Erdoğan: Kıbrıs Diye Bir Ülke Yok

Erdoğan: Kıbrıs Diye Bir Ülke Yok

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs üzerinden Avrupa Birliği'ni eleştirdi.

A+A-

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti kapsamında Budapeşte'deki Elte Üniversitesi'nde bir konuşma yaptı. Konuşmasında Kıbrıs üzerindenAvrupa Birliği'ni eleştiren Erdoğan, "Kıbrıs diye bir devlet yoktur, bunu zaten biz tanımıyoruz. Başından beri söylenen iki devletli yapı sahiplenilmiyor." diye konuştu.
 
Erdoğan, özetle şunları söyledi:
 
"Kıbrıs'ta yapılan referandumda bizim hem sayın Annan'a (dönemin BM Genel Sekreteri Koffi Annan) hem de AB'ye bir ifademiz vardı. AB'ye dedik ki 'bakın biz sözümüzde dururuz' ama Güney Kıbrıs sözünde durmazsa bu referandumda onlara yaptırımınız ne olacak? 'Hiç endişe etmeyin' dediler.
 
 
şartlarda referanduma gidildi. Referandumda yüzde 65 Kuzey Kıbrıs 'evet' dedi. Güney Kıbrıs yüzde 76 'hayır' dedi. Hayır dediği halde ödüllendirilerek AB'ye üye yapıldı.
 
'BU NASIL AHDE VEFA'
 
Şimdi soruyorum; 'Bu nasıl bir ahde vefadır, bu ideolojik bir yaklaşım değil de nedir? Şimdi böyle birAvrupa Birliği sağlıklı olabilir mi?' Onun için Sayın Schröder'in (dönemin Almanya Başbakanı Gerhard Schröder) hatıratında çok ilginç bir tespiti vardır. "Türklere ahlaksızlık yapıldı" diyor tespitinde.
 
 
Merkel'in de aynı şekilde bir açıklaması var. Şimdi onu söylediğine heralde pişman olmuştur. Diyor ki "Güney Kıbrıs'ı almakla biz yanlış yaptık." Şimdi de bedel ödüyorlar.
 
Rum lider Hristofyas geçenlerde "İflas ettik" dedi. Böyle bir şeyden, başka bir şey bekleyemezsin ki. Devamlı bunlara destek vererek ayakta mı tutacaksınız?
 
'KIBRIS DİYE BİR DEVLET YOK'
 
Kıbrıs diye bir devlet yoktur, bunu zaten biz tanımıyoruz. Başından beri söylenen iki devletli yapı'AB ÜYELİĞİ BİR YERE KADAR'
 
AB üyelik sürecinin Türkiye için stratejik önemi olduğunu vurgulamak isterim, tüm bunlara rağmen. Ama nereye kadar, bir yere kadar. Bir yerden sonra biz de kararımızı vereceğiz. Avrupa şimdilerde ciddi sorunlarla uğraşıyor.
 
Küresel kriz Avrupa'yı etkisine almış durumda. Avrupavizyonu ve ufku, son dönemdeki yaklaşımları nedeniyle, yıprandı. Irkçılık saldırıları da tehlike sinyalleri vermeye devam ediyor.
 
'YÜK OLMAYA DEĞİL, YÜK ALMAYA'
 
Böyle bir süreçte Türkiye'nin üyeliği Avrupa'ya güç katar. Ekonomik siyasi sosyal olarak Bu Avrupa Birliğiiçin hayati önem taşıyor. Ekonomik güç katmanın yanı sıra biz Avrupa'ya yük olmaya değil, yük almaya geliyoruz. Ama bunu Avrupa Birliği anlamış değil."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.