BOZDAĞ; GÜLEN ABD'DEN BU ÜLKELERDEN BİRİNE KAÇACAK

BOZDAĞ; GÜLEN ABD'DEN BU ÜLKELERDEN BİRİNE KAÇACAK

Başarısız darbenin 1 numaralı planlayıcısı olduğu nedeni ile iadesi istenen Fethullah Gülen'in, ABD'nin iadeye sıcak bakmaya başlaması nedeni ile başka bir ülkeye kaçabileceği gündeme geldi.

A+A-

FETHULLAH GÜLEN İADESİ

Fetullah Gülen'in Amerika Birleşik Devletlerinden iadesine ilişkin Bozdağ, darbe teşebbüsünden sonra Gülen'i iade etmemesinin, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'yle ilişkilerini sıkıntıya sokacağını bildirdi.

Darbe dosyasıyla ilgili hazırlıkların devam ettiğini aktaran Bozdağ, ifadelerin alındığını ve delillerin toplandığını belirtti.

4 AYRI DOSYA VERDİK

Türkiye olarak Fethullah Gülen'in geçici olarak tutuklanması ve Türkiye'ye iadesini talep ettiklerini, dört ayrı dosyayı da gönderdiklerini vurgulayan Bozdağ, "Bunun üzerine ABD'li yetkililer, Türkiye'yle bu konuda işbirliğine hazır olduklarını söyledi." diye konuştu.

fethullah-gulen-amerika-pennsylvania-saylorsburg-ev-sato-malikane-14.jpg

ABD'li yetkililerin, Türkiye'nin taleplerinin değerlendirilmesine yönelik yaklaşımlarının Gülen'i tedirgin ettiğine dikkati çeken Bozdağ, şöyle devam etti

DARBECİLERE TAVSİYE

"İade edilmemesi için ABD yönetimine karşı talepte bulunuyor. Darbenin arkasında olduğu açık çünkü bir gün önce yaptığı bir konuşmada da darbeci subaylara ve kişilere 'dik durun, itirafçı olmayın, şöyle böyle olun' diye tavsiyede bulunuyor, 'tarih sizi yazacak' diye gaz veriyor onlara adeta.

YALVARIYOR

Kendisi ABD'ye yalvarıyor, 'beni iade etmeyin' diye. Ama tarih gel seni yazsın, Türkiye'ye gel yargıya hesap ver, tarih seni yazsın sayfa sayfa, paragraf paragraf yazsın. Nasıl yazacaksa yazsın. 

Ama kandırdığı, beynini yıkadığı, katil yaptığı, ülkesine, milletine düşman hale getirdiği bu darbecilere 'tarih sizi yazacak, dik durun, itirafçı olmayın' diyor.

fetullah-gulenin-sarayinin-gunluk-maliyeti-100-bin-dolar-h1431848333.jpg

TÜRKİYE ADİL YARGILAMA YAPAR BUYUR GEL

Öte yandan Türkiye'ye gelmemek için ABD'li yetkililere yalvarıyor. Bu onun gerçek yüzünü, kimliğini göstermesi bakımından da son derece önemli. Ben buradan Fetullah Gülen'e de çağrı yapıyorum, buyur gel Türkiye'ye, Türkiye adil yargılama yapar. 

GELMEMEK İÇİN UĞRAŞIYOR

Çünkü Türkiye hukuk devletidir, Fetullahçıların yaptığı yargılama gibi değil. Anayasaya, hukuka, kanuna bağlı bir vicdanla seni Türkiye'de yargılayacak hakimler vardır, bütün dünya da bu yargılamanın ne kadar adil olduğunu görür. 

Ama maalesef bugüne kadar Türkiye'ye gelmemek için uğraşıyor."

İADE EDİLMEYECEĞİ ÜLKELER 

Bozdağ, Gülen'in bazı ülkelere kaçmaya yönelik çalışmalar yaptığına dair istihbari bilgiler geldiğine değinerek, "O bilgilerle ilgili çalışmalar yapılıyor, teyidi nedir, ne değildir bakılıyor. Ama böyle bir arayışın içerisinde olduğu hatta bu arayışları yapan kişilerin isimlerine kadar bilgiler var, hangi ülkede kim bu girişimleri yapıyor, buna kadar gelen, akan bilgiler var.

KEŞİF YAPIYOR

O nedenle biz Türkiye olarak diyoruz ki bu, kaçmak için şu anda keşif yapıyor, kendi kafasına göre belirlemiş bazı ülkeleri.

Türkiye'ye iade edilmeyeceğine inandığı ülkeler veya Türkiye ile arasında adli işbirliğine dair anlaşma olmayan ülkeleri seçerek buralarda kendisine yer arıyor ve her an oralardan birini kaçabilir. Mısır, Meksika, Kanada, Avustralya, Güney Afrika geçiyor." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler