Erdoğan: ABD işgal ediyorsa biz de ederiz

Erdoğan: ABD işgal ediyorsa biz de ederiz

Başbakan Erdoğan, Suriye'yi işgali çabalarını böyle meşrulaştırmaya çalıştı: "Onbinlerce kilometreden gelip Irak'a girenler haklı oluyorsa, biz de 910 kilometre sınırımız olan Suriye konusunda gereğini yaparız" dedi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı açılışlara katılmak üzere geldiği Gazaiantep'te partisinin danışma meclisinde bir konuşma yaptı.

Suriye ile ilgili değerlendirme yapan Erdoğan, ülkedeki gelişmelerin Türkiye'nin içişleri kadar önemli olduğunu öne sürdü.

Başbakan, ABD'nin Irak işgaline de bir gönderme yaptı ve ''Binlerce, onbinlerce kilometre öteden gelip Irak'a girenler bu dünyada haklı oluyorsa biz 910 kilometre sınırımız olan Suriye'de eli bağlı, tribünde seyirci olamayız. Gereği neyse bunu yapmamız lazım ve yaparız'' diye konuştu.

'CHP ZALİMLERİN YANINDA

'CHP'nin dış politikadaki tavrını da eleştiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yanı başımızda bir insanlık dramı yaşanırken, buna kayıtsız kalmamız, buna sessiz kalmamız, bu insanlık dramını görmezden gelmemiz beklenemez.

Biz Ana Muhalefet Partisi CHP'nin yaptığı gibi zalimlerin, diktatörlerin, kendi halkına zulmedenlerin yanında yer alamayız. Onların yanında, onlarla sarmaş dolaş bir fotoğraf veremeyiz."

"SİLAHLARI BIRAKIN"

Hedeflerinin “terörü Türkiye'nin gündeminden çıkarmak” olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:  “Silahları bırakmalarını istiyorum. Sıkılı yumrukları aradan çekip, öfkenin, nefretin diline bir son verip insanca yaşamanın önünü açmamız, bunu güçlendirmemiz gerekiyor.

Terör örgütünün eylemlere son vermesi ve yurtdışına çekilmesi, silahı bırakması için ne yapmak gerekiyorsa diyoruz onu yapsın, biz elimizden gelin desteği verilim. İlgili tüm kurumlarımızı çalıştırıyoruz. Terör belasından kurtulmak hepimizin ortak amacıdır, ortak dileğidir. Bu yolda azimle sabırla kararlılıkla çaba göstermeye devam edeceğiz.

Terör örgütü silahı bırakmadığı, saldırılarına son vermediği sürece biz terörle mücadeleyi kararlı şekilde sürdüreceğiz. Birileri çıkıyor hükümeti, devleti operasyon yapmakla bu süreci zedelemeyle suçluyor.

Hiç kusura bakmasınlar, elinde silahla benim güvenlik güçlerime kast edenlere, arkadan gelip benim polisimi şehit edenlere karşı biz toprağımızı, vatanımızı geri adım atmadan savunuruz ve savunuyoruz.

Sağduyulu, samimi en önemlisi de vicdanı olan bir insan, öldürmek için gelen teröristin hakkını değil, öldürmek için kurulmuş terör örgütünün hakkını değil insani olanın, insanın hakkını savunur. Böyle olması lazım.” 

“ULUSALCILARIN UZANTISI OLMAYA ADAY OLANLAR...”

''Biz bu ülkede birliğin, beraberliğin dayanışmanın sigortasıyız'' ifadelerini kullanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu yola böyle çıktık. Spekülasyonlara prim vermedik. Bundan sonrada vermeyeceğiz'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, ''Bu ülkede ulusalcı geçinenler önümüzü kesmeye çalıştılar, kesemediler, kesemeyecekler. Ulusalcıların uzantısı olmaya aday olanlar bizden bir şey beklemesin, bulamayacaklar. Bunu da özellikle söylüyorum'' dedi.