DOLARDAN YENİ REKOR;EĞER FAİZ ARTIRILMAZSA..

DOLARDAN YENİ REKOR;EĞER FAİZ ARTIRILMAZSA..

Uzmanları Erdoğan'a rağmen faiz artışının şart olduğunu, AB parlamentosunda görüşülen Türkiye Müzakereleri konusunun olumsuz olması durumunda Doların 2.50 sınırını aşabileceğini ileri sürüyor

A+A-

GÜNCELLEME; 13 06

Sabah saatlerinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacağı haberi ile dolar/TL 3.37'nin altına inen dolar şu sıralar 3.39 civarında seyrediyor. Dolar gün içerisinde 3.40'ı aştı.

YENİ REKORA GİDİYOR

Dolar, geçen hafta yükseldiği rekor düzeylerin ardından, bu akşam yapılacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) ve yarın yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantıları öncesinde 3.39 liranın üzerinde hareket ediyor.

AB PARLEMEONTOSU TÜRKİYE GÖRÜŞMELERİ SONUCU ÖNEMLİ

Yeni güne 3.38 lira dolayında başlayan dolar 3.3885 lira ile 3.39 lira sınırına kadar yükselirken, işlemlere 3.57 lira düzeyinde başlayan euro da yeniden 3.60 liraya çıktı.

İÇ SİYASETTEKİ DALGALANMA SIKINTISI

Küresel piyasalardaki gelişmelerin yanında, Türkiye'deki artan iç politik gerginliklerin etkisiyle, geçen haftanın son işlem gününde lira karşısında art arda yeni rekor düzeylere tırmanan dolar 3.4069 liraya ve euro da 3.6011 lira ile yeni tarihi rekor düzeylere tırmanmıştı. Ardından Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında düzenlenen EKK toplantısının etkisiyle dolar 3.37 - 3.37 ve euro da 3.57 - 3.58 aralığına çekilmişti.

HÜKUMET KARARSIZ, ERDOĞAN BEKLENİYOR

Hükümet tarafından dün akşam Başbakan Yıldırım başkanlığında toplanacağı ilan edilen ancak daha sonra iptal edilen EKK toplantısı, bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak.

UZMANLAR FAİZ ARTIŞININ ŞART OLDUĞUNU İLERİ SÜRÜYOR

Çeşitli kurumların yaptıkları anket sonuçlarında, liranın büyük ölçüde zayıflamasına karşın, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) Perşembe günü düzenlenecek toplantısında faizlerde ya 0.25 puanlık bir küçük artış olacağı, ya da değişiklik olmayacağı yönündeki beklentiler ağırlık kazanıyor. Uzmanlar Erdoğan'a rağmen faizin artırılmasının şart olduğu görüşünde.