BİLAL ERDOĞAN SORUŞTURMASINDA GELİŞME

BİLAL ERDOĞAN SORUŞTURMASINDA GELİŞME

Gazetenin haberinde, savcılığın özellikle Bilal Erdoğan'ın Unicredit bankasındaki hesabına yoğunlaştığı belirtildi. Habere göre yapılan incelemelerde ‘sıradışı' bir para giriş-çıkışına rastlanmadı.

A+A-

İtalyan basınında Hakan Uzan tarafından yapıldığı belirtilen şikâyet üzerine Bologna Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştı.

Şikâyet dilekçesinde Bilal Erdoğan tarafından İtalya'ya para getirildiği iddiasının, kara para aklama suçu çerçevesinde soruşturulması isteniyordu.

‘HAKAN UZAN İFADE VERMEK İSTEMEDİ

Ansa ajansı da, savcıların şikâyetçi Hakan Uzan'ın ifadesini almak istediğini, gerekirse Uzan'ın yaşadığı Fransa'da ve avukatları aracılığıyla da ifadesinin alınabileceğini söylediğini ancak Uzan'ın bunu kabul etmediğini yazdı.

Savcılık bu iddia üzerine açtığı soruşturmada ilk 6 aylık sürenin dolmasının ardından geçen aylarda 6 ay daha ek soruşturma süresi almıştı. BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Savcılık bugünse, şikâyete konu olan suçlamalarla ilgili bulguya rastlanmadığı gerekçesiyle soruşturma dosyasının rafa kaldırılması isteminde bulundu.

Savcılığın talebi, Hazırlık Soruşturması Hakimliği tarafından değerlendirilerek karara bağlanacak.

bilal-uzan.jpg

‘ŞÜPHELİ BİR İŞLEME RASTLANMADI'

Bologna merkezli Il Resto del Carlino gazetesi, savcılığın soruşturma kapsamında Bilal Erdoğan'a ait ‘5-6 banka hesabını' incelediğini ve şüpheli bir işleme rastlamadığını yazdı. Gazetenin haberinde, savcılığın özellikle Bilal Erdoğan'ın Unicredit bankasındaki hesabına yoğunlaştığı belirtildi. Habere göre yapılan incelemelerde ‘sıradışı' bir para giriş-çıkışına rastlanmadı.

1019637413.jpg

Il Resto del Carlino, Bilal Erdoğan'ın hesabına Türkiye'deki bir hesaptan ‘birkaç on bin euro' yatırıldığını yazdı. Gazete bu miktarın, Bilal Erdoğan'ın Bologna'daki Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki doktorası, kira, çocuklarının okul masrafı gibi ‘herhangi bir ailenin normal harcamalarını karşılayacağını' belirtti. Haberde, suçlamada iddia edilen ‘milyonların izine rastlanmadığı' vurgulandı.

‘BENİM OĞLUM PARLAK BİR ADAM AMA KARA PARA AKLAMAKLA SUÇLANIYOR'

Bilal Erdoğan hakkındaki soruşturma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisini çekmişti. Geçen ay İtalyan Rainews24 kanalında yayınlanan söyleşisinde Erdoğan, "Bu mesele bizim İtalya'yla ilişkilerimizi zora sokabilir. Benim oğlum parlak bir adam ama kara para aklamakla suçlanıyor. Benim oğlumu bıraksın da İtalyan kendi mafyasıyla uğraşsın" demişti.