Bize Eğilmeyi Öğretemeyecekler

Bize Eğilmeyi Öğretemeyecekler

Soner Yalçın'ın tahliyeden sonra duygusal ilk konuşması.

A+A-
 
Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 15. duruşmasının sonunda tutuklu sanık Soner Yalçın, tahliye edildi. Yalçın, 20.40 sıralarında Silivri Cezaevi'nden ayrıldı.
ÇOK DUYGUSAL BİR KONUŞMA
Tahliyesinin ardından, ceza evi aracından inen Soner yalçın'ı medya ordusu karşıladı. Burada gazetecilerin çeşitli sorularına duygusal bir açıklama ile yanıt veren Soner Yalçın'ın sözlerine "kimseye öfkeli değilim, kimseye kin tutmuyorum. Ama inadına yazmaya devam edeceğiz "dedi.
Soner Yalçın tahliye edilmeyen dava arkadaşları ve bir çok isim, saydığı konuşması sırasında zaman zaman sesinin titrediği görüldü.
İLGİLİ VİDEO HABERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 
 
TAHLİYEYE İLİŞKİN NOTLAR 
 
Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme 14 Şubat 2011 tarihinde tutuklanan Soner Yalçın’ın tahliyesine karar verdi. Oy çokluğu ile verilen tahliye kararına gerekçe olarak, “atılı suçun niteliği ile tutuklulukta geçirdiği süre" gösterildi.
 
YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI KONULDU
 
Yurtdışı çıkış yasağı konulan Soner Yalçın’ın her Çarşamba ikamet adresine en yakın polis merkezine giderek imza atmasına karar verildi.
 
ÜYE HAKİMİN MUHALEFET ŞERHİ
 
Tahliye kararına, üye hakim Hikmet Şen muhalefet etti. Yalçın’ın tahliye edilmemesi yönünde görüş bildiren hakim Şen’in muhalefet gerekçesi şöyle: Sanık Soner Yalçın’ın, iddia olunan Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak suçu yönünden somut olayda kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması ve sanık hakkında koruma tedbirlerinin uygulanmasının yeterli olmayacağı nedeniyle tahliyesi yönündeki karara muhalifim
 
KÜÇÜK VE AVCI’YA TAHLİYE YOK
 
Davanın tutuklu sanıkları Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı’nın ise, “kuvvetli suç şüphesi bulunduğu" gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verildi. 13 sanıklı davada sadece Küçük ve Avcı tutuklu. Duruşma 21 Mart 2013 tarihine ertelendi.
 
CEZAEVİNDEN AYRILDI
Soner Yalçın, akşam saat 20.40 sıralarında Silivri Cezaevi'nden ayrıldı.