DOLAR REKOR KIRDI,PETROL ZİRVEDE BORSA ÇAKILDI

DOLAR REKOR KIRDI,PETROL ZİRVEDE BORSA ÇAKILDI

Zaten krizde olan Türk ekonomisine bir darbede petrolden geldi.

A+A-

Opec toplantısından çıkan kararlar petrol fiyatlarını patlatınca, zaten büyük bir çöküntü yaşayan Türk Ekonomisine birde Petrol fiyatlarından darbe geldi. İktidarın A'dan Z'ye zam hazırlıklarına başladığı biliniyordu. Bu gelişmler sonucu dolar rekoruna yeniden yaklaşırken Petrol 50 doları geçti.

BÖYLE GİDERSE BENZİN VE MOTORİN EN AZ 5'TL OLACAK

Güne 3.43 seviyesinde başlayan dolar/TL, ilerleyen saatlerde bankalararası piyasada 3.46 seviyesinin üzerini görerek tarihi seviyesine yaklaştı. Euro da 3.68 lirayı aşarak yeni tarihi rekor düzeye çıktı. Borsa İstanbul'da ise kayıplar yüzde 2'ye yaklaştı. Euro da 3.68 lirayı aşarak yeni tarihi rekor düzeye çıktı.

İÇ OLAYLARIN ETKİSİ

Dolar/TL geçen hafta 3.4760 ile test edilen tarihi zirvelerin altındaki seyrini sürdürürken bankacılar küresel piyasaların iç siyasi gelişmelerin takip edilmeye devam edildiğini belirttiler.

OPEC TETİKLEDİ

Dün akşam saatlerinde OPEC kararı ile yönünü yukarı çeviren dolar/TL, 3.4395'e kadar yükseldikten sonra günü 3.43 civarında tamamlamıştı. Kur bu sabah güne 3.4290/3.4323 seviyesinden başladı. Dolar açılış sonrası yükselişe geçti ve en yüksek 3.4649 seviyesini gördü. Kur saat 12.47 itibari ile bankalararası piyasada 3.4622 seviyesinden işlem gördü.

10 AYIN ZİRVESİNDE

Dolar OPEC'in petrol üretimlerinin sınırlandırılması yönünde varılan anlaşmanın enflasyon beklentilerini ve ABD tahvil faizlerinde yükselişe yol açmasının ardından yen karşısında 9.5 ayın zirvesine yükseldi.

Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketini takip eden dolar endeksi 101.60'a yükselerek Mart 2003'ten bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 102.05'e yeniden yaklaştı.

EURO REKOR KIRDI

Euro/TL 3,63 seviyelerinden yükselişe geçerek 3,6805 seviyesini gördü. Kur, saat 13.03 itibari ile 3.6776 seviyesinden işlem gördü.


BORSA İSTANBUL'DA SATIŞLAR HIZLANDI

Güne yatay bir başlangıç yapan Borsa İstanbul'da ilerleyen saatlerde satışlar hızlandı ve kayıp yüzde 2'ye yaklaştı. BIST 100 endeksi, saat 12.47 itibari ile yüzde 1.75 kayıpla 72 bin 708 puandan işlem gördü. Endeks gün içerisinde en düşük 72 bin 662 puanı gördü.

DOLAR, OPEC KARARI İLE YÜKSELDİ

ABD'de Cumhuriyetçi Donald Trump'ın seçimleri kazanmasının ardından dolarda gözlenen küresel güçlenme eğiliminin son günlerde zayıflamış olması ve gelişen piyasalardan yaşanan çıkışların ardından doların zirve seviyeyi görmüş olabileceği beklentileriyle gelişmekte olan piyasalarda satış baskısı yerini daha iyimser bir seyre bırakmıştı.

GELİŞEN ÜLKELERE DARBE GECİKMEDİ

Ancak OPEC kararı sonrası gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısındaki değer kayıpları yeniden artma eğilimine girdi.
OPEC dün gerçekleştirdiği toplantısında 2008'den bu yana ilk defa petrol üretiminin sınırlanması konusunda bir anlaşmaya varırken, küresel petrol fiyatlarında son iki yılda yaşanan yüzde 50'den fazla kaybın ardından harekete geçti. OPEC üyesi olmayan Rusya da 15 yıl aradan sonra üretim kesintilerine katılacak.

PETROLDE 5 DOLAR BİRDEN ARTIŞ

Hafta başında 45 dolarlı seviyelere doğru gerileyen brent tipi ham petrolün varil fiyatı kararın ardından bu sabah 52.6 dolar civarında işlem gördü.
Petrol fiyatları dünkü yüzde 8 civarı artışın ardından bugün de yüzde 1.5 civarında artışla seyrediyor.

İlgili Haberler