ETHEM SARISÜLÜK DAVASINDA 2 SKANDAL BİRDEN

ETHEM SARISÜLÜK DAVASINDA 2 SKANDAL BİRDEN

Gezi olayları ardından yıllardır sonuçlanmayan ve tüm ayrıntılı görüntüler ve tanıkları bulunan davada, Sarısülük'ü öldüren polisin cezası belli oldu.

A+A-

Duruşma sonucu öldürülen Ethem sarısülük'ün hayatının bedeli olarak 10 Bin 100 tl ceza verildi. Duruşmayı takip eden anneler ise tehdit edildi. İşte ayrııntılar

ANNELERE TEHDİT

Kararın ardından görüştüğümüz TMMOB ÇED Danışma Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı, mahkeme çıkışında kadın bir polisin anneleri "Sıra size gelecek" diye tehdit ettiğini söyledi. Mahkemenin 10 bin lira para cezası verdiğini belirten Yapıcı, "Bu korkunç bir şey. Olacak iş değil" dedi.

SIRA SİZE GELECEK

Burada anneler de vardı. Berkin'in annesi de vardı. Haklı olarak huzursuz oldular. Mahkeme salonundan dışarı çıkarken bir polis, benim bir de canımı yaktı kadın polis, 'sıra size gelecek' dedi" ifadelerini kullandı.

"DAVACI OLDUM"

Yapıcı "Öyle bir tahrik ki bu. Ben davacı oldum açıkça. Çünkü rahatsız oldum. Polis orada güvenliği sağlamakla görevli. Mahkemeden çıkmışız. Biz anneleri sakinleştirmeye çalışıyoruz. Düşünün daha duruşma salonun kapısında sıra size gelecek diyor. Çok ağır bir durum bu" diye konuştu.

DAVANIN SONUCU

Ethem Sarısülük’ün ölümüne ilişkin yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz’a 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verildi; mahkeme, cezayı adli para cezasına çevirdi.

İŞTE OLAY ANI GÖRÜNTÜLERİ

TUTUKSUZ YARGILANIYORDU

Gezi Direnişi’nde  Ethem Sarısülük’ün öldürülmekle suçlanan ve tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Ahmet Şahbaz, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Mahkeme başkanı, heyet tarafından delillerin ayrıntılı olarak incelendiğini, tarafların dinlenildiğini, araştırılacak başka bir husus kalmadığı için davayı karara bağlayacaklarını söyledi.

fft99_mf3627206.jpg

AĞIR SALDIRI ALTINDAYDIM

Her iki tarafın birer avukatına söz verilmesinin ardından son sözü sorulan sanık Şahbaz, “İstediğim, konunun özüne bakılması, adaletli karar çıkması. En ufak kasıtla hareket etmedim. Eylemci grubun yoğun saldırıları kayda geçmiştir. Havaya ateş ettim. Yoğun şekilde taşlara maruz kaldım. Ağaç kütüğü, beton kolonu değilim. O kadar taş atıldı. Bir olumsuzluk yaşanmaması için silahı havaya tuttum. Bu kaza yaşanmışsa eylemcilerin beni taşlamasından olmuştur.” dedi.

10 BİN 100 LİRA CEZA

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık polis memuru Ahmet Şahbaz’a, “Meşru müdafaada kastı aşarak ölüme neden olma” suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi. Hapis cezası, 10 bin 100 lira adli para cezasına çevrildi. Karar sonrası müşteki avukatı ve yakınları, “Para cezası mı veriyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

ahmet-sahbaz.jpg

DAVANIN SEYRİ

Davayı gören Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük’ün ölümüne ilişkin sanık polis memuru Ahmet Şahbaz’a, “Haksız tahrik altında adam öldürmek” ve “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak” suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası vermişti.

YARGITAY BOZMUŞTU

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi ise kararı usulden bozmuştu. Daire, bazı tanıkların yargılama aşamasında dinlenmemesini, olayla ilgili temin edilen tüm görüntülerin mahkeme huzurunda izlenmesi gerekirken nerede izlendiği ve içeriği tutanaklardan anlaşılamayan görüntülerin hükme esas alınmasını bozma gerekçesi saymıştı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, sanık avukatlarının başvurusu doğrultusunda nakil talebini kabul etmiş ve davanın Aksaray Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi kararlaştırılmıştı.

İŞTE HİLELİ GIDA ÜRETEN 96 FİRMA VE MARKA 

670.jpg