CHP'li Onanç istifasının ardından çok ağır konuştu

CHP'li Onanç istifasının ardından çok ağır konuştu

A+A-

HP Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç istifasının ardından NTV'ye konuştu.

Onanç, "CHP'de inandığım fikirleri savunacağım bir ortamın kalmadığını düşünüyorum" dedi. Onanç, CHP'yi değiştirmek amacıyla partiye geldiklerini, ancak bunu gerçekleştiremediklerini belirterek, "Siyasetçinin hayalleri olmalı" ifadelerini kullandı.


İSTİFA NASIL GERÇEKLEŞTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç’ın, partisinin MYK toplantısının ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile konuştuğu ve istifasını sunduğu öğrenildi. Onanç, "CHP'ye oy verdim diyenlerin yüzde 65'i barış sürecini destekliyor. Bu, çok önemli bir orandır. Sürecin neler içerdiğini bilmediği halde, bu sürecin barışa evrilmesi gerektiğine inanan bir CHP var" sözleriyle dikkat çekmişti.

İŞTE BASIN AÇIKLAMASI

17 Nisan 2013 Çarşamba günü, Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiğimiz görüşme sonucunda, Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki Genel Başkan Yardımcılığı görevimi bırakmış bulunuyorum.

Bugün CHP içinde yer alan birçok kişi gibi ben de, 2010 yılında büyük umutlarla CHP’ye geldim. 2012 yılının Ağustos ayında başladığım Genel Başkan Yardımcılığı görevim boyunca, CHP’nin sosyal demokrat kimliğini, demokrasi ve temel hak ve özgürlüklere olan sarsılmaz inancını benimsedim. CHP’nin Türkiye için yeni bir umut olabileceğine inandım ve Partimin bu yolda devam etmesi için tüm yerleşik düşüncelere ve önyargılara karşın çalışmalarımı inançla sürdürdüm.

Son süreçte, CHP’nin halkı daha iyi anlaması, halkla daha iyi bütünleşmesi, halka yönelik politikalar üretmesi ve Türkiye’nin geleceğine dair umut veren bir parti olması için çaba gösterdim.

Cumhuriyet’in kurucusu olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin, ülkenin içinde bulunduğu böylesine önemli bir sürecin dışında kalmaması gerektiğine inanıyorum. Siyasi iktidarın Türkiye’nin bu en önemli sorununa çözüm sürecini tek yanlı, muhalefeti dışlayıcı bir tutumla ve yöntem hatalarıyla yürütmesinin sakıncalarına karşılık, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendi siyasi yaklaşımını açık ve net bir şekilde ortaya koymasının doğru olacağına inanıyorum. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu hassas süreçte CHP’nin aktif politika üreten, katkı sunan, süreci yapıcı bir şekilde ele alan bir yaklaşımı olması gerektiğini düşünüyorum.

Ancak bu noktada, parti yönetimiyle aynı doğrultuda politika yapma olanağımızın kalmadığına karar verdik. Bu fikir ayrılığından dolayı CHP’de yönetici olarak kalmamın doğru olmayacağını görüyorum.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği doğrultusunda CHP’de sürdürdüğüm Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ediyorum.

CHP Parti Meclisi üyeliği görevine, aynı azim ve inançla devam edeceğim. Türkiye’ye barışın ve demokrasinin gelmesi, CHP’nin çağdaş ve sosyal demokrat bir parti olması için çabalarımı sürdüreceğim.(CHP Parti Meclisi Üyesi Gülseren Onanç)

CHP'DEN İLK AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç'ın Merkez Yönetim Kurulu’ndaki (MYK) görevinden istifasını, “Arkadaşımızın ayrılmasının ulusalcılıkla, liberallikle alakası yok” şeklinde yorumladı.

CHP, Genel Başkan Yardımcılarından Gülseren Onanç’ın istifası ile sarsıldı. Dün genel merkezde gerçekleştirilen MYK’nın ardından, Kılıçdaroğlu’na istifasını sunan Onanç’ın, son olarak ‘CHP’ye oy verdim’ diyenlerin yüzde 63’ünün barış sürecini desteklediği yönündeki açıklamaları partide tartışamaya neden olmuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin de genel merkezde gazetecilere yaptığı açıklamada, Onanç’ın istifasını dün MYK toplantısı sonrasında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrasında sunduğunu ifade ederken, MYK’da ise bu konunun kesinlikle gündeme gelmediğini belirtti. Parti içinde bir huzursuzluk bulunmadığını belirten Keskin, MYK’da da bir değişiklik beklemediğini, Onanç’ın yerine atama yapma yetkisinin ise genel başkanda olduğunu vurguladı. Keskin, “Arkadaşımızın ayrılmasının ulusalcılıkla, liberallikle alakası yok. Bunlar medyanın kendine göre yaptığı yorumlar. MYK’da arkadaşımızın yaptığı çalışmalarla ilgili herhangi bir tartışma yok, herhangi bir sıkıntı yok. Sanırım arkadaşımız genel başkanla görüştükten sonra böyle bir karar verme ihtiyacını duydu” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun süreçle ilgili yaptığı değerlendirmeyi sonuna kadar desteklediklerini de belirten Keskin, “Zaten genel başkanımız açıklama yapmadan önce MYK’da bilgi veriyor. MYK’nın o konudaki eğilimini aldıktan sonra kamuoyuna açıklama yapıyor. O nedenle MYK’da genel başkanın yaptığı değerlendirmeler, önerilerle ilgili herhangi bir sıkıntımız yok bizim” diye konuştu.

ONANÇ’IN ODASI KAPALI

Bu arada, Onanç’ın genel merkezin 8. katında bulunan odası da kapalı tutuluyor. Hala Ankara’da olduğu belirtilen Onanç’ın öğlenden sonra CHP Genel Başkan Yardımcılarından Sezgin Tanrıkulu ile birlikte havayoluyla İstanbul’da gideceği ifade edildi.

Öte yandan bir basın açıklaması da hazırlayan Onanç’ın istifasının gerekçesini kamuoyu ile paylaşması da bekleniyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.