Birçok faili meçhul olay açığa kavuştu

Birçok faili meçhul olay açığa kavuştu

Tunceli'de yakalanan MKP-HKO'luların arşive ve yaptığı eylemler deşifre edildi.

A+A-

TUNCELİ'de geçen yıl Kasım ayında 2 gün süren ikna çalışmalarından sonra saklandıkları mağaradan çıkan Maoist Kominist Partisi-Halk Kurtuluş Ordusu (MKP-HKO) üyesi 25 teröristin teslim olduğu görüntüler ve operasyonun detayları ortaya çıktı. Sığınak ve mağaralarda bol miktarda silah, malzeme ve döküman ele geçirilirken, dökümanların yapılan incelemesinde daha önce faili meçhul kalan birçok olay jandarma tarafından aydınlatıldı. Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen kriminal raporda, örgütün arşivi, yaptığı eylemler ve yapısı ile ilgili çok deşifrelerin yapıldığı belirtildi.

Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'na bağlı birliklerce 16 Kasım 2012 tarihinde Ovacık İlçesi, Koyungölü Köyü, Karagöl mevkiinde, 2 güvenlik görevlisinin yaralandığı silahlı çatışma sonrası, 25 MKP-HKO üyesi, 2 gün süren ikna çalışması sonrası ikna edilerek sağ olarak teslim alınmıştı. MKP-HKO üyesi 25 kişinin sağ olarak ele geçirildiği mağara ve sığınaklarda bol miktarda silah, teçhizat ve örgütsel döküman ele geçirilmişti. Bu malzemeler üzerinde yapılan inclemelerde, Tunceli bölgesinde faili meçhul kalan bir çok olay, jandarma ekipleri tarafından aydınlatıldı. İncelemeler ile ilgili hazırlanan kriminal rapor ise Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Sığınaklarda bulunan doküman ve silahların Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderilerek, yapılan incelemeleri sonucu Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen raporda, örgüt mensuplarının aynı silahları kullanarak, bir çok saldırı ve sabotaj eylemlerini gerçekleştirdiğinin ortaya çıktığı öğrenildi. Kriminal raporda, malzemeler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, 23 Ağustos 2012 tarihinde Tunceli Merkez Aktuluk Köyü Dinar Hidroelektrik Santrali'ne yönelik meydana gelen saldırı ve sabotaj olayının MKP-HKO örgütü tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edildiği bildirildi. 5-6 kişilik MKP'li grubun, kent merkezine 5 kilometre mesafede bulunan ve işletmesi özel bir şirkete ait olan Dinar HES şantiyesini basarak, silahla tarama görüntüleri, güvenlik kamerasındaki saniye saniye görüntüleriyle değerlendirildi. Şantiye komuta merkezini tahrip eden silahlı örgüt üyelerinin kimlikleri ve saldırıda kullanılandıkları silahlar tek tek tespit edildi.

Aynı örgüt mensuplarının 12 Ekim 2012 tarihinde Ovacık İlçesi'nde devlete ajanlık yapmakla suçladıkları Ali Haydar Kaya isimli taksicinin öldürülmesi ve 28 Eylül 2012 tarihinde Tunceli-Ovacık karayolunun kesilerek Tunceli'de faaliyet gösteren bir gıda firmasına ait aracın yakılarak silahla taranması olaylarını da aynı silahlar ile gerçekleştirdikleri, jandarma kriminal laboratuarınca yapılan inceleme neticesinde ortaya çıkarıldığı öğrenildi.

MKP-HKO sığınaklarında ele geçirilen bilgisayar ve el yazması doküman ve CD'ler üzerinde yapılan teknik incelemede, örgütün Türkiye ve Avrupa'da kimler ile irtibatlı olduğu ve ne tür bir çalışma yapısına sahip olduğu, ayrıca örgütün arşivinin büyük bölümünün ele geçirildiği, ele geçirilen şifreli mesaj ve yazışmaların da çözümlenerek bütün bilgi ve belgelerin Jandarma kriminal dairesince bir rapor halinde, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği öğrenildi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.