' Evde Rakı ' imalatına büyük darbe

' Evde Rakı ' imalatına büyük darbe

Yapılan zamlar ve artırılan vergiler devlet harcamalarını karşılamayınca hükumet azalan vergi kalemlerini masaya yatırdı ve "Evde rakı " imalatına büyük darbe vuracak bir karar aldı

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre evde alkol yapanlara büyük darbe geldi. Temizlik alkolü olarak marketlerde satış patlaması yaşanan Etil Alkole AKP Hükumeti aldığı bir karar ile acı verici madde ekletiyor. Böylece evinde ucuz alkol yapanlar bu yolla edindikleri alkolü artık kullanamayacak.

YÜKSEK VERGİLERDE AZALMA OLUNCA

AKP hükümeti içkiden aldığı yüksek vergileri korumak için evde alkol üretimine adeta savaş açtı. Yeni mevzuata göre, etil alkol artık her 100 litresine 1,2 gram "denatonyum benzoat" katılarak ambalajlanacak.

"Çoğu insan için dayanılmaz ölçüde acı" olarak tanımlanan söz konusu maddeyle, etil alkolle yapılan evde içki üretiminin önüne geçilmesi hedeflendi.

GIDA AMAÇLI KULLANMAYAN ETİKETİ KONULACAK

Piyasaya arz edilen etil alkol etiketinde "gıda amaçlı kullanılması uygun değildir" ifadesi yer alması zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik şöyle:

"Evsel kullanım amaçlı etil alkoller, sadece etil alkol üretim tesisinde veya uygun distile alkollü içki üretim tesisinde 70 santilitre (cl) veya 1 litrelik cam şişelerde mutlak alkol miktarı üzerinden 100 litresine 1,2 gram denatonyum benzoat katılarak ambalajlanacak veya ambalajlı ithal edilecek. 

31 MART'TAN SONRA PİYASADAN KALDIRILACAK

Piyasaya arz edilen etil alkol etiketinde 'Gıda amaçlı kullanılması uygun değildir' ifadesinin yer alması zorunlu olacak. Söz konusu ifadenin yer almadığı ve daha önce satışı yapılmış etil alkol ürünleri 31 Mart 2018'e kadar piyasada bulunabilecek."

 

670x335-001.jpg

İlgili Haberler