Enerji Bakanı'na '575 milyon lira nereye gitti?' sorusu

Enerji Bakanı'na '575 milyon lira nereye gitti?' sorusu

Enerji Bakanı'na '575 milyon lira nereye gitti?' sorusu

A+A-

Enerji Bakanı'na '575 milyon lira nereye gitti?' sorusu
 
Yusuf Yavuz

CHP Antalya Milletvekili Arif Bulut, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, kentteki elektrik satış fiyatının yüzde 14 oranında indirildiği halde bunun kullanıcıların tarifelerine yansıtılmadığı iddialarını meclisin gündemine taşıdı. Bulut, Bakan Yıldız'dan "firmaların abonelerden 575 milyon TL fazla tahsilat yapmaları tarafınızdan nasıl açıklanmaktadır?" sorusuna yanıt istedi. 
 
DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN YÜZDE 50 KARI GARANTİ Mİ EDİLDİ
Antalya'da birim kilovat saat elektrik satış fiyatını 20, 80 kuruştan 17,73 kuruşa indirildiği halde, dağıtım firmalarının yüzde 14,8’lik bu indirimi abonelerine yansıtmayarak yüksek bedel üzerinden tahsilat yaptığına ilişkin haberlerin basına yansıdığına değinen CHP'li Bulut, Bakan Yıldız'a elektrik dağıtımlarının özelleştirilmesinden dolayı şirketlerin yüzde 50 oranında kar paylarının garanti altına alındığına dair çıkan haberlerin doğru olup olmadığını sordu. 
 
İNDİRİM KULLANICILARA NEDEN YANSITILMADI
Bakan Yıldız'a Türkiye'nin elektrik tüketiminin yaklaşık yarısını sağlayan TETAŞ'ın Antalya'daki elektrik satış fiyatını yüzde 14,8 indirildiği halde, bu oranın kullanıcıların tarifelerine yansıtılmadığı iddialarının doğru olup olmadığını soran Bulut, "Resmi Gazete’nin 29 Aralık 2012 tarihinde yayımlanan EPDK kararlarıyla; TETAŞ’ın birim kilovat saat elektrik satış fiyatı 20,80 kuruştan 17,73 kuruşa indirildi. 1 Ekim 2012’den itibaren uygulanan son kullanıcı tarife tabloları ise yeni yılda aynen geçerli olacağı ilan edildiği halde bu uygulamanın kullanıcı tarifelerine yansıtılmayışının sebebi nedir?" sorusuna yanıt istedi. 
 
ABONELERDEN FAZLADAN 575 MİLYON LİRA TAHSİL EDİLDİ
Önergesinde, elektrikte yüzde 14,8’lik indirim yapılmasına karşılık dağıtım firmalarının 2,5 aydır indirimi uygulamadıklarının görüldüğüne işaret eden Bulut, "2012 yılında yüzde 32,16 zam gören mesken kullanıcılarının ödemeye devam edeceği yüksek bedeller göz önüne alındığında, elektrik fiyatlarında yüzde 14, 8 indirim yapıldığını açıklamanıza rağmen vatandaşa yansıtılmaması sonucunda firmaların abonelerden 575 milyon TL fazla tahsilat yapmaları tarafınızdan nasıl açıklanmaktadır?" diye sordu. 
 
'EDAŞ NEDEN 619 MİLYON DOLAR DAHA UCUZA SATILDI'
Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı'na bugüne kadar vatandaşlar ve sivil toplum örgütlerinden gelen konuyla ilgili düzeltme ve uyarı talebinin olup olmadığı sorusuna yanıt isteyen Bulut, "var ise bu yazılara ne zaman cevap vermeyi ve bu haksızlığı ortadan kaldırmayı düşünüyor musunuz? Akdeniz EDAŞ'ın ihalesinden hemen önce; dağıtım şirketlerinin kar paylarının yüzde 2,33 dan yüzde 3,49 a çıkarılmış olmasına rağmen; dağıtım şirketleri cazip hale getirilmiş olmasına rağmen Akdeniz EDAŞ'ın ilk ihaleye göre 619 milyon Dolar daha ucuza satılmasına ne dersiniz?" sorularının yanıtlanmasını istedi. 
 
 
 
 
 
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.