Dolar'da hızlı çıkış sürüyor

Dolar'da hızlı çıkış sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir kaç gün önce yaptığı açıklama ile 5.2 seviyesine indirildiğini söylemesi ardından hızlı bir sıçrayış ile yükselme trendine giren Dolar güne 5.33 TL seviyelerinde başladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir kaç gün önce "5.2 seviyesine indirdik" diye açıklama yaptığı Dolar açıklamanın ardından yine yükseliş trendine girdi. Dolar saat 9 .30 itibariyle 5.33 seviyelerinde işlem görüyor.

NEDEN YÜKSELDİ

Dolar kuru, geçen haftaki iyimser havayla haftaya 5.25 seviyesinde başlamasının ardından dün öğlen saatlerinde başladığı kademeli yükselişini 29 Ocak sabahında da sürdürüyor. Fed'in faiz toplantısındaki küresel riskleri fiyatlayan dolar/TL kâr realizasyonuyla birlikte 5.33 seviyesini aştı. Euro ise 6.10 üzerinde.

YÜKSELİŞ TRENDİNDE

Dolar ve euro kuru haftaya yükselişle başladı. Çarşamba günü açıklanacak olan TCMB Enflasyon Raporu ve Fed'in Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına odaklandı.

ERDOĞAN DÜŞTÜ 5.2 TL'YE DÜŞÜRDÜK DEMİŞTİ

Merkez Bankası'nın PPK toplantısı, Bakan Albayrak'ın Davos'tan gelen mali disiplin açıklamaları sonrası 5.25 altını test eden dolar kuru, dün başlayan çıkışını sürdürdü ve 29 Ocak sabahı 5.33 civarında seyrediyor. Euro ise 6.10 üzerinde
Uzmanlar aşağı yönlü trendin ardından başlayan tırmanışı küresel risklerin öncesinde yatırımcının olası bir dalgalanmaya karşın kâr realizasyonu olarak değerlendiriyor.

İŞTE SON DURUM

88888.jpg

DÜNYA PİYASALARININ ETKİSİ

Fed toplantısı, Brexit'in akıbeti ve Suriye'deki gelişmelerin yanı sıra ABD-Çin ticaret müzakereleri de dikkatle izleniyor. Geçen ay para piyasalarını etkileyen Huawei krizinde dün itibarıyla yeni bir sayfa açıldı. ABD Adalet Bakanlığı, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei'yi "ABD'li şirkete ait ticari sırları çalmak" ve "bankaları dolandırmak"la suçladı.

Bugün ve Çarşamba günü yapılacak üst düzey ABD-Çin ticaret görüşmelerine bu gelişmenin nasıl yansıyacağı merak konusu.

İlgili Haberler