Başbakan Söz Vereli 7 Yıl Oldu Ama

Başbakan Söz Vereli 7 Yıl Oldu Ama

Köyde yaşam çilesi!Kastamonu'nun Çatalzeytin İlçesi'ne bağlı Yenibeyler Köyü'nün yolu olmayan Aşağı Mahalle sakinleri zor koşullarda yaşamlarını sürüyor.

A+A-
Erdoğan, 2007 yılı sonuna kadar yolu ve suyu olmayan köy kalmayacağını söyledi.
Bu manşet Ekim 2005 tarihli bir haberden.
"2007 ye kadar yolu suyu bulunmayan köy kalmayacak" diyen Başbakan Erdoğan hiç gazete okumuyor mu?
Verdiği sözün üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen, özellikle kış aylarında yol,su,elektrik çilesi çeken vatandaş haberleri okuyoruz.
Bu haber de, Başbakan'ın makamına sadece 300 km uzakta olan Kastamonu'ya bağlı Çatalzeytin İlçesine ait bir haber.
 
Köyde yaşam çilesi!
Kastamonu'nun Çatalzeytin İlçesi'ne bağlı Yenibeyler Köyü'nün yolu olmayan Aşağı Mahalle sakinleri zor koşullarda yaşamlarını sürüyor.

Araç yolu, aradan 2 dere geçen köprüleri de olmayınca hastalarını el araba ve sırtında taşıyanlar, yetkililerden yardım bekliyor.
 
Mahalle sakinlerinden 81 yaşındaki Feride Özden, rahatsızlığı nedeniyle patika yoldan el arabası ve sırtta taşındıktan sonra araca bindirilip, Kastamonu Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp, fıtık ve bağırsak düğümlenmesinden 2 ayrı ameliyat oldu. Yol olmadığından köyüne ulaşamayan Özden, Kirazlı Köyü'nde oturan damadı Cemil Altıntaş'ın yanında kaldı. Köyüne dönmek isteyen Özden'i oğlu ve komşuları yolu olmayan Aşağı Mahalle'ye el arabasına oturtarak güçlükle evine ulaştırdı.
 
Eşi Sadık Özden'i 6 yıl önce kaybeden 6 çocuk annesi Feride Özden, yol nedeniyel çok zor durumda kaldıklarını söyledi. Özden, "Aradan 2 dere geçen ana yola kadar köprü ve yol olmayınca perişanız. Hastalandım, beni el arabasıyla taşıyıp arabaya bindirdiler. Ameliyat oldum, köyüme dönmek için kabus yaşadım. 3 ay önce komşularımızdan 75 yaşındaki Fahrettin Kayrancı yolsuzluk nedeniyle hastaneye yetiştirilemeden vefat etti. Çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Köyde bir de bakıma muhtaç zihinsel engelli 51 yaşında kızım Selma Özden var. Torunlarım bu acıları çekmesin istiyorum. Devlet bize sahip çıksın, yolumuz bir an önce açılsın" dedi.
 
Feride Özden'in oğlu 53 yaşındaki Sadullah Özden de hastaları el arabası veya sırtlarında taşıdıklarını belirterek, "Bu konuda Kaymakamlık makamına dilekçe ile başvurdum. Yol için köye gelip inceleme yapıldı. Yolun geçeceği güzergahtaki arazi sahiplerinin muvafakat vermesi halinde yolun açılabileceği bildirildi. Bizim anlaşmayı sağlamamız mümkün değil. Kamulaştırma yapılıp yolumuzun açılmasını, devlet büyüklerimizin bize sahip çıkmasını istiyorum" diye konuştu.
 
Özden'in Kirazlı Köyü'nde oturan kızı, 45 yaşındaki Fatma Altıntaş ise, hasta babasını battaniyeye sarıp sedye ile hastaneye zor götürdüklerini belirterek, "Tek isteğimiz yol. Biz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Bizler vatandaşlık görevimizi yapıyorsak, devlette de bize sahip çıkmalı. Yolumuzu yapmalı" dedi. Açılacak yol üzerinde 2 dere olduğunu belirten Yenibeyler köyü muhtarı İsmet Bıyıklı, "Üç yer sahibini de ikna etmemiz gerekiyor. 1999'dan beri yol konusunda çalışıyorum, şahısları ikna edemedim" dedi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.