Cumhuriyet Gazetesin'de Neler Oluyor?

Cumhuriyet Gazetesin'de Neler Oluyor?

Yeni sözleşmeyi kabul etmeyen Birgit ile Ergülen'in gazeteyle yolları ayrıldı.

A+A-
Günlerdir çalışanlar ve yönetim arasında süren gerginlik ve bekleyişe yeni istifalar ile bir halka daha eklendi. Medya Tava nın verdiği habere göre gelişmeler şu şekilde;
Cumhuriyet'te istifa depremi
 
Yeni sözleşmeyi kabul etmeyen Birgit ile Ergülen'in gazeteyle yolları ayrıldı.
14 Ocak 2013 Pazartesi 12:49
 
 
 
İSTANBUL- Cumhuriyet Gazetesi'nde sular durulmuyor. Son olarak biri 17 yıllık, diğer 16 aylık iki yazarın daha gazeteyle yolları ayrıldı.
 
Gazete yönetimi mali sıkıntı içinde bulunduğunu belirterek, gazeteye dışarıdan yazı gönderenlerin ücret almadan yazılarını sürdürmelerini isteyen bir mektubun yanı sıra bu yazarlarla sözleşmelerin aynı doğrultuda yenilenmesini istedi.
 
ORHAN BİRGİT ARTIK YOK
 
Yeni sözleşmeyi kabul etmeyen Orhan Birgit ile Haydar Ergülen'in gazeteyle yolları ayrıldı.
 
65 yıldır profesyonel gazetecilik yaptığını ifade eden Orhan Birgit Cumhuriyet yönetimine özveri yapılacaksa bunun herkes için geçerli olması gerektiğini bir gazetenin binasında oturmakla dışarıdan yazı göndermenin bugünkü teknik koşullar açısından farkı bulunmadığını bildirdi.
 
Birgit ayrıca geçen yıla kadar gazetenin yönetim binasında var olan odasının genel yayın yönetmeni tarafından muhabirler için boşaltılmasının istendiğini de hatırlattı.
 
AÇIK MEKTUP
 
Haydar Ergülen ise bugün yayımlanan "Üvey Sayfa" başlıklı yazısıyla okurlarına veda etti. Ergülen yazısını şu satırlarla bitirdi:
 
"Cumhuriyet'te de 16 ay önce yazmaya başlamıştım, şu artık açmasam da yanımda taşısam dediğim Açık Mektup'la. Onun defterini birileri dürmeden ben dürsem iyi olacak galiba! Böyle oradan oraya mektup da yıpranıyor zarf da eskiyor. Eh eskiye rağbet olmuyor işte. N'apalım! Hoşça kalın."
 
ÇALIŞANLAR EYLEM YAPMIŞTI
 
Gazetede yaşanan mali sıkıntıya ilk tepki çalışanlardan gelmiş, İstanbul merkez ve Ankara büro çalışanları yaptıkları eylemle maaşlara zam yapılmamasını protesto etmişlerdi.
 
İPEKÇİ, ARAL VE BAŞAR DA GİTMİŞTİ
 
Geçtiğimiz hafta da gazetenin 17 yıllık yazarlarından Turgay Fişekçi'nin yanı sıra İnci Aral ve Kürşat Başar yazılarına son verme kararı almıştı. Yine geçen hafta yazılarına son verilen gazetenin 20 yıllık sinema yazarı Sungu Çapan ise Kültür Servisi'nin şefi Celal Üster'in müdahalesi üzerine gazeteye dönmüştü. 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.