DARBECİLERİN İLK ÖLDÜRDÜKLERİ POLİSİN KİMLİĞİNİN ŞİFRESİ

DARBECİLERİN İLK ÖLDÜRDÜKLERİ POLİSİN KİMLİĞİNİN ŞİFRESİ

Darbe girişimine ilişkin ön istihbarat raporlarının MİT,Askeri istihbarat ve Emniyet istihbaratı tarafından rapor edildiği ancak dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

A+A-

Başarısız darbe girişiminin ardından en çok konuşulan konuların başında, bu kadar geniş bir kadro tarafından hazırlanmış bir plandan "devletin istihbarat kurumlarının nasıl bilgisi olmadığı" zafiyeti geliyor.

İLK KURBAN O OLDU

Ancak darbecilerin planı uygulamaya başladıkları ilk dakikalarda hedefledikleri devlet kurumları ve başlarındaki yetkililerin kimlikleri, ilginç ip uçları veriyor. Özellikle Haziran seçimlerinin ardından Fethullah Gülen cemaatine yönelik "Paralel devlet" operasyonlarını yönettiği konuşulan Terörle mücadele daire başkanı Turgut Aslan'ın darbenin ilk kurbanı olması dikkat çekici.

"ACİL TOPLANTI VAR" DİYE ÇAĞRILMIŞ

Darbe girişimi sırasında emniyette terörle mücadelenin bir numarası olan TEM Daire Başkanı Turgut Aslan'ın darbe girişimcileri tarafından "Acil toplantı var" diyerek çağrıldığı daha sonrada kafasından vurulduğu ortaya çıktı. Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre darbe girişiminde istihbarat eksikliği tartışılırken, MİT, emniyet ve askeri istihbarat; Jandarma Genel Komutanlığı, Mamak ve Etimesgut birliklerindeki hareketliliği, cuma gün içinde tespit etti.

GÖZLEM SONUCU TÜM YETKİLİLERE BİLDİRİLMİŞ

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve askeri yetkililerle paylaşıldı. Ancak Jandarma'nın "Rutin günlük askeri faaliyetler" cevabı verdiği kaydedildi.

Değerlendirme sürerken, Akıncı 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan jetler havalandı. Genelkurmay'da kontrol sağlayan darbe girişimcileri, daha sonra 'paralel yapı'nın en güçlü olduğu Jandarma Genel Komutanlığı'nı ele geçirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın tam karşısında olan Jandarma'da çoğu rütbeli 300 kişiyle kontrol sağlayan darbecilere, havadan da 2 helikopter destek verdi. Merkeze yönelen vatandaşlar ve polise helikopterlerden yaylım ateşi açıldı.

KAFASINDAN VURULDU

Ankara genelinde kontrolün sağlanmasının ardından Özel Harekat Polisi, Jandarma Genel Komutanlığı'na operasyon yaptı. Gaz ve sis bombalarının da kullanIdığı operasyon 7 saat sürdü. Sabah 07.53'te komutanlıkta kontrol sağlandı. 16 darbe girişimcisi ölü, 250'si sağ yakalandı.

Emniyette terörle mücadelenin bir numarası olan TEM Daire Başkanı Turgut Aslan da darbe girişmi sırasında rehin alındı. Uzun süre darbecilerin elinde kalan Aslan, sabah kafasından vurulmuş halde bulundu.