Dosyası 2 Ayda 1 Kat Yukarı Çıkamayan Yargılama

Dosyası 2 Ayda 1 Kat Yukarı Çıkamayan Yargılama

Aslı'nın davasında bir alt kattaki dosyalar 2 ayda yukarı kata çıkamadı.

A+A-
2 ayda 1 kat yukarı çıkamayan dosyalar

Aslı'nın davasında bir alt kattaki dosyalar 2 ayda yukarı kata çıkamadı.

Hümeyra PARDELİ-Kerim BURUCU/ ERZURUM
06.03.2013 
 
 
 Erzurum'un Konaklı Kayak Merkezi'nde geçen yıl antrenman yaparken geçirdiği kaza sonucu 17 yaşında ölen Aslı Nemutlu'nun ailesi, bir kat aşağıdaki mahkemeden 2 ay içinde birleştirme kararına rağmen dosyanın gönderilmemesine tepki gösterdi. Aslı'nın babası Ahmet Metin Nemutlu, Federasyon'un piste Aslı'nın isminin verileceği yolundaki haberleri 'göz boyama' olarak nitelendirdi.
 
Konaklı Kayak Merkezinde yapılacak Alp Disiplini yarışmasına katılmak için İstanbul'dan gelen milli kayakçı Aslı Nemutlu, 12 Ocak 2012 tarihinde Bayanlar Süper G pistinde antrenman yaparken kenarda bulunan tahta kar perdelere çarparak öldü. Aslı Nemutlu'nun ölümü ile ilgili Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) Başkanı Özer Ayık, antrenörler Fidan Kırbaç Özbakır, Recep Süleyman Dilik, Kayak İl Temsilcisi Nevzat Bayraktar hakkında 'Taksirle ölüme neden olma' suçundan Erzurum 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde 3- 6 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Nemutlu ailesinin itirazı üzerine TKF Genel Sekreteri Ahmet Muhtar Kurt, Konaklı Kayak Merkezi pist sorumlusu Ahmet Demir ile Kayak Merkezinin mekanik işlemlerinden sorumlusu Ebubekir Urhan hakkında da 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde aynı suçtan ayrı dava açıldı. Bu nedenle 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nin istemiyle Aslı'nın ilk dosyasının olduğu 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'yle birleştirilmesine karar verildi.
 
İKİ AY GEÇTİ, DOSYA BİR KAT YUKARI ÇIKAMADI
 
Bugün yapılan üçüncü duruşmada Aslı Nemutlu'nun annesi Ayşe Elerman Nemutlu, babası Ahmet Metin Nemutlu, avukatları ile sanıkların avukatları hazır bulundu. Aslı'nın ölümünden sorumlu oldukları iddia edilen Ahmet Muhtar Kurt, Ahmet Demir ve Ebubekir Urhan'ın dosyası 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nden hala gönderilmediği için duruşmada ifadeleri yine alınamadı. Aradan 2 ay geçmesine rağmen 3 sanığın dosyasının hala gelmemesine tepki gösteren Nemutlu ailesinin avukatı Sinem Oskay Baş, "Birleştirme kararı verilmesine rağmen 3 sanığın dosyası 1 kat yukarı çıkamadı. İmza üzerinden 2 ay geçmesine rağmen 3 sanık hala dinlenemedi" dedi.
 
HAK MAHRUMİYETİ CEZASI NİYE ASKIYA ALINDI?
 
Mahkeme sonrası açıklama yapan Aslı Nemutlu'nun babası Ahmet Metin Nemutlu, şöyle dedi:
 
"Üzücü şey, iki aydır yazının bir kalemden diğer kaleme gelmemesi. Bizi de son derece duygusal olarak rahatsız ediyor. Çözüme bir an evvel kavuşmak istiyoruz. Bugün biraz daha farklı bir mahkeme oldu. Bu zamana kadar Aslı'nın ölümüyle beraber üzüntü duyan makamın açıkcası günler ilerledikçe biraz daha farklı bir muhakeme sergilediğini görüyoruz. Hatırlarsanız geçen sene Türkiye Şampiyonası yapılmıştı. Türkiye Şampiyonasına Aslı'nın adını vermişlerdi. 'Aslı Nemutlu' diye. Bu hafta sonu yine bir Türkiye şampiyonamız var. Aslı'nın adı bu sefer verilmedi. Geçen sene Aslı'nın rahmetli olduğu piste 'Aslı Nemutlu pisti olacak' denilmişti. Bununla alakalı herhangi yapılan bir şey yok. Acımızı dindirmek için. O günler için hakikaten mutlu olmuştuk ama bugün geldiğimizde yapılan şeylerin açıkcası biraz daha bizi herhalde gözümüzü boyama adına yapıldığını anlıyoruz. Alınan kararlırın bu sene uygulanmadığını görüyoruz. Federesyon Başkanı hakkında verilen 3 ay hak mahrumiyeti cezası, 16 haftadan beri tahkim kurulu tarafından askıya alındı. Başkanın görev süresinin bitmesini mi bekliyorlar? Mahkemeden bağımzısız olarak bu işin devam ettiğini söylemişlerdi. Ama işte mahkeme uzadıkçı tahkim kurulunun vereceği karar da uzuyor. Halbuki ikisi de aşırı bağımsız merciler."
 
"PARA CEZASI ÇIKSA NE OLACAK?"
 
Aslı Nemutlu'nun annesi Ayşe Elerman Nemutlu, savunmanın getirdiği iki tanığın iki sanık haline döndüğünü ifade ederek, "Bu sanıklar hakkında 11 Ocak'ta birleştirme kararı alındı. Ama iki aydır hala birleştirme kararının imzası çıkmadı. Bu işin artık bir an evvel sonuçlandırılmasını istiyoruz. Sonuçtan da ne çıkacak? Evet suçlular çıkacak, o çıkacak, bu çıkacak. Hapis cezası çıksa zaten paraya çevrilecek. Para cezası çıksa ne olacak? Bir şekilde Aslı geri gelmeyecek. Zaten baştan beri suçlar kabul edilse bu aşamaya gelinmezdi. Ama suçluların belirlenmesini artık herşeyden çok istiyoruz. Çünkü bazı olaylar çirkinleşmeye başladı" dedi.
 
4'üncü Asliye Ceza Hakimi Haşim Kızıltaş, Ankara, Bursa ve Kayseri'deki üniversitelerden spor uzmanı, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden de meteoroloji uzmanlarının görüşün alınması için yazı gönderilmesini karar verdi. Mahkeme, 2'inci Asliye Ceza Mahkemesinde ki dosyada sanık olarak gösterilen 3 görevlinin ifadesinin alınması için ileri tarihe ertelendi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.