Erdoğan: “türkiye'nin Ayağına Tekrar Prangalar Vurmayı Başaramayacaksınız…”

Erdoğan: “türkiye'nin Ayağına Tekrar Prangalar Vurmayı Başaramayacaksınız…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Aydın’da, “Bugün de bizim ve ülkemiz aleyhinde yürütülen kampanyaların, çoğu yalan ve iftira üzerine kurulu saldırıların sebebi işte bu oyunları bozmuş, özgür ve müreffeh Türkiye'nin yolunu açtığımız içindir. İşte buradan, Aydın'dan bir kez daha meydan okuyorum; Türkiye'nin ayağına tekrar prangalar vurmayı başaramayacaksınız…” dedi. Erdoğan, “Şimdi işte diyorum ki, 14 Mayıs'ta bunlara öyle çakalım ki bir daha bellerini doğrultamasınlar” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Aydın’da, “Bugün de bizim ve ülkemiz aleyhinde yürütülen kampanyaların, çoğu yalan ve iftira üzerine kurulu saldırıların sebebi işte bu oyunları bozmuş, özgür ve müreffeh Türkiye'nin yolunu açtığımız içindir. İşte buradan, Aydın'dan bir kez daha meydan okuyorum; Türkiye'nin ayağına tekrar prangalar vurmayı başaramayacaksınız…” dedi. Erdoğan, “Şimdi işte diyorum ki, 14 Mayıs'ta bunlara öyle çakalım ki bir daha bellerini doğrultamasınlar” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aydın’da toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan özetle şöyle konuştu:

“NE CUMHURİYET’E GEÇİŞİMİZ NE DEMOKRASİYE GEÇİŞİMİZ NE KALKINMA HAMLELERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEMİZ KOLAY OLDU”

“Bin yıllık vatanımız, Millî Mücadele’nin kahraman şehri, rahmetli Menderes’in demokrasi bayrağını kaldırdığı Aydın’ın bizim gönlümüzde farklı bir yeri var. Menderes ile birlikte 592 kişinin aylar boyunca demokrasi ve adalet tarihimize yüz karası olarak geçecek bir nobranlıkla yargılandığı Yassıada’yı biliyorsunuz. Biz milletimizin adını Yaslı Ada’ya çevirdiği bu yeri aldık, ne yaptık, Demokrasi ve Özgürlükler Adası hâline getirdik. İşte AK Parti bu. Bizim CHP’den farkımız bu. Yandaşlarından farkımız bu. Yargılamanın yapıldığı salonu da müze hâline dönüştürdük. Bu salonda yargılananlardan biri de öğrenciliğimde Milli Türk Talebe Birliği Başkanlığı, DP hükümetlerinde Milli Eğitim ve Bayındırlık Bakanlığı, Başbakan yardımcılığı, Meclis Başkanvekilliği görevlerini yapan, Milli Eğitim Bakanlığı döneminde din derslerini müfredata alan, imam hatip okullarının ve İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nün açılmasına öncülük eden, hayatınıülkesine ve milletine hizmete adayan hemşerim Ahmet Tevfik İleri idi. Yassıada Mahkemesi tarafından önce idama mahkûm edilen, ardından cezasıömür boyu hapse mahkûm olan Ahmet Tevfik İleri yattığı Kayseri Cezaevi’nde hastalanmış ve ardından vefat etmiştir…

Darbeciler ülke yönetimini ele geçirince başa getirdikleri Cemal Gürsel’in ilk işi CHP’nin ebedi şefi İnönü’yü telefonla aramak aldı. Gürsel telefonda İnönü’ye ‘Emirleriniz bizim için daima peygamber buyruğudur paşam’ diyor. İşte CHP bu. Bunları iyi tanıyın… İnönü de Gürsel’e ‘Büyük iş başardınız’ diyerek mukabelede bulunuyor. Tek parti faşistleri ve darbeciler Menderes’i devirmenin ve ardından idam etmenin sevincini böyle yaşarken hesap etmedikleri bir şey vardı. Milletimiz Menderes’i de mücadelesini de daima kalbinin en mutena köşesinde yaşatmış, fırsatını bulduğu her an onun mirasını yeniden ayağa kaldırmıştır. Rahmetli Özal’ın gayretleriyle Menderes’in ve aynışekilde idam edilen Bakanları Zorlu ve Polatkan’ın naaşları 1990 yılında İstanbul’daki anıt mezara nakledilmiştir.

Bizim ne Cumhuriyet’e geçişimiz kolay oldu, ne demokrasiye geçişimiz kolay oldu ne kalkınma hamlelerimizi gerçekleştirmemiz kolay oldu. Her adımını büyük mücadele ve fedakarlıklarla yürüttüğümüz bu sürecin şahikası AK Parti’nin 20 yılda ülkemize kazandırdığı eser ve hizmetler dönemidir… Millî Mücadele’nin resmen ilanının adı olarak gördüğümüz 23 Nisan 1920'den, Demokrat Parti'nin iktidara geldiği 14 Mayıs 1950'ye; oradan Türkiye'nin Yüzyılı destanının sembolü olacağına inandığımız 14 Mayıs 2023'e varan bu uzun ve meşakkatli süreçte ödediğimiz her bedelin karşılığını alacağımız bir döneme giriyoruz.

“YETER, SÖZ MİLLETİNDİR’ SLOGANINA ÇÖKMEYE ÇALIŞANLAR VAR”

Kritik bir tercihin eşiğindeyiz. Ülkeyi tekrar vaktini ve enerjisini heba edecek kaos günlerine geri döndürmeye, belirsizlik iklimine sürüklemeye heveslenenlerin karşılarına biz ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonumuzla çıkıyoruz. Sizler de görüyorsunuz. Bırakın dirisine, ölüsüne bile tahammül edemedikleri Menderes'in aziz hatırasını kirletecek bir yüzsüzlükle onun, ‘Yeter söz milletindir’ sloganına çökmeye çalışanlar var. Kim bu? Bay bay Kemal. İşte 14 Mayıs, Kemal'in bay bay Kemal olacağı gündür.

“EMPERYALİST SÖMÜRGECİLERE KARŞI MÜCADELE EDEREK ÜLKEMİZİ BUGÜNKÜ SEVİYESİNE GETİRDİK”

‘Program’ diye millete sundukları metindeki vaatlerin çoğu; ya bizim tarafımızdan son 20 yılda yapılmış ya da zaten yapılmakta olan işler. Kalan başlıklar da bu milletin tüm kazanımlarını yok ederek, efendilerinden ‘aferin’ almak için güvensizliğin, istikrarsızlığın, çekişmenin sembolü eski Türkiye’yi yeniden hortlatma vaadinden ibarettir. Hazırladıkları program için ‘Avrupa bize aferin diyecek’ diye övünenler, iplerinin emperyalist sömürgecilerin elinde olduğunu da ikrar ediyorlar. Gazi Mustafa Kemal, Mili Mücadele’yi müstevlilere karşı vererek artık ilk asrını geride bırakmaya hazırlandığımız şanlı Cumhuriyetimizi kurmuştu. Biz de hayatımızı her döneminde bilhassa da son 20 yıldır her alanda emperyalist sömürgecilere karşı mücadele ederek ülkemizi bugünkü seviyesine getirdik.

“TÜRKİYE'NİN AYAĞINA TEKRAR PRANGALAR VURMAYI BAŞARAMAYACAKSINIZ”

Bugün de bizim ve ülkemiz aleyhinde yürütülen kampanyaların, çoğu yalan ve iftira üzerine kurulu saldırıların sebebi işte bu oyunları bozmuş, özgür ve müreffeh Türkiye'nin yolunu açtığımız içindir. İşte buradan, Aydın'dan bir kez daha meydan okuyorum; Türkiye'nin ayağına tekrar prangalar vurmayı başaramayacaksınız. Milletimizin kazanımlarını elinden almayı başaramayacaksınız. 2023 hedeflerine engel olamadığınız gibi, Türkiye Yüzyılı’nın inşasının önüne geçmeyi de başaramayacaksınız.

“14 MAYIS'TA BUNLARA ÖYLE ÇAKALIM Kİ BİR DAHA BELLERİNİ DOĞRULTAMASINLAR”

Bizim tek siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir… Bu ‘bay bay Kemal’, hangi yüzle kalkıp da utanmadan Menderes'e ait olan ‘Yeter, söz milletindir’ ifadesine çöküyor? Ya ne yüzsüzsün ya. Bunu kalkıp bir de partisinin binasına asıyor. Bay Kemal, rahmetliden sonra ‘Yeter, söz milletindir’ sloganı bize aittir. Sen hangi yüzle, bunlarda yüz yok ki, kalkıp da ‘Yeter, söz milletindir’ sloganını sahipleniyorsun?..

Şimdi işte diyorum ki, 14 Mayıs'ta bunlara öyle çakalım ki bir daha bellerini doğrultamasınlar. İşte ülkemize kazandırdığımız eserlerin, milletimize getirdiğimiz hizmetlerin en yakın şahidi sizlersiniz…”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı