ERDOĞAN'IN O SÖZLERİNE ABD'DEN ÇOK SERT YANIT

ERDOĞAN'IN O SÖZLERİNE ABD'DEN ÇOK SERT YANIT

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD'li yetkililer arasında süren karşılıklı açıklamalar her geçen gün daha da sertleşmeye başladı.

A+A-

Başarısız darbe kalkışmasının bir numaralı suçlusu ilan edilen ABD'de yaşayan fethullah Gülen'in iadesine ilişkin gerginlik giderek artıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD'li yetkililer arasında süren karşılıklı açıklamalar her geçen gün daha da sertleşmeye başladı.

NATO ÜYELİĞİ BİLE KONUŞULUYOR

Tartışmanın içerisine Türkiye'nin Nato üyeliğini çekecek kadar ileri giden "Fethullah Gülen " iadesi konusunda Erdoğan'ın son açıklamasına verilen yanıt çok sert oldu. ABD Hükumetinin yarı resmi yayın organı sayılan Amerikanınsesi'nde yer alan haber şöyle sürüyor.

"YA FETÖ YA TÜRKİYE" DEMİŞTİ.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Er veya geç Amerika Birleşik Devletleri de bir tercih yapacaktır. Ya Türkiye ya FETÖ” demişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau günlük basın toplantısında, bu sözler hatırlatıldığında yorum yapamayacağını belirterek “Türkiye veya FETÖ arasında seçim yapmamıza gerek yok. İade hakkındaki yasal süreç çok net." dedi.

YANIT SERT OLDU

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’un “Türkiye ile yakın ortaklıkla Fethullah Gülen arasında bir seçim” yapmak durumunda olmadığını belirtti.

elizabeth-trudeau.jpg

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ BASIN TOPLANTISINDA YANITLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklamada, “Er ya da geç ABD de bir tercih yapacaktır. Ya Türkiye ya Feto. Ya darbeci terörist Feto veyahut da demokrasi ülkesi Türkiye. Bu tercihi yapmak durumunda” diye konuşmuştu.

Erdoğan’ın bu sözleri ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau’nun günlük basın brifinginde soruldu.

fethullah-gulen-malikanede-oturmuyor.jpg

TÜRKİYE İLE ORTAKLIĞIMIZDAN AYRI BİR ŞEY

Trudeau, bir gazetecinin, “Amerikan hükümeti Türkiye ile yakın ortaklığı ve müttefikliğiyle Sayın Gülen arasında bir seçim yapması gerektiğine inanıyor mu?” şeklindeki sorusunu, “Bunu bu şekilde sınıflandırmak doğru değil. Her türlü iade anlaşması altındaki yükümlülüklerimize elbette uyacağız ve bu, Türkiye ile derin ve kalıcı ortaklığımızdan tamamen ayrı bir şey” diye yanıtladı.

Sözcü Trudeau, bunu takiben gazetecinin, “İkisi arasında seçim yapmanız gerektiğine inanmıyor musunuz?” sorusu üzerine, “(Böyle bir seçim) Yapmamız gerekmiyor, kesinlikle hayır, ama bunun bir seçim meselesi olduğunu da düşünmüyorum. İadeyle ilgili hukuki süreç çok net, anlaşmada düzenlenmiş ve Türkiye’ye olan desteğimiz ve ortaklığımız sorgulanamaz” dedi.

b696d20a-8c40-4432-9376-ebd8ad699156_w987_r1_s.jpg

ÇOK UZUN BİR SÜREÇ AYLAR YILLAR SÜREBİLİR

Trudeau, Fethullah Gülen'in iade sürecinin süresiyle ilgili bir soru üzerine de, "Bu çok uzun bir süreç. Bazen aylar, bazen yıllar sürebilir. Bu konuda bir zaman çizelgesi koymayacağım" ifadesini kullandı.

EĞER GERÇEKSE !

Türkiye’nin Rusya’ya IŞİD’e karşı ortak operasyonlar önerdiği şeklindeki haberlerin sorulması üzerine Trudeau, “Bu haberleri gördük. DAEŞ’e (IŞİD) karşı savaşta Türk müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yakın temas halindeyiz DAEŞ’e karşı savaş hepimizin önceliği. Eğer gerçekten bu yönde bir adımsa memnuniyetle karşılarız” diye konuştu.

YUMUŞAK REST; NATO SİSTEMLERİ İLE ÇALIŞABİLEN SİLAH

Bir gazetecinin, “Bazı Türk yetkililerin NATO dışı savunma güvenlik işbirliğini genişletmeyi planladıkları yönündeki açıklamalarının ABD için bir problem teşkil edip etmediğini” sorması üzerine de Trudeau, Türkiye’nin 1952’den bu yana NATO’nun bir üyesi olduğuna ve dünyanın genelinde birlikte çalıştıklarına dikkati çekti. Trudeau, “NATO ülkelerinin, NATO sistemleriyle birlikte çalışabilir askeri teçhizat tedarik etmesinin önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.