BEŞİKTAŞ'TA BOMBALI SALDIRI HABERİNİ BBC BÖYLE VERDİ

BEŞİKTAŞ'TA BOMBALI SALDIRI HABERİNİ BBC BÖYLE VERDİ

Reuters haber ajansı, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, saldırıda en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Öte yandan Amerikaninsesi sitesi de ayrıntılı görüntüler yayınladı

A+A-

 

 

İstanbul beşiktaş'ta meydana gelen canlı bomba saldırısına dünyadan tepkiler anında geldi.Birçok ülke televizyonu yayınlarını yarıda keserek olayı son dakika olarak verdi. İngilizlerin ünlü yayın kuruluşu BBC ise Reuters'e dayandırdığı haberinde ölü sayısını 13 olarak açıkladı.

AMERİKAN MEDYASINDA PATLAMA ANI GÖRÜNTÜLERİ

Öte yandan ABD Hükumetinin yarı resmi yayın organı kabul edilen Amerikanınsesi sitesi aşağıda ki görüntüleri yayınyarak şu bilgiyi verdi. "21.30 sularında meydana gelen patlamanın ardından birkaç el silah sesi duyuldu. Bir dakika sonra yine aynı noktalarda bir patlama daha meydana geldi."

İşte o haberler ve görüntüler.

FACEBOOK'DAN "HAYATTAYIM" BUTONU

Facebook, İstanbul Beşiktaş'ta Vodafone Arena yakınında maç çıkışı saatinde çevik kuvvet otobüsüne yapılan saldırı sonrası İstanbul'daki kullanıcılarının güvende olduklarını arkadaşlarına duyurabilmeleri için Güvenlik Durumu Kontrolü (Facebook Safety Check) uygulamasını devreye soktu.

BAKANIN AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırının 'bombalı bir araçla' düzenlendiğinin düşünüldüğünü ve ilk belirlemelere göre olayda en az 20 polisin yaralandığını söyledi.

Reuters haber ajansı, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, saldırıda en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamanın "canlı bomba" saldırısı olabileceğini değerlendirdiklerini söyledi.

Soylu, "İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi. Birisi tam stadın hemen üzerinde Süzer Plaza ile yan yana olan, daha önce 'Beleştepe' denilen yerde, diğeri ise Maçka Parkı'nda. Maçka Parkı'ndakinin canlı bomba olduğu değerlendiriliyor" dedi.

Saldırının hemen ardından yaptığı açıklamada Süleyman Soylu şöyle devam etti:

"Maçın hemen çıkışında Bursaspor taraftarının dağıldığı çıkışta, taraftarlar dağıldıktan sonra çevik kuvvet polisimizin olduğu noktada bir bombalı araç olduğu değerlendiriliyor. 20'ye yakın yaralı var, şehit sayısı konusunda bir bilgimiz yok. İnşallah olmayacağını ümit ediyoruz. Yaralılar polis."

Vodafone Stadı'ndan dumanlar

"Beleştepe denilen, stadın üzerinde maç seyredilen tepede olduğu yönünde. Bu bilgiler teyide muhtaç. Çevik Kuvvet otobüsüne yönelik bir saldırı. Orası kalabalık bir alan, Bursaspor taraftarı tahliye olduktan sonra yapılmış bir şey."

Anadolu Ajansı (AA), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olay yerindeki incelemelerinden sonra patlamaya ilişkin soruşturma başlattığını bildirdi.

RTÜK, İstanbul'da gerçekleşen patlamayla ilgili geçici yayın yasağı getirdi.

Görgü tanıkları: İki patlama sesi duyduk

İngiliz Reuters haber ajansına konuşan iki görgü tanığı, Vodafone Arena'nın dışında "iki patlama sesi duyduklarını" söylediler.

Doğan Haber Ajansı (DHA), olay yerine çok sayıda polis, ambulans ve itfaiye sevk edildiğini bildirdi. DHA'nın haberinde, patlamanın Taksim, Nişantaşı, Kabataş, Beşiktaş ve Anadolu yakasında Üsküdar ve Beylerbeyi'nden de duyulduğu belirtildi.

Haberde, "Patlama sesiyle stadın çevresinde görevli polisler havaya ateş açtı. Yanan araç, TOMA ile su sıkılarak söndürüldü. Olay yerindeki inceleme sürüyor" ifadeleri yer aldı.

İstanbul stad patlamaImage copyrightSELİN GİRİT

Vodafone Stadı'nda çok sayıda ambulans

BBC Türkçe'den Selin Girit, patlamanın meydana geldiği Gümüşsuyu'nun tamamen trafiğe kapatıldığını ve bulunduğu noktada 9'a yakın ambulans olduğunu söyledi.

"Stadın yanında çok sayıda ambulans görülüyor. Etraftaki çok sayıda binanın camları paramparça."

Polis, bölgede sadece eve gittiğini söyleyen vatandaşlara, "dikkatli olun" diyerek izin veriyor.

Sağlık Bakanlığı, patlama sonrasında hastanelerde "kan ihtiyacının bulunmadığını" açıkladı.

Patlama sonrası cam kırıklarıImage copyrightSELİN GİRİT

Bursaspor: Taraftarlarımızdan yaralı bulunmamaktadır.

Bursaspor Kulübü'nün Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Taraftlarımızın çıkışından hemen sonra patlama yaşanmıştır. Taraftar gruplarımız ile iletişime geçilmiştir. Taraftarlarımızdan yaralı bulunmamaktadır. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz" ifadeleri yer aldı.

AMERİKAN MEDYASINDA PATLAMA VE GÖRÜNTÜLER

PATLAMA YERİ VE SAATİ

İstanbul pazar günü akşam saatlerinde yeni bir terör saldırısına hedef oldu. Beşiktaş ve Bursaspor’la oynanan Türkiye Süper Ligi karşılaşmasının tamamlanmasından yaklaşık 45 dakika sonra maçın oynandığı Beşiktaş Vodafone Arena'nın yanında bulunan Dolmabahçe Gazhane Caddesi'nde bir patlama oldu.

21.30 sularında meydana gelen patlamanın ardından birkaç el silah sesi duyuldu. Bir dakika sonra yine aynı noktalarda bir patlama daha meydana geldi.

İKİNCİ PATLAMA

İkinci patlamanın ardından stad çevresindeki polislerin havaya ateş açtığı görüldü. Olay yerine sevk edilen ambulanslar yaralıları hastaneye taşırken, itfaiye araçları patlamanın yol açtığı yangınları söndürdü.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte İstanbul'a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 20 yaralı olduğunu açıkladı. Soylu, "İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi.

2 CANLI BOMBA VAR DENİLİYOR

Birisi tam stadın hemen üzerinde Süzer Plaza ile yan yana olan, daha önce 'Beleştepe' denilen yerde, diğeri ise Maçka Parkı'nda. Maçka Parkı'ndakinin canlı bomba olduğu değerlendiriliyor. Olayın oluş şekli teyide muhtaç bilgilerdir. Şu anda bütün arkadaşlarımız, olayın aydınlatılması noktasında çalışmalarını sürdürüyorlar" diye konuştu.

Ancak saatler ilerledikten sonra hastanelerden gelen bilgilerle yaralı sayısının en az 38 olduğu olduğunu ortaya koydu.Uluslararası haber ajansı Reuters, ölü sayısının en az 13 olduğunu duyurdu.

DIŞ BASINDA DİĞER TEPKİLER İSE ŞÖYLE

İngiliz Reuters haber ajansı, gelişmeleri CNN Türk’e dayandırarak geçti. Haberde, Beşiktaş-Bursaspor maçından yaklaşık 2 saat sonra patlamanın gerçekleştiği aktarıldı. Patlamanın Çevik Kuvvet otobüsünü hedef alan bir bombalı araçtan kaynaklandığı belirtildi.

İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesi de Reuters’ın geçtiği haberi okurlarıyla paylaştı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise olay yerinden çekilen fotoğraf ve videolara atıf yaparak, yeni inşa edilen Beşiktaş Stadyumu’nun arkasından dumanların yükseldiğini yazdı. AP, tanıkların silah sesleri duyulduğu yönündeki ifadelerine de haberinde yer verdi.