonlara kapalı. Milletimizin ve hükümetimizin kararlılığı ortada. Biz her türlü bu süreci engelleyici adımlara rağmen adımlarımıza devam edeceğiz" diye konuştu. 

"ÖNEMLİ OLAN MİT'LE YAPILAN GÖRÜŞMEDİR"

"Sızdırılan materyalin içeriğinde hükümetinize ve partinize yönelik komplo gördünüz mü?" sorusuna Bozdağ, "Baktığınız zaman hedefe konulan kesimler ve verilen mesajlara baktığınız da 'bu süreç işlemesin, hükümet bu süreci işletmekten vazgeçsin, hükümet vazgeçmezse milletin vazgeçmesini sağlamaktır.' Bunu bir gazetecilik başarısı olarak görmüyorum. Burada önemli olan MİT'le yapılan görüşmedir. Başbakanımızın kamuoyuyla paylaştığı ifadeler var, 'Silahların susması terör örgütü mensuplarının silahları bırakarak Türkiye'nin dışına çıkmasıdır.' Gayet somut bir beklenti ve çağrıdır" dedi. 

MERKEL'İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Almanya Başbakan Merkel'in Türkiye'ye yaptığı ziyareti değerlendiren Bozdağ, "Başbakan'ın Almanya'da iki defa görüşmesi oldu ve her ikisinde de terör örgütünün yaptığı çalışmalar masaya kondu ve değerlendirildi. Merkel'le Başbakanın değişmez gündem maddesidir" diye konuştu. 

GENEL AF 

"Ev hapsi ve genel af konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Bozdağ, "Bizim toplumumuzun en çok rahatsız olacağı konular af ve Öcalan'ın durumunun iyileştirilmesi. Bütün bir millet bu durumun karşısına çıkar. Bunları söylemelerinin tek nedeni milletimizi bu sürecin karşısına dikmek. Her arkadaşımız da defalarca 'af söz konusu değildir' dedi. Buna rağmen yine gündeme getiriliyor" dedi. 

"MİLLET BU FATURAYI SANDIKTA KESER"

Bozdağ, "Süreç netice almazsa bedelini ödemeye hazırız. Millet bu faturayı sandıkta keser. Bu yola çıkarken 30 yılı aşkındır milletimizin uğraştığı bu belayı bitirmektir. Türkiye kazanacaksa Ak Parti'nin kaybetmesi önemli değil. Başarılı olunca ne olacak onu konuşmak lazım. Kişi başına milli gelir terör biterse 2023 hedefi olan 25 bin dolar hedefi 2015, 2016 veya 2017 de neden olmasın. Bundan rahatsız olanlar var onları biz onlarda kendileri biliyor" diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.