ERDOĞAN'DAN HOLLANDA'YA ÇOK AĞIR SÖZLER

ERDOĞAN'DAN HOLLANDA'YA ÇOK AĞIR SÖZLER

Dışişleri Bakanı Mevlüt çavuşoğlu'nun uçağına Hollandaya giriş izni verilmemesi Türk siyasetini karıştırdı. Gerilim tırmanıyor.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağcılar'da katıldığı toplu açılış töreninde Hollanda'nın uçuş iptali kararı hakkında konuştu. 

UÇUŞA YASAK GETİRİYOR

Erdoğan, "Bugün Dışişleri Bakanımız Hollanda'da vatandaşlarımızla buluşma programına gidecekken kendisine 'uçuşa yasak' haberi geldi. Düşünün Türkiye'nin Dışişleri bakanı vatandaşlarıyla buluşmak için Hollanda'ya gidiyor, Hollanda 'uçuşa yasak' notasını geçiyor. Hollanda bir sıçrarsın iki sıçrasın ama bilesin ki oradaki benim vatandaşlarım sizin tezgahınızı bozacaklar 16 Nisan'da. İstediğini kadar baskı yapın, teröristleri ülkenizde besleyin büyütün bunların hepsi size ters olarak geri dönecek. Ve bunlara yönelik şüphesiz ki bizler 16 Nisan'dan sonra uygulamalarımızı başlatacağız. Biz sabırlıyız" dedi.

"BUNLAR NAZİ KALINTISI, BUNLAR FAŞİST BUNU BÖYLE BİLİNİZ"

Erdoğan, "İşte şu anda Bağcılar'ın insanları buradan Hollanda'ya notasını veriyor. Sen istediği kadar Dışişleri Bakanımızın uçağını kaldırma. Bundan sonra senin uçakların bakalım Türkiye'ye nasıl gelecek. Tabi ben burada diplomasiyi konuşuyorum, vatandaşların seyahatini değil. O ayrı bir konu. Bunların değerlendirmesini ona göre yapacağız. Bunlar ne siyaset biliyor, ne uluslararası diplomasi nedir onu biliyor. Bunlar bu kadar ürkek, bu kadar korkak, bunlar nazi kalıntısı, bunlar faşist bunu böyle biliniz. Bugün bizi Hollanda seyrediyor, Bağcılar'ı seyrediyor. Biz burada bir şehir toplantısı yapmıyoruz, ilçe toplantısı yapıyoruz. Ve Bağcılar ilçesinden Almanya bizi izliyor şu anda. Fransa'daki Türkler izliyor, İskandinav ülkeleri izliyor. 16 Nisan için selam olsun" diye konuştu.

AKILLARINI BAŞLARINA ALSINLAR

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Avrupa’da Türk siyasetçilerine yönelik engellemeleri yanıtlarken, "Akıllarını başlarına alsınlar" dedi. Çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere bu sabah karayolu ile Erzurum'dan Erzincan'a gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Vali Ali Arslantaş’ı makamında ziyaret etti. Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya uçuş izninin bugün iptal edilmesi konusuna değinerek, Avrupa da Türk siyasetçilere yönelik engellemeleri sert dille eleştirdi. Avrupa'daki uygulamalardan rahatsız olduklarını ifade eden Kurtulmuş, şöyle dedi:

"Ciddi şekilde bu uygulamalardan endişe duyuyoruz. En son olarak Almanya'daki bir takım toplantıların iptal edilmesinden, bakanlarımızın konuşturulmamasından sonra Avusturya’dan gelen son derece sert mesajlardan sonra, Hollanda’dan önce mesajlar arkasından bugün itibariyle Sayın Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya uçuş izninin iptal edilmesi dolayısıyla, son derece yanlış, son derece sakat, neresinden bakarsanız bakın, ne demokrasiyi, ne insan haklarını, ne fikir özgürlükleriyle, ne de Avrupa'nın baştan aşağı saydığımız değerlerinin hiçbirisiyle bağdaşmayan son derece faşist bir uygulama ile karşı karşıya kaldık. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Hollandalı siyasetçileri aklı başında davranmaya, makul davranmaya davet ediyoruz. Bu doğrudan doğruya bir seçim kampanyasında hayır cephesinde yer almanın ötesinde Türkiye’ye karşı açık bir husumet belirtisidir. Bunu kabul edemeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı dünyanın her yerine gider, bütün dost, müttefiklerimizi ziyaret edebilir. Kampanyaya katılır, görüşlerini ifade eder, bütün siyasetçiler istediği şekilde hareket edebilir. Ama bunun kabul edilebilmesi mümkün değil."

"TÜRKİYE OLARAK BUNUN ALTINDA KALMAYIZ"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş konuşmasında yapılan engellemelerin akla, mantığa aykırı olduğunun altını çizerek şöyle konuştu:

"Dostluğa, demokrasiye, insanlığa, insan haklarına aykırı, son derece yanlış bir uygulamadır. Çok açık söylüyorum, Türkiye olarak bunun altında kalmayız, Türkiye gerekli her türlü cevabı bu uygulamayı yapanlara verir. Şunu da hep düzünden anlatmaya çalıştık. Avrupa değerleri, insan hakları, fikir özgürlükleri falan dedik anlamıyorlar. Şimdi birazda tersinden anlatalım. Ne kadar yasaklarsanız yasaklayın, Avrupa da bizim 5 milyona aşkın Türk Vatandaşımız nasıl davranacağını iyi bilir. Bu yasaklarla Hayır kampanyasına destek olmuyorlar. Bu yasakları bizim milletimiz ferasetle görüyor. Niye bunların yasaklandığını, niye bizim arkadaşlarımıza oralarda toplantı yapma imkan sağlanmadığını görüyorlar ve Allah’ın izniyle vatandaşlarımız da bizim hiç konuşmamıza gerek kalmadan hayır cephesinin içerisinde yer alan bu faşist mantıkları, zihniyetleri görerek, çok kuvvetli bir şekilde cevaplarını vereceklerini anlıyoruz. İnşallah bu anlamda 16 Nisan Kampanyası Avrupa bakımından da çok yüksek oranda evetin çıkacağı bir kampanya olacak."

AKP'DEN İLK TEPKİ

Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal etmesine ilişkin AKP'den de açıklama yapıldı. AKP Adana Milletvekili ve PM Komisyonu Başkanı Talip Küçükcan, Hollanda'nın kararına ilişkin "Karar kabul edilemez. Avrupa Birliği değerleri açık bir şekilde çiğneniyor" ifadelerini kullandı.

DÜNYA HİTLER ALMANYASI ÇIKIŞINI BÖYLE GÖRDÜ

DÜNYA HİTLER ALMANYASI ÇIKIŞINI BÖYLE GÖRDÜ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemiyle ilgili dün yaptığı "Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almaya'sına baktığımızda da bunu görürsünüz" sözleri dünya gündemine oturdu.Neredeyse tüm saygın haber ajansları ve dergiler Erdoğa

0 ALMANCININ 100 EURO'YA ALDIKLARI DUDAK UÇUKLATTI

0 ALMANCININ 100 EURO'YA ALDIKLARI DUDAK UÇUKLATTI

Almanya'da yaşayan Murat Özün adlı bir Youtuber, yanına 100 Euro alıp alışverişe çıkıyor ve döndüğünde poşetleri hepimizin önünde açıyor. Bakalım neler almış.

İlgili Haberler