DOLAR'DAN YENİ REKOR; TUTULAMIYOR

DOLAR'DAN YENİ REKOR; TUTULAMIYOR

Erdoğan'ın faiz artırımına karşı çıkması üzerine, Merkez bankasından artırım kararı beklemeyen piyasalar dolara hücum etti

A+A-

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz toplantısı öncesinde, dün yine tarihi bir rekor kıran ve yeni güne 3.42 lira ile yenirekor düzeye ulaştı.

ARTIK 3.50'YE DOĞRU GİDİYOR

Dolar dün de 17.00 sıralarında gördüğü 3.4155 lira ile tarihi rekor düzeyine çıkmıştı. İşlemlere 3.57 lira düzeyinde başlayan euro da bir ara 3.60 seviyesinde iken akşam saatlerinde 3.6001 düzeyine çıktı.

AÇIKLAMA YAPILMAYINCA FAİZ ARTIRILMAYACAK VEKLENTİSİ HAKİM OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında dün akşam yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının ardından herhangi bir açıklama yapılmadı. Bir hafta içinde ikinci kez toplanan EKK’da alınan kararların açıklanmaması piyasalardaki beklentiyi boşa çıkardı. 

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI BEKLENİYOR

Bugün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde 3.4040 seviyelerinde güne başlayan dolar saat 11.00’de 3.42 lirayı gördükten sonra, 3.4180 - 3.4200 lira aralığına çekildi.

AB OYLAMASIDA BEKLENİYOR

Doların Avrupa Parlamentosu’nda, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin "devamı ya da dondurulması" yolunda apılacak kritik oylamaya da tepki vermesi bekleniyor. 

REKORA DOYMUYOR

Küresel piyasalardaki gelişmelerin yanında, Türkiye'deki artan iç politik gerginliklerin etkisiyle, geçen haftanın son işlem gününde lira karşısında art arda yeni rekor düzeylere tırmanan dolar 3.4069 liraya ve euro da 3.6011 lira ile yeni tarihi rekor düzeylere tırmanmıştı. Ardından Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında düzenlenen EKK toplantısının etkisiyle dolar 3.37 - 3.37 ve euro da 3.57 - 3.58 aralığına çekilmişti.

UZMANLAR KÜÇÜK ARTIŞ DURDURMAZ DİYOR

Çeşitli kurumların yaptıkları anket sonuçlarında, liranın büyük ölçüde zayıflamasına karşın, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) Perşembe günü düzenlenecek toplantısında faizlerde ya 0.25 puanlık bir küçük artış olacağı, ya da değişiklik olmayacağı yönündeki beklentiler ağırlık kazanıyor.