DEV MARKET ZİNCİRİNDE GREV KARARI

DEV MARKET ZİNCİRİNDE GREV KARARI

Sendika ile işveren arasındaki görüşmelerde 41 maddede anlaşmaya varılsa da taraflar parasal hakları düzenleyen maddelerde anlaşmaya varamadı

A+A-

Türkiye'deki 37 Metro Gross Market'te Sosyal-İş sendikası tarafından grev kararı alındı. Sozcu.com.tr'ye konuşan Sosyal-İş Sendikası Başkanı Metin Ebetürk şirket ile anlaşamazlarsa 1 ay içinde greve gideceklerini belirtti.

6. DÖNEM ANLAŞMAZLIKLA SONUÇLANDI

DİSK’e bağlı Sosyal İş ile Metro Grossmarket arasında süren 6. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı.

Sendika ile işveren arasındaki görüşmelerde 41 maddede anlaşmaya varılsa da taraflar parasal hakları düzenleyen maddelerde anlaşmaya varamadı.

Metro işvereninin “yılda 4 ikramiye” hakkını, 2015 yılı ücretine giydirmeyi teklif etmesi sendika tarafından kabul görmedi. Görüşmelerde, arabulucu aşamasından da anlaşma çıkmaması üzerine sendika grev kararı aldı.

57c3ddb60f25443d90230194.jpg

GREVE GİDECEKLER

Metro ile sendika arasındaki görüşmeler ikramiyelerin 2015 ücretlerine ilave edilmesi isteğinden dolayı sıkıntıya girdi. Sozcu.com.tr’ye konuşan Sosyal-İş Sendikası Başkanı Metin Ebetürk, “25 Ağustos’ta grev kararı aldık.

 

Firma ile anlaşamadığmız çok nokta yok. Görüşmeler yapılacak. Önümüzde 1 aylık bir yasal süreç var.

Bu süreç içerisinde anlaşılamazsa ve greve gitmezsek sendikamızın yasal olarak yetkinliği düşer” ifadelerini kullandı.