Başkente Gazı Onlar Satacak !

Başkente Gazı Onlar Satacak !

207 MİLYON TEMİNATIN YAKILDIĞI İHALE 1MİLYAR 162 MİLYONA VERİLDİ

A+A-
Başkent Doğalgaz'ı Torunlar Gıda aldı
207 MİLYON TEMİNATIN YAKILDIĞI İHALE 1MİLYAR 162 MİLYONA VERİLDİ
 
 
Başkent Doğalgaz'ın daha önce iptal edilen özelleştirme ihalesi bugün tekrar yapıldı.İhaleyi 1 milyar 162 milyon dolar veren Torunlar Gıda kazandı.
 
İhalede elemesiz turda alınan en yüksek teklif 717 milyon dolar olurken, birinci elemeli turda en yüksek teklif 935 milyon dolar oldu. Birinci elemeli turda en düşük teklifi vererek ihale dışında şirket ise Zorlu Holding oldu. İkinci elemeli turda ise elenen şirket EMG Başkent girişim grubu oldu.
 
 
ÇAY OCAĞI İLE BAŞLADI
Başkent Doğalgaz için en yüksek teklifi veren Torunlar Gıda'nın temeli 1955’te bir çay ocağında atılır.
 
Bir çokları gibi İstanbul’un yolunu tutan Osman Torun, Atıl Han’daki çay ocağına ortak olur. Üç yıl sonra büyük oğlu Aziz de, hem babasına yardım etmek, hem de okumak için daha 8 yaşındayken İstanbul’a gelir.
 
Birkaç yıl sonra da anne Kamer Torun, yanına küçük oğlu Mehmet’i alır ve İstanbul’un yolunu tutar. Osman Torun 1960’a gelindiğinde başka bir kişi ile Eminönü Mercan’da bir bakkal dükkânı açar. Birkaç yıl sonra da dükkan’ın tek sahibi olur. Aile 1980’lerde gıda toptancılığına girer, inşaat deneyimi elde eder. Torunlar Gıda A.Ş. ise 1986’te kurulur. Torunlar Gıda, 1991’te Taylan’da ilk pirinç ithalatını yapan, yine ilk şeker ithalatını yapan şirket olarak kayıtlara geçer.
 
Torunlar Gıda, yem hammadeleri ve yağlı tohum ithalatında Türkiye'nin sayılı oyuncuları arasında yer alıyor. Torun Ailesi, zaman içinde işlerini büyüttü. Gıda sektöründe yeni alımlar yapan ail inşaat sektörüne de yöneldi. Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı bünyesinde bir çok AVM bulunuyor.
 
Torunlar GYO geçtiğimiz yıl ihalesi yapılan Paşabahçe Tekel Fabrikası arazisini 355 milyon TL ile bünyesine katmıştı. Gruba bağlı halka açık Torunlar GYO'nun piyasa değeri ise 900 milyon doları geçiyor.
 
İkinci elemeli turdan sonra açık artırma 1.056 milyar dolarla başlangıç fiyatı ve 2 milyon dolar artırma aralığı ile başladı.
 
Türkerler - Gama ortaklığı açık artırmada 1 milyar 100 milyon dolar seviyesinde çekildi.
 
Bu turda Torunlar Gıda'nın 1 milyar 130 milyon dolar teklifinin ardından Fernas İnşaat mola istedi.
 
Mola sonrası Fernas 1.132 milyar dolarla ihaleye devam etti. Torunlar Gıda, bu turda 1.162 milyar liralık teklif verince geriye kalan Fernas İnşaat ve Akfen - STFA ortak girişim grubu aynı anda çekildi. Böylece ihale teknik olarak tamamlandı ve Torunlar Gıda kazandı.
 
İhaleye şu 6 firma ve girişim grubu katıldı:
 
1- Eksim Yatırım Holding AŞ-GENPA Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ-MKS Marmara Entegre Kimya Sanayi AŞ (EMG Başkent )
2- Fernas İnşaat AŞ
3- Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ
4- Türkerler İnşaat Tur. Mad. Enerji Üretim Ticaret ve San AŞ- Gama Holding AŞ
5- Zorlu Holding AŞ
6- Akfen Holding AŞ-STFA Yatırım Holding AŞ.
 
ÖNCEKİ İHALELER İPTAL EDİLDİ
 
Yaklaşık 1.4 milyon abonesi bulunan Başkent Doğalgaz için daha önce 5 kez ihale düzenlenmişti. Son ihale 26 Nisan 2012’de yapılmıştı. Anılan ihalede 585 milyon dolarda teklif yapılmıştı. Başkent Doğalgaz’ın 2009’da yapılan ihalesinde en yüksek teklifi Global Yatırım Holding)-Energaz vermişti. Ortaklığın teklif ettiği 1.6 milyar dolarlık ödeme yapılmayınca ihala iptal edilmişti.
 
Başkent Doğalgaz’ın bugüne kadarki ihalelerinde 207.6 milyon dolar teminat yakıldı.