ERDOĞAN'IN BAŞDANIŞMANI SOSYAL MEDYAYI BÖYLE SALLADI

ERDOĞAN'IN BAŞDANIŞMANI SOSYAL MEDYAYI BÖYLE SALLADI

Tüm dünyada bir ülkenin para değerinin düşmesi o ülke ekonomisinin risk altında olduğunun en bilinen göstergesidir. Danışman Ertem ise

A+A-

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, ABD'de Trump'ın başkan seçilmesi sonrasında hareketlenen piyasaların sakinleşeceğini ifade etti. "Kur tarafında endişe edilecek bir durum. Çok geçmeden TL üzerindeki olumsuz baskının kalktığını göreceğiz" diyen Ertem, "Türk ekonomisinin ne kadar sağlıklı olduğunu da gösteriyor" diye konuştu.

DÜNYADA HİÇ BİR EKONOMİSTİN SÖYLEMEDİĞİ BİR ŞEYİ SÖYLEYİNCE

Ülkenin idaresinin başında olan Erdoğan'a ekonomi danışmanı olan bir kişinin bu sözleri söylemesi sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu. Kullancılar Cemil Ertemle espirili bir şekilde dalga geçerken, bazı ünlü hesaplar ise ekonomi kimlere emanet şekilde kaygılarını dile getirdiler. Tüm dünyada bir ülkenin para değerinin düşmesi o ülke ekonomisinin risk altında olduğunun en bilinen göstergesidir. Danışman Ertem ise bunun sağlıklı olma durumu olarak yorumluyor. İşte haberin ayrıntıları

TELEVİZYONDAN GÜLDÜREN AÇIKLAMA

NTV'de yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, ABD başkanlık seçimi sonuçları ve Türkiye ekonomisine etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Ertem, dolar/TL'nin tarihi zirvesini görmesinin temel nedenleri bulunduğunu ifade ederek, küresel piyasaların Donald Trump'ın seçilmesinin şaşkınlığını yaşadığını ifade etti.

ERTEM'İN AÇIKLAMASINDA Kİ AYRINTILAR

"Bu şaşkınlığa bağlı olarak Meksika, Güney Kore ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde belirsizlik olacağını düşünüyorlar.

DÜNYA YANLIŞ OKUYORMUŞ

Burada küresel yanlış okuma var. Özellikle Türkiye'ye yönelik bir yanlış okuma var. Seçimden önce de dolar/TL'de 3,10'un üzerinde bir köpük vardı.

Bunun geri geleceğini düşünüyorum. Kur burada çok ısrar etmeyecektir. Piyasalar sakinleşecektir. Türkiye'ye karşı yanlış algı ve yanlış okumadan geri dönülecektir. 

HEM KÖPÜK HEM HEM DOĞAL DİYOR

Türkiye dalgalı kur rejimi uyguluyor. Kurun yukarı yönlü tepki vermesi çok olağan bir şey. Bu Türk ekonomisinin ne kadar sağlıklı olduğunu da gösteriyor. Dolayısıyla kur tarafında endişe edilecek bir durum görmüyorum. Şu andaki kur seviyesi Türkiye'nin temel makroekonomik verilerini yansıtmıyor." 

FED FAİZ ARTIRMAZ DEDİ

Cemil Ertem, "ABD Merkez Bankası (Fed) aralıkta faiz artırımına gidecek mi?" sorusu üzerine, Fed'in bu şartlar altında faiz artırabileceğini düşünmediğini ve Trump'ın yeni ekonomi yönetimini bekleyeceğini ifade etti.

anigif-haber-ici-025.gif

Ertem, "Trump, mevcut Fed Başkanı Janet Yellen'i değiştireceğini söylemişti. Yellen'in gitmesinden sonra gelecek başkan Fed'in yeni politikasını belirleyecektir. Bu da aralık ayını geçecektir. Kısa dönemde doların uluslararası piyasada Trump'ın yeni ekibi belirlenene kadar çok ciddi ataklar yapacağını düşünmüyorum. Tam aksine doların düşüşe geçeceğini öngörüyorum. Türk lirası da bir müddet sonra buna uyum sağlayacaktır. Çok geçmeden TL üzerindeki olumsuz baskının kalktığını göreceğiz" şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYADA ALAY KONUSU OLDU

3-148.jpg

4-102.jpg6-052.jpg

7-048.jpg