ELEKTRİĞE ZAM

ELEKTRİĞE ZAM

Üstelik başkalarının kaçırdığı elektriğin parasını namuslu vatandaşlar ödeyecek. İşte ayrıntılar.

A+A-

DEVLET YÖNETİCİLERİNİN MASRAFLARINDA KISINTI YOK

Türkiye büyük bir ekonomik kriz yaşarken, bir yandan 3.50 üzerine çıkan Dolar'ın artırdığı borç yükü ve enflasyon tehlikesi yaşanırken öte yandan devleti yönetenlerin harcamalrında en küçük kısıntıya gidilmiyor. Medyada devlet yetkililerinin hergün fiyatları fabrika değerinde yeni makam araçlarının fotoğrafları yer alıyor. 

30 UÇAK GARAJDA ERDOĞAN'A YENİ UÇAK

Yetmiyor, yolcu bulamadığı için 30 uçağını garaja çeken THY Erdoğan'ın  kullanaımna tahsis etmek için fiyatının 278 Milyon Dolar olduğu yeni VİP uçak satın alıyor. Hemde eski bir diktatöre ait olan eski bir uçağı. 
Ülke ekonomisinin her geçen gün büyüyen açıklarını kapamak içinse zam üstüne zam yapılıyor. 

YÜK VATANDAŞIN SIRTINA

İşte soğuk kış günlerinde aydınlanma, ısınma ve benzeri bir çok ihtiyacımızın temel kaynağı elektriğe zam kapıda. Üstelik başkalarının kaçırdığı elektriğin parasını namuslu vatandaşlar ödeyecek. İşte ayrıntılar.

İSYAN ETTİREN ZAM

Milyonlarca vatandaşı isyan ettiren kayıp-kaçak bedellerine zam geliyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 21 elektrik dağıtım bölgesinin 2017 yılı hedef kayıp-kaçak oranlarını (HKO) belirledi. Habertürk, elektrik dağıtım sektörünün dört gözle beklediği EPDK’nın geçen hafta belirlediği 2017 yılı hedef kayıp-kaçak oranlarına ilişkin kararın ayrıntılarına ulaştı.

ANADOLU YAKASINDA HEDEF YÜKSELDİ

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ’nin (EDAŞ) görevli olduğu Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak’ın da içinde yer aldığı bölgede, hedef kayıp kaçak oranı yükseldi. 2016’da yüzde 71.62 olan hedef, 2017 yılında yüzde 71.76’ya çıktı. Vangölü EDAŞ’ta 2016 yılında yüzde 60.16 olan oran, 2017 için yüzde 60.34’e yükseldi. 

İstanbul’un Avrupa yakasının elektrik dağıtımını yapan ve en çok aboneye sahip olan Boğaziçi EDAŞ için kayıp-kaçak hedefi yüzde 9.60’tan yüzde 9.34’e çekildi. İstanbul’un Anadolu yakası EDAŞ’ta, 2016 yılında yüzde 7.61 olan oran, 2017 yılı için yüzde 7.63’e çıkarıldı. 

Ankara ve civarının elektrik dağıtımını yapan Başkent EDAŞ’ın hedef kayıp kaçak oranı yüzde 8’den yüzde 7.76’ya çekildi.

TOROSLAR’DA SURİYELİ ETKİSİ

Gaziantep, Kilis, Hatay gibi illerin elektrik dağıtımını yapan Toroslar EDAŞ’ta, Suriyelilerin etkisiyle kayıp-kaçak arttı. EPDK, bölgede 2017 yılı için 13.32’lik bir oran belirledi.

‘BEDELİ ABONEDEN ÇIKACAK’

Eski TEDAŞ Genel Müdürü Osman Nuri Doğan, yaptığı açıklamada, kayıp-kaçak bedelinin, faturasını düzenli ödeyen aboneye yansıtıldığını belirterek “Türkiye’de ulusal tarife belirleniyor. 21 bölgenin kayıp kaçak maliyeti hesaplanıyor. 

KAÇAK ELEKTRİĞİN PARASI ÖDEYENİN SIRTINA

Bu bedel, tüm abonelerin faturalarına yansıtılıyor” dedi. Doğan, “Dağıtım şirketi, hedef oranların altına düşerse bunu ‘bonus’ olarak doğrudan gelir hanesine aktarıyor. Eğer, hedefin üstünde kayıpkaçak söz konusu olursa hedefle gerçekleşme arasındaki fark dağıtım şirketinin kasasından çıkıyor” dedi.