Din Dersi Zorunludur

Din Dersi Zorunludur

Çeşitli programlara katılmak üzere Amasya'da bulunan Dinçer'e Milli Eğitim Politikalarına ilşkin çeşitli sorular yöneltildi.

A+A-
 
 
Çeşitli programlara katılmak üzere Amasya'da bulunan Dinçer'e Milli Eğitim Politikalarına ilşkin çeşitli sorular yöneltildi.
"orta öğretimin yeniden yapılandırılması sürecinde din derslerinin devam edip etmeyeceği" yönündeki gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Dinçer, şöyle konuştu:
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ZORUNLULUKTUR 
 
“Türkiye’de mevcut zorunlu din dersi özellikle son dönemlerde dini temel bilgiler dersini de seçmeli olarak koyduktan sonra din kültürü, ahlak bilgisi toplumsal değerlerin öğretildiği ders olarak yeniden içeriklendirilecek. Ve bu anayasal olarak zorulluluktur. Türkiye’de azınlık okulları hariç bütün okullardaki bütün çocuklarımız almak zorundadırlar. Vaktiyle bu dersi almak istemeyen pek çok öğrenci ve velisi dava konusu etmişlerdir bu meseleyi.
BU DURUMU BENCE KABULLENMEKTE YARAR VAR
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmüşlerdir. Hem Türkiye’deki dava neticeleri hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlar bu dersin objektif ve eşit verilmesi şartıyla gerekli olduğu üzerinedir. Dolayısıyla tekrar tekrar bu meseleleri tartışmaya gerek yok. Bu konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın politikası da çok açık ve şeffaf, bir şekilde paylaşılıyor. Buna dair durumu kabullenmekte bence yarar var.”
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.