Beyazlarla saldırıp, Kızılderililerle yas tutmak!

Beyazlarla saldırıp, Kızılderililerle yas tutmak!

Kişi başına düşen milli yıkım

A+A-

Beyazlarla saldırıp, Kızılderililerle yas tutmak!
Yusuf Yavuz

Başbakan Erdoğan, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen 10. Birleşmiş Milletler Ormancılık Forumu'nun açılışında  yaptığı konuşmada bir kez AKP iktidarının eylem ve söylemleri arasındaki derin çelişkiyi ortaya koyan ifadeler kullandı.
Erdoğan'ın, küresel barış, medeniyetler ittifakı ve kıtalararası eşitsizlik gibi genel değerlendirmelerde bulunduğu uzun konuşmasının somut uygulamalarla karşılaştırabileceğimiz bölümlerine bakıldığında kamu vicdanını derinden yaralayan bir çok uygulamanın müsebbibi olan kararlara imza atanların sanki başka bir gezegenden geldiğini düşünüyor insan. Başbakan'ın aslında çok da şaşırtıcı olmayan konuşmasının ayrıntılarına geçmeden önce kıyaslayabilmek açısından kısaca Türkiye coğrafyasında yaşananlara bakmakta yarar var...
KİŞİLERİN BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİR
Artvin'den Kaz Dağlarına, Toroslar'dan Doğu Anadolu'ya Türkiye'nin bir çok bölgesinde 'büyüme' masalıyla yok edilen yaşam alanları boşaltılıyor. Yüzlerce yıldır yaşadıkları coğrafyalardan koparılan yerel halklar, TOKİ eliyle dayatılan tek tip bir kentleşmenin 'müşterisi' haline getiriliyor. Türkiye, geç kalmışlık kaygısıyla dahil olmaya çalıştığı kapitalist pazara eklemlenmenin en kolay yolunu deniyor. Bilim ve teknoloji dahil bir çok alanda rekabet olanağı bulunmayan ülkelerin ortak kaderini paylaşan Türkiye, gelişme yolunda yitirdiği mesafeyi katetmenin yolu olarak, rakipsiz olduğu değerlerin başında gelen kendi coğrafyasında operasyon yapmayı seçiyor. Dağların zirvelerinden, denizlerin diplerine kadar sahip olduğu tüm ekolojik değerleri kapitalistleşme sürecine kurban eden yasal düzenlemelerin en önemli gerekçesi, 'kişi başına düşen milli gelir' söylemindeki rakamların büyüyeceği telkini. Ancak uygulamaya bakıldığında, derelerin, dağların, kıyıların, mera ve ormanların tarumar edilmesinin yarattığı servet; çoğunlukla yandaş şirketlerin gelirini yükseltirken, bu servetin yarattığı telafisiz yıkım, bu alanlarda yaşayan 'kişi'lerin başına düşüyor.
'KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ YIKIM'
Kişi başına düşen milli yıkım diye bir kategori oluşturulacak olsa, son on yılda ortaya konulan uygulamalarla birinciliği Türkiye'ye verilmesi gerekirdi. Son beş yılda büyüyen sektörlere baktığımızda, ilk sırayı enerji ve madencilik gibi doğrudan 'yıkım' yaratan sektörler öne çıkıyor. AKP hükümetinin, kırsal yaşam için bir yandan don, bir yandan da kefen biçen uygulamalarının yarattığı sonuç çıplak gözle bile görünür vaziyette. 'Büyüme' masalına kanıp tarlasını terk eden Anadolu köylüsü, ahırdaki ineğine kilosu 1,5 liradan ithal saman satın almaya başlayınca, tarlasını yeniden sürmeye başlamış durumda. Bunun en çarpıcı örneği Isparta'nın Yukarı Köprüçay bölgesinde yaşanıyor. Geçtiğimiz yıllarda yalnızca iki üç tarlaya buğday ekildiğini söyleyen köylüler, bu yıl tarlaların önemli bir kısmının her türlü zorluğa rağmen ekildiğini dile getiriyor. Çünkü tarımsal çöküşün bir ifadesi olarak saman ve ot ithal eden Türkiye'de cumhuriyet tarihinin en trajik saman krizi yaşanmıştı...
ERDOĞAN'IN KÜRESEL VİCDAN ÇAĞRISI
Başbakan Erdoğan'ın ormancılık forumundaki konuşmasına dönersek,  Erdoğan, hızlı büyüme karşısında, denizlerin kirlendiğini, akarsuların, göllerin kuruduğunu, ormanların tehdit altına girdiğini ve eko-sistemin hızla bozulduğunu söylüyor ve "küresel vicdana en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir çağda yaşıyoruz" ifadelerini kullanıyor.
'TÜRKİYE'Yİ SOMALİ EDİİR, GİDİİR SOMALİ'YE ACİİR'
Ancak konuşmasında sık sık Somali örneğini veren Erdoğan, Erzurum köylüsünün "Tayyip Erdoğan Türkiye'yi Somali ediir, gidiir Somali'ye aciir. Bu halk bütün öbür dünyada yakasından dutacak!" isyanını görmezden geliyor.
HAMASET RÜZGARI NASIL BİR FIRTINAYA DÖNÜŞECEK
Söylemlerinde Kızılderilileri de, zencileri de kullanmaktan çekinmeyen Erdoğan'ın "bize zenci mualemesi yaptılar" derken de, "muhtar bile olamaz dediler ama Başbakan oldum" derken de arkasında sığındığı mazlumiyet zırhının eylemegeçipgeçmediği görmek için Türkiye'nin kırsalına bakmak yeterli. Ancak tek adamlık hayaliyle kişisel ikbal peşinde koşanların hırslarına kurban edilen bir coğrafyada tek yanlı medya aracılığıyla estirilen hamaset rüzgarının nasıl bir fırtınaya dönüşeceğini kestirmek zor değil.
SAHİ METİN LOKUMCU NEDEN ÖLMÜŞTÜ?
Havasını, suyunu ve toprağını savunan bir avuç insana geçmişte "çapulcu", "terörist" ve "vatan haini" gibi ağır sözlerle yüklenen Erdoğan'ın; Hopa'da Metin Lokumcu'nun biber gazından, Antalya Alakır'da 82 yaşındaki Değirmenci Ahmet Türkkan'ın jandarmaya ifade verdikten sonra kalp krizinden ölümlerine, Tortum'da 17 yaşındaki Leyla Yalçınkaya'nın 9 yılla yargılanmasına, Kastamonu Loç Vadisi'nde 80 yaşındaki Ümmü Nine'nin hakim karşısına çıkarılmasına ve onlarca vadide biber gazı ve copa direnerek ekmeğini savunmaya çalışan insanlara reva görülen zulmü bir kenara koyup hamaset yapması kamu vicdanını derinden yaralıyor.
'GİYDİĞİNİZ PALTO BİR HAYVAN TÜRÜNÜ YOK ETTİYSE...'
Konuşmasında, ''biz, kalp taşıyoruz, ruh taşıyoruz, vicdan taşıyoruz"ifadelerini kullananErdoğan, "eğer, üzerimize giydiğimiz elbise, Bangladeş'te 5 yaşındaki bir çocuğun umutlarıyla dokunduysa; eğer aracımıza koyduğumuz benzin, Libya'da bir masumun kanıyla karıştıysa; eğer çocuklarımıza verdiğimiz çikolata, Afrika'nın nehirlerine zehir kattıysa; eğer üzerimize giydiğimiz palto, bir hayvan türünün yok olmasına sebep olduysa; evimizdeki mobilya yağmur ormanlarını yağmaladıysa; bu döngüden, böyle bir küreselleşmeden, böyle bir ticaretten rahatsız olmak, bunu derinlemesine sorgulamak ve buna çareler üretmek zorundayız'' diyor.
Ancak tam da altını çizdiği nedenlerden dolayı Türkiye coğrafyasında yaşanan yıkıma karşı çıkanları, bu ticareti "derinlemesine" sorgulayanları düşman olarak görmekten geri durmuyor.
'DEVLET AMERİKA, BİZ KIZILDERİLİYİZ' SÖZLERİNİ DUYMUYOR
Büyüme ve kalkınma sürecinin böyle devam etmesi durumunda, ortada yaşanabilir  ve çocuklara bırakabileceğimiz bir dünya kalmayacağına değinen Erdoğan, konuşmasını Kızılderililerin sözleriyle süsleyerek, ''Bütün ağaçlar kesildiğinde, bütün hayvanlar avlandığında, bütün sular kirlendiğinde, hava solunamaz hale geldiğinde, işte o zaman paranın yenilebilir bir şey olmadığını anlayacaksınız'' ifadelerini kullanıyor.
Ancak şirketlere karşı deresini, suyunu savunan Rizeli Vatandaş Mustafa'nın, "devlet Amerika, biz Kızılderiliyiz!" sözlerini duymuyor.
BEYAZLARLA SALDIRIP, KIZILDERİLERLE YAS TUTMAK!
Geçtiğimiz günlerde "Obama'nın sesini özlemişim" ifadeleriyle gündeme gelen Başbakan Erdoğan'ın ormancılık forumunda Kızılderilileri anan konuşması, "kurtlarla kuzuyu parçalayıp, çobanla yas tutmak" sözünü akla getiriyor.
Beyazların saldırılarına zemin hazırlayan iktidar, Kızılderililerle yas tutuyor!
 
 
 
 
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.