BAŞBAKAN YILDIRIM UYARDI İNTERNET YAVAŞLADI

BAŞBAKAN YILDIRIM UYARDI İNTERNET YAVAŞLADI

Başbakan Yıldırım ve Adalet bakanı Bozdağ'dan peş peşe gelen uyarıların ardından sosyal medya erişimleri yavaşlatıldı

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Twitter hesabından sosyal medyadaki terör propagandasına karşı uyarılarda bulundu. Uyarılarınına ardından sosyal medya erişimlerinde yavaşlama başladı. Bu yavaşlatılma artık çok sık uygulanmaya başlandı.Sosyal medyada yapılan yorumlarda kullanıcılar özellikle muhalif medya ve haber sitelerine ulaşmakta zorluk çektikleri yorumlarını yapıyorlar.

BAKANDAN ŞAKA GİBİ AÇIKLAMA

Öte yandan haberleşme bakanı dün yaptığı açıklamada yakında "adil kullanım kotası" kalakacak demişti.

 

Başbakan Binali Yıldırım, "Vatandaşlarımızın sosyal medyada sorumlu davranmaları, örgütlerin amacına katkı sağlayacak paylaşımlardan kaçınmaları önem arz etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Terör örgütlerinin birbirinden farkı yoktur. Hepsinin amacı acımasızca insanları öldürmek, toplumda korku ve endişe oluşturmaktır." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımızın sosyal medyada sorumlu davranmaları, örgütlerin amacına katkı sağlayacak paylaşımlardan kaçınmaları önem arz etmektedir. Bilinmelidir ki terörü öven söylemler suçtur ve cezai sonuçları olacaktır."

ADALET BAKANI DA UYARMIŞTI

Öte yandan bir gün önce Bozdağ, Twitter hesabında, terör saldırılarının ardından yapılan yorum ve paylaşımlara dikkati çekerek, uyarmıştı.

"Terör örgütü kurma/yönetme, terör örgütü üyeliği, terör örgütüne üye olmamakla beraber terör örgütü adına suç işleme, suçu ve suçluyu övme, terörün ve terör örgütünün propagandasını yapma, suç işlemeye ve kanunlara uymamaya tahrik, halk arasında korku ve panik yaratarak tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, nefret ve ayrımcılık, hukukumuza göre suçtur ve cezai müeyyidesi vardır. Terör saldırıları öncesi ve sonrası; yazdıkları, yorumları, söyledikleri ve sosyal medya hesaplarındaki mesajlarıyla... Terörü, terör örgütlerini, teröristleri ve terör eylemlerini övenlerin ve destekleyenlerin eylemleri, hukukumuza göre suçtur. Cumhuriyet savcılarının görevi, suçları soruşturmak, deliller suçun işlendiğine dair yeterli şüphe doğurduğu takdirde kamu davası açmaktır."