Dikkat; Gazoza Bile GDO Geliyor !

Dikkat; Gazoza Bile GDO Geliyor !

Gazozdan çikolataya şekerli ürünlerin kaderi Meclis'e gönderilen tasarıda

A+A-

Dikkat, gazozunuza GDO katacaklar!
 
Gazozdan çikolataya şekerli ürünlerin kaderi Meclis'e gönderilen tasarıda

Yusuf Yavuz
AKP hükümetince hazırlanarak TBMM`ye gönderilen Şeker Kanunu Tasarısı`nda, 'pancar dışı kaynaklardan'elde edilen şekerin halen yüzde 10 olan kotasının yüzde 15'eçıkartılmasına ZMO'dan tepki geldi.  ZMO Başkanı Dr. Turhan Tuncer, ithal mısırdan elde edilen Nişasta Bazlı Şeker`e karşı kamuoyunda oluşan tepkilerden kaçınmak için NBŞ ifadesinin kullanılmadığını iddia ederek,gazozdan çikolataya uzanan pek çok şekerli üründe kullanılan NBŞ`lerintoplum sağlığını olumsuzetkileyeceğini ve şeker pancarı tarımının gerilemesine neden olacağını savundu.
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Dr. Turhan Tuncer, Türkiye`nin yüzde 10 olan NBŞ kotası hemen hemen her yıl Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 50 oranında artırıldığını anımsatarak, şeker pancarı sektörünün, fabrikalarda çalışanlar, tarım işçileri ve üretici ailelerle birlikte 8 milyonu aşkın insanı doyurduğunu kaydetti.
ŞEKERİN YÜZDE 85'İNİ PANCARDAN KARŞILIYORUZ
Türkiye`nin yıllık şeker gereksiniminin 2.5 milyon ton olduğunu ifade eden Tuncer, bunun yüzde 85`i şeker pancarından, yüzde 15`i ise NBŞ`den karşılandığını belirterek, NBŞ fabrikalarının, içerden ve dışarıdan aldıkları mısırı işleyerek fruktoz ve glukoz şurubu ürettikleri bilgisini verdi.
İTHAL MISIRDA GDO RİSKİ VAR
Mısır şurubundaki yüksek fruktozun pek çok sağlık sorununa neden olduğunun belirtildiğine dikkat çeken Tuncer, "ayrıca NBŞ fabrikaları yurtiçi üretimlerinde yerli mısır kullanmak zorunda olsalar da, her yıl binlerce ton mısır ithalatı yapılması ve NBŞ kotasının yükseltilmesiyle bu ithalatın daha da artacak olması, beraberinde GDO riskini de getirmektedir. Ülkemizde yaygın olarak tarımı yapılan ve üretiminde dünya dördüncüsü olduğumuz şeker pancarında ise GDO yoktur" dedi.
AVRUPA'NIN ÜÇÜNCÜ PANCAR ÜRETİCİSİYİZ
Türkiye'nin pancardan şeker üretiminde Avrupa ülkeleri arasında Fransa ve Almanya`dan sonra üçüncü sırada geldiğini belirten ZMO Başkanı Tuncer, birinci sıradaki Fransa'nınüretiminin tamamını şeker pancarından sağladığını kaydettiği açıklamasında; "NBŞ üretimi yoktur. İkinci sıradaki Almanya`nın NBŞ üretimi, toplam şeker üretiminin sadece yüzde 2,5`tir. Polonya`nın NBŞ kotası yüzde 3,9 iken, onun arkasından gelen İngiltere ise üretimini tamamıyla şeker pancarından elde etmektedir. Görüldüğü üzere Avrupa şeker pancarına sahip çıkmakta ve üreticisini korumak için NBŞ kotalarını düşük tutmaktadır" ifadelerine yer verdi.
NBŞ PAZARINA KÜRESEL ŞİRKETLER HAKİM
Türk şeker pancarı sektörününtümüyle ulusalolduğu için üretilen katma değerinde ülke içinde kaldığına değinen Tuncer, "Oysa ülke mısırda dışa bağımlıdır, başka bir deyişle yapılan dışalım ile yurtdışına kaynak aktarılmaktadır. NBŞ sanayi piyasasının yüzde 75`ine çokuluslu şirketler egemendir, üretilen katma değer de bunlara transfer edilmektedir"görüşünü savundu.
PANCAR ÜRETİMİ KIRSALDAN GÖÇÜ ÖNLÜYOR
Pancar tarımı buğdaya göre 13, mısıra göre 8, ayçiçeğine göre 5 kat daha fazla istihdam sağladığınave bu yönüyle kırsal alandan kentlere göçü de önlediğinin altını çizen Tuncer, açıklamasında ayrıca şu görüşlere yer verdi:
"Yan ürünleri olan pancar posası ve melas ile pancarın baş ve yaprak kısmı hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Şeker pancarı sanayi yılda yaklaşık 3 milyar dolar katma değer yaratmaktadır. Bulundukları birçok ilde tek sanayi tesisi olma özelliği taşıyan şeker fabrikaları 20 binden fazla insana istihdam sağlarken, 6 NBŞ fabrikası sadece bin kişiyi istihdam etmektedir.
GAZOZDAN ÇİKOLATAYA TOPLUM SAĞLIĞI ETKİLENECEK
Bugün gazozdan çikolataya ve hamur tatlılarına dek uzanan pek çok şekerli üründe kullanılan NBŞ`ler bir yandan toplum sağlığını olumsuz yönde etkilerken, diğer yandan da ülkemizde önemli bir geçim kaynağı olan şeker pancarı tarımının gerilemesine neden olmaktadır. Türkiye şekerini şeker pancarından üretmeli, sadece gıda dışı sektörlerin ihtiyacını karşılamak amacıyla NBŞ kotası yüzde 1 veya yüzde 2`lere düşürülmelidir.
'ŞİRKETLERİN DEĞİL HALKIN YANINDA YER ALIN'
Tasarı ile gıda dışı amaçla sanayide kullanılmak üzere kotasız şeker üretimi de öngörülmektedir. Oysa herhangi bir denetim eksikliğinde bu şekerlerin piyasaya sürülmesi tehlikesi her zaman için vardır. Özetle TBMM gündeminde bulunan tasarı, yarattığı inanılmaz rant ile 'siyaset-iş dünyası'ilişkisini yeniden kurgulayan şeker sektöründe, üreticiler, tüketiciler ve kısaca tüm halkımız aleyhine işleyecek bir sürece işaret etmektedir. Bu kapsamda TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak AKP hükümetini, çokuluslu şirketler yerine kendi halkının yanında yer almaya ve tüm halkımızı da şeker sektöründeki oyunlara artık 'dur' demeye çağırıyoruz."
 
 
 
 
 
 
 
 
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.