Cemaat sitesinden türban şal yorumu

Cemaat sitesinden türban şal yorumu

İsmailağa Cemaatinin internet sitesi İhvanlar'da çıkan "şal türban" haberi hayli tartışma çıkaracak. Site "şal türban" kullananları hedef alarak ağır ve bir o kadar da komik ifadeler kullandı.

A+A-

İSTANBUL- İhvanlar sitesinin manşetine koyduğu haberde "başı sıkmalar" "balon gibi" ve komik tabirleri eşliğinde şal türbanlar eleştiri konusu yapıldı.

Haberde kullanılan fotoğraflarda kadınların yüzleri tamamen kapatılırken, fotoğrafların üzerine düşülen notlar ve benzetmeler hayli tepki alacak türden. Cemaat lideri Cübbeli Ahmet Hoca'nın esprili yapısı müridlerini de etkilemiş gibi gözüküyor.

TÜPLÜ TELEVİZYON GİBİ

İhvanlar sitesinde yer alan tasvirlerden biri aşağıdaki gibi. Bu fotoğrafın yer aldığı metinde ise cemaatin sitesi başörtüsü serbestliğinden dem vurarak aşağıdaki ifadeleri kullanmış; 

İslami Tesettür(!) modasını elinde barındıran büyük firmalar “şal” diye bir şey çıkartmışlar. “Türban şal” ya da “başörtüsü şal” olarak adlandırılan bu örtüyü başörtüsü yerine çıkartmışlar..

Öncelikle söylemek gerekir ki, bu örtü kesinlikle İslamın emrettiği tesettürü yerine getirmiyor. Boyun, omuz meydana çıkıyor, kimisinde bağır açılıyor, incelerinde saç gözüküyor… İslamın tesettür emrindeki hikmete ters olarak kişiyi alımlı gösteriyor. Yani İslami açıdan tam bir felaket…

İnsanlarımıza moda belası benimsetildiği için maalesef gençler bu konuda çabuk aldanıyorlar. Bir bakmışınız siyah, bir bakmışınız ortalık pembeye boyanmış. Niçin? Moda bu renk olduğu için!ÇOK KOMİK BİR HALE SOKUYOR

Şal türban kullananların tasvip edilmeyerek ve hatta bir adım daha ileri gidilip "Allah katında sorumlu duruma düştükleri" iddia edilen haber şöyle devam ediyor;

"Ayrıca bu başı sıkmalar, balon gibi yapmalar, topuzlar vs. gerçekten çok komik bir hale sokuyor bayanları. İnsanlar indinde komik, Allah katında da sorumlu hale düşüyoruz. Hanım kardeşlerimize bu konuda yalvarıyoruz; bırakın tarzı, alın farzı… Güzelliğinizi helalinize saklayın. İnsanların sizi soyarcasına bakmasına müsaade etmeyin. Gelin, hep birlikte asr-ı saadeti yaşatalım."


DEVE HÖRGÜCÜ BENZETMESİ

Haberin içinde yer alan bu fotoğrafla da modern türban bağlama şekilleri hedefe alınıyor. Hadislerde geçen "deve hörgücü" benzetmesi aşağıdaki fotoğraf ile alınmış.Aynı zamanda haberin sonuna bir de hadis eklenmiş:

“Ateş (cehennem) ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim. (Birinci sınıf) Yanlarında sığır kuyruğu gibi bir şeyler taşıyıp onlarla insanlara vuran kimseler (İkincisi) Giyinmiş çıplak kadınlar ki, bunlar Allah’a taatten (itaatten) dışarı çıkmışlardır. Bunlar (hem kendileri baştan çıkmıştır), hem de başkalarını baştan çıkartırlar. Başları deve hörgücü gibidir. Bu gibi kadınlar, Cennet’e girmek şöyle dursun, onun kokusunu bile alamazlar. Halbuki Cennet’in kokusu şu şu kadar uzak mesafeden hissedilir” (Hadîsin ravisi Ebu Hureyre hazretleridir)

Habere yapılan yorumlarda ise cemaat taraftarları habere katıldıklarını belirterek modern TV dizilerinin, filmlerinin de bu "sapkın" uygulamaya alet edildiklerini iddia etmişler.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.