DAVUTOĞLU'NDAN FLAŞ RUS  UÇAĞI AÇIKLAMASI

DAVUTOĞLU'NDAN FLAŞ RUS UÇAĞI AÇIKLAMASI

Rusya ile tatlıya bağlanmaya çalışılan Düşürülen Rus Savaş Uçağı krizi, Erdoğan'ın 9 Ağustos'ta yapmayı planladığı Moskova ziyareti öncesi yine alevlendi.

A+A-

Uçağın düşürüldüğü günlerde birbiri ardından yapılan açıklamalarda hem o günün başbakanı Davutoğlu hem de Erdoğan tarafından sahiplenilen "Savaş Uçağı" düşürme  konusundan 180 derece dönüşler yaşanıyor. FETÖ'cü sübayların giriştiği başarısız darbenin ardından "Uçağı Fetöcü pilotlar düşürdü" iddiaları üzerine Davutoğlu'da bir açıklama yaptı.

DAVUTOĞLU'DA DÖNÜŞ YAPTI

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rus uçağı düşürüldükten sonra "Emri ben verdim" sözlerine ilişkin "Burada bir art niyet var. Benim o anda emir vermem mümkün değil. İhlal yapan uçaklara angajman kuralı uygulanır" ifadelerini kullandı.

İŞTE NTV'YE YAPTIĞI AÇIKLAMA

(Rus uçağı düşürüldükten sonra "Emri ben verdim" demesine dair) Burada bir art niyet var. Benim o anda emir vermem mümkün değil.

ODA DÜĞÜNE GİTMİŞ

Günler vardır bir asra bedel… 15 Temmuz öyle bir gündü. Bu gece karanlık olabilir ama yarın Türkiye aydınlık bir güne uyanacak demiştim. O gün üst üste iki düğüne katılmak üzere Ankara'daydık. Sonra olağanüstü haberler bize de intikal etmeye başladı. Koruma müdürümüze güvenlik tedbiri alması talimatı iletildi.

ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYORDU

Güvenli bir bölgeye gittik. Güvenlik koruma amirimizin tanıdığı bir eve gittik. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımıza ulaşmak için çabalarımız oldu.

TV kanallarına gece boyunca demeçler verdik. Herkes kader gecesinde doğru yerde olmak zorunda. Özellikle yabancı kanallara, izahat eksikliği olduğunu gördüğümde, açıklamalar yaptık. Bir algı oluşturulmaya çalışılıyordu.

Sabah tablo netleşinceye kadar hepimiz ayaktaydık. Zor bir geceydi. O gece bizim için bir onur gecesiydi.

Herkes kader gecesinde doğru yerde olmak zorunda.

'KİTLESEL ÇATIŞMALAR OLABİLİRDİ'

Biz tarihte çok isyan gördük; Osmanlı'daki yeni çeri isyanları da cumhuriyet dönemindeki darbeler de dahil.

Ama milletin kendisine saldıran alçakça bir darbe olmadı. Halk nezdinde devletin kaybettiği itibar öylesine olabilirdi ki bir daha devletten söz etmek imkanı kalmayabilirdi. O gün başka güne uyansaydık çok kanlı kitlesel çatışmalar olabilirdi.

'OYUNLARINI 1 KASIM BOZDU'

Onların oyunlarını bozan bir bakıma 1 Kasım oldu. Cumhurbaşkanını seçtirmemek planları atıl kaldı. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti tekrar demokrasi sınavından geçti.

2015 YAŞ'ı kritikti, orada bir güçleri kırılmıştı. Siyasi iktidarı 4 yıl boyunca değiştirmek mümkün değildi.

'OFİSİMİ DİNLEYENLERİN HEDEFİ ÇOK AÇIKTI'

​Dışişleri Bakanı'yken ofisim dinlendi. Bunu dinleyen alçak yapının hedefi çok açıktı. Suriye bağlamında Türkiye'yi suçlu yerine oturmak ve Şam rejimini aklamaktı.

Geçen gün bu yapıya bağlı bir hakimin çekmecesinden çıkan iddianamede eğer darbe olsaydı. Bir numarada Cumhurbaşkanımız, iki numarada ben vardım.

İçişleri Bakanımız, MİT Müsteşarı vardı. Suçlama terör örgütlerine yardım. Bu aylar öncesinden hazırlanan bir kumpas.

Geçmişe dönük bakıldığında bir istihbarat bilgisi var. Ben geç ve doğal yollarla bilgi sahibi oldum. İlk ihbar Hakan Fidan'a suikast şeklinde geldi.

O ZAMAN NE SÖYLEMİŞTİ