Davutoğlu; İç Hesaplaşma Yönünde !!

Davutoğlu; İç Hesaplaşma Yönünde !!

Davutoğlu; Soruşturma "iç hesaplaşma" yönünde yürütülüyor.

A+A-
DAVUTOĞLU : SORUŞTURMADA ÖNEMLİ BULGULARA ULAŞILMA NOKTASINA GELİNDİ
 

 DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gana'nın Ankara Büyükelçiliği'nin açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Paris'te 3 kadın PKK'lının öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada önemli bulgulara ulaşılma noktasına gelindiğini ifade eden Davutoğlu, soruşturmanın odaklandığı ve yürütüldüğü alanın 'iç hesaplaşma' iddiaları yönünde olduğunu belirtti. 
 
Afrika'da çok sayıda büyükelçilik açtıklarını ifade eden Davutoğlu, "Büyükelçilik sayısı 34'ü buldu. Afrika ülkeleri de Ankara'da açıyorlar. Gana'nın Ankara Büyükelçiliği 21'nci büyükelçilik oldu. Önümüzdeki 1 veya 2 yıl içinde 35 Afrika ülkesinin Ankara'da büyükelçilik açmasını bekliyoruz. Türkiye-Gana ilişkileri açısından hayırlı olmasını diliyorum" dedi. 
 
ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY İLE YAPILACAK GÖRÜŞME 
 
ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı John Kerry ile yapılacak olan görüşmeyle ilgili olarak Davutoğlu, "Türkiye ile ABD ilişkileri çok yoğun ve kapsamlı ilişkilerdir. Sürekli istişarelerle ittifak ilişkisinin bir gereği olarak bu temasları sürdürüyoruz. Clinton Dışişleri Bakanı iken yoğun bir istişare trafiği olmuştur. Hatırlarsınız Obama'da ilk başkanlığında aldığında 2009 yılında ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmıştır. Şimdi de Keryy, kendi iç süreçleri tamamlandıktan sonra ilk fırsatta kendisiyle görüşme konusunda prensip ve mutabık kararımız var. Müsteşarımızın inisiyatifinde bu konular detaylı olarak ele alındı. Önümüzdeki ay için muhtemelen bu temas gerçekleşir. Nasıl ve nerede olacağı şartlara bağlı ama ABD tarafından ilk ziyaretlerden birinin Türkiye'ye yapılması konusunda bir yaklaşım var. Burada veya Washington'da olur. Zamanlaması itibariyle en kısa sürede bir araya geleceğiz . Çünkü önümüzde geniş bir dosya var paylaşılması gereken. Bunları ele alacağız" diye konuştu. 
 
"ÖNEMLİ BAZI BULGULARA ULAŞMA NOKTASINA GELİNDİ"
 
Paris'te öldürülen 3 kadın PKK'lının ardından yürütülen soruşturma ile ilgili olarak Davutoğlu, "Cinayetin işlendiği günden itibaren bu konuyu çok yakından takip ediyoruz. Büyükelçimiz ise Fransız yetkililerle sürekli temas halinde. Bugünde büyükelçimiz ile tekrar temas kurduk. Fransa'daki ilgili mercilerle o da temaslarını yürütüyor. Önemli bulgulara ulaşılmakta olduğunu söyleyebilirim. Önümüzdeki kısa süre içinde duruma göre bu konuda daha somut bilgiler verilebilir. Dolaysıyla bu konu yakın takibimiz altındadır. Gün ve gün Fransa ile temas halindeyiz. Bu aşamada söyleyeceğim önemli bazı bulgulara ulaşma noktasına gelindi. Soruşturma belli bir aşamaya gelince Fransa tarafından açıklama yapılır. Biz Türkiye olarak bunu yakından takip ediyoruz" dedi. 
 
SORUŞTURMANIN YÜRÜTÜLDÜĞÜ ALAN 'İÇ HESAPLAŞMA' İDDİALARI YÖNÜNDE
 
Ulaşılan önemli bulguların 'iç hesaplaşma' iddialarını güçlendirip güçlendirilmediğini sorusuna Davutoğlu,"Baştan itibaren bu yöndeydi bütün soruşturmanın odaklandığı ve yürütüldüğü alan. Ama adli süreçlerde aynı zamanda nihai neticeye ulaşmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Fakat bu yönde yürütülüyor soruşturmaların istikameti" diye konuştu.
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.